Παρά τις πολλές απουσίες όπου μέσα σε αυτές ήταν και ο Έρικ Γκριν,  οι ”νυχτερίδες”  με μπροστάρη τον Ντούμπλεβιτς, υπέταξαν τη Μπαρτσελόνα εντός έδρας με σκορ 81-76, για την 18η αγωνιστική της Euroleague.

Η Βαλένθια μπήκε καλύτερα στον αγώνα και μετά από 4 λεπτά αγώνα πήρε προβάδισμα 5 πόντων (9-4) με μπροστάρη τον Ντόρνεκαμπ, ενώ λίγο αργότερα η διαφορά ανέβηκε στους 8 (14-6) στα 4:15. Ο Ναβάρο με 5 συνεχόμενους πόντους μείωσε στους 3 (14-11), με τη πρώτη περίοδο να λήγει εν τέλει με 22-14, χάρη στο καλάθι του Πλάις στην εκπνοή.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μπαρτσελόνα έτρεξε ένα σερί 7-0 και μείωσε σε 22-21, με τον Ναβάρο να ισοφαρίζει σε 25-25 στα μισά της περιόδου. Από κει και πέρα οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, όμως 2 λεπτά πριν το ημίχρονο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά στους 8 (38-31) στα 1:37, με τον Ντούμπλιεβιτς να αυξάνει ακόμη περισσότερο το προβάδισμα της ομάδας του (41-31). Το ημίχρονο έκλεισε με το σύνολο του Τσους Βιντορέτα να προηγείται με 43-35.

Οι Καταλανοί πέτυχαν 4 γρήγορους πόντους και μείωσαν σε 45-40 στις αρχές του δεκαλέπτου, ωστόσο ο Μαρτίνεζ αύξησε και πάλι τη διαφορά στους 7 (52-45) για τη Βαλένθια. Οι γηπεδούχοι με όπλο τους τα επιθετικά ριμπάουντ, κρατούσαν την υπέρ τους διαφορά, όμως στο τελευταίο λεπτό οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 3 και έκλεισαν τη τρίτη περίοδο πίσω στο σκορ (62-59).

Στο τέταρτο και τελευταίο μέρος του παιχνιδιού, η Βαλένθια ανέβασε τη διαφορά στους 5 (66-61) στα 6:41 και έκτοτε δεν ξανά έχασε το προβάδισμα. Όσο και να πίεζαν οι Καταλανοί, οι ‘’νυχτερίδες’’ με μπροστάρη τον Ντούμπλεβιτς έβρισκαν πάντα τις λύσεις στο σκοράρισμα. Ο Σάντερς με τρίποντο στα 51’ μείωσε στους 3 (75-72), όμως η ομάδα του Σίτο Αλόνσο δεν κατάφερε τίποτα περισσότερο και η Βαλένθια πήρε μία μεγάλη νίκη με σκορ 81-76.

Για τους νικητές, φανταστική εμφάνιση έκανε ο Μπόγιαν Ντούμπλεβιτς με 19 πόντους και 7 ριμπάουντ, με τους Ντόρνεκαμπ και Μαρτίνεθ να τον ακολουθούν στο σκοράρισμα με 12 και 13 πόντους αντίστοιχα. Για τους ηττημένους, ο Πιερ Οριόλα ήταν πρώτος σκόρερ με 15 πόντους, με τους Ερτέλ και ο Ναβάρο να έχουν από 14 πόντους έκαστος, με τον πρώτο να μοιράζει και 10 ασίστ.

Με αυτή τη νίκη η Βαλένθια έφτασε τη Μπαρτσελόνα στη βαθμολογία, με τις δύο ομάδες να έχουν ρεκόρ 6-12.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-14, 44-35, 62-59, 81-76.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Βιντορέτα): Τόμας 4, Πουέρτο, Αμπάλντε 5 (1), Βαν Ρόσομ 7 (1) , Ρούντεζ 6 (2), Ντούμπλιεβιτς 19 (1), Μαρτίνεθ 13 (2), Σαν Εμετέριο 9 (1), Πλάις 6, Ντόρνεκαμπ 12 (2).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Αλόνσο): Ρίμπας 5 (1), Πρέσι 2, Χάνγκα 2, Ναβάρο 14 (3), Ερτέλ 14 (2), Βεζένκοφ 2, Οριόλα 15 (1), Σάντερς 11 (1), Κόπονεν, Κλαβέρ 5 (1), Τόμιτς 2, Μερμάν 4.