Παρά την απομάκρυνση του Σίτο Αλόνσο, η Μπαρτσελόνα γνώρισε νέα ήττα με 94-82, αυτή τη φορά από τη Μακάμπι Τελ Αβιβ. Σε μία αναμέτρηση, όπου και οι δύο ομάδες έχτιζαν διαφορές στο σκορ, οι Ισραηλινοί ήταν αυτοί που κατάφεραν να πανηγυρίσουν τη νίκη μέσα στο κατάμεστο Μενόρα Μιβταχίμ Αρένα.

Το φιλμ του αγώνα:

Η Μπαρτσελόνα μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με 2-6, με τρίποντα των Χάνγκα και Ερτέλ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Οι Καταλανοί δεν σταμάτησαν εκεί και ο Τόμιτς έκανε το 7-13, ενώ λίγο αργότερα ο Μόερμαν έδωσε προβάδισμα 9 πόντων στους φιλοξενούμενους (11-20), με τους «μπλαουγκράνα» να κυριαρχούν πλήρως σε εκείνο το χρονικό σημείο. Η Μακάμπι αντέδρασε και με ένα σερί 8-0 μείωσε στο πόντο (19-20) στα 50’. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 22-23 υπέρ της Μπάρσα.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ανήκει στους Ισραηλινούς. Από το ξεκίνημα της περιόδου οι Κόουλ και Κόεν έδωσαν το προβάδισμα στη Μακάμπι με 29-25, ενώ λίγο αργότερα οι Τόμας και Μπόλντεν ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα για τους γηπεδούχους (35-25) στο 15. Από κει και πέρα το σκηνικό δεν άλλαξε ιδιαίτερα και η ομάδα του Σπάχια πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια με 46-38.

Στη τρίτη περίοδο η Μπαρτσελόνα μείωσε στους 4 (51-47), με τον Τόμιτς, ενώ λίγο αργότερα τα τρίποντα των Χάνγκα και Σάντερς έφεραν το ματς στα ίσια (53-53) στα μισά του δεκαλέπτου. Ακολούθησε ένα τρίλεπτο «φωτιά» για τη Μακάμπι, όπου οι Κόουλ, Ντιπαρτολομέο και  Κέιν ανέβασαν και πάλι τη διαφορά στους 10 (65-55) στο 27. Οι Καταλανοί αντέδρασαν και έτρεξαν ένα σερί 6-0 και έκλεισαν τη τρίτη περίοδο στο -4 (65-61).

Με 4 γρήγορους πόντους στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 65-65, ενώ ο Ναβάρο έδωσε προβάδισμα στους «μπλαουγκράνα» με 70-71. Εκεί όμως «μίλησε» η έδρα και η «δίψα» της Μακάμπι για τη νίκη. Με αντεπίθεση διαρκείας οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 75-71 στα 6:26, με τον Τόμας να αυξάνει τη διαφορά στους 6 (77-71).  Αργότερα ο ίδιος παίκτης έδωσε διαφορά ασφαλείας στην ομάδα του (8373). Η Μπαρτσελόνα σε μία τελευταία προσπάθειά της για να μπει στη διεκδίκηση του παιχνιδιού μείωσε στους 5 (83-78), με τρίποντο του Χάνγκα στα 2:29. Οι Ισραηλινοί όμως δεν επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να κάνουν τίποτα περισσότερο και ο Τζάκσον έδωσε τη χαριστική βολή, διαμορφώνοντας το 88-78, τελειώνοντας ουσιαστικά τον αγώνα. Έτσι, οι παίκτες του Σπάχια πανηγύρισαν ακόμη μία νίκη στην έδρα τους με 94-82.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Πιερ Τζάκσον με 18 πόντους, με τον Νόρις Κόουλ να προσθέτει άλλους 14, ενώ για τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Τόμας Ερτέλ με 18 πόντους και 10 ασίστ, με τον Άνταμ Χάνγκα να τον ακολουθεί στο σκοράρισμα με 17 πόντους.

Με αυτή τη νίκη η Μακάμπι ανέβηκε στο 12-10 και βρίσκεται στην 8άδα, ενώ η Μπαρτσελόνα έπεσε ακόμη περισσότερο (7-15)  και είναι στη προτελευταία θέση της βαθμολογίας.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-23,46-38, 65-61, 94-92

ΜΑΚΑΜΠΙ (Σπάχια): Τόμας 7, Ρολ 10, Κέιν 11, Τάιους 4, Ντιμπαρτολομέο 3 (1), Κόεν 8 (1), Κόουλ 14 (8), Μπόλντεν 9 (1),Παρακχούσκι 10, Τζάκσον 18 (5).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιούλμπε): Ρίμπας 10 (3), Χάνγκα 17 (3), Ναβάρο 10 (2), Ερτέλ 18 (2), Κούρουκς, Οριόλα, Σάντερς 8 (2) , Κλαβέρ, Τόμιτς 14, Μοερμάν 5 (1)