Το παιχνίδι για 25 λεπτά ήταν ντέρμπι με το προβάδισμα να εναλλάσσει αρκετές φορές χέρια έως ότου Τζέιμς Φελντέιν και Τέιλορ Ρότσεστι αποφάσισαν να “καθαρίσουν” το ματς.  Ο Φελντέιν ήταν ο κουρφαίος της αναμέτρησης σημειώνοντας στα 28’09” που αγωνίστηκε 30 πόντους κάνοντας νέο ρεκόρ καριέρας στην EuroLeague

Οι ισπανοί μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι αποκτώντας γρήγορα διαφορά (14-4) στο 5’ , η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση αφού μέσα σε δύο λεπτά κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια (17-17). Από εκεί και μετά οι δύο ομάδες συμβάδιζαν, από τη μία, ο Ερυθρός Αστέρας  «χτυπούσε» στη ρακέτα (8/15δ.), ενώ από την άλλη η Βαλένθια με τρίποντα (5/9). Η υπεροχή των γηπεδούχων στα ριμπάουντ τους έδωσε για λίγο -και πάλι- το προβάδισμα (30-23 στο 13’), αλλά τα τρίποντα των Μαρτίνθ και Αμπάλτε έφεραν 14-2 επιμέρους κάνοντας το 36-32 (16’). Λεσόρτ και Φελντέιν έκαναν το 44-41 για να πηγαίνουν από εκεί και μετά οι δύο ομάδες χέρι-χέρι με τον Ενις να κάνει φέρνει τους Σέρβους μπροστά στο ημίχρονο με 50-48.

Η συνέχεια ήταν ανάλογη, το προβάδισμα άλλαξε πάλι χέρια 56-53 στο 22’, αλλά τα ριμπάουντ έδωσαν ξανά τα ηνία στον Ερυθρό Αστέρα (68-65, 26΄). Ρότσεστι και Φελντέιν στην πορεία έκαναν ότι ήθελαν, ενώ η Βαλένθια έμεινε άποντη τα τελευταία τρία λεπτά της τρίτης περιόδου με αποτέλεσμα οι Σέρβοι να πάρουν… αέρα 12 πόντων (79-67).

Οι γηπεδούχοι είχαν επιβάλει το ρυθμό τους, η Βαλένθια δεν ήταν τόσο εύστοχη πλέον από τη γραμ΄μη του τριπόντου,  Φελντέιν και Μπιέλιτσα έκαναν το 91-72 (34’), με τον Ένις λίγο αργότερα να σημειώνει το 94-74 στο 35′.  Η Βαλένθια να μην μπορεί να αντιδράσει, 100άρα δεν άργησε να έρθει με τον Ερυθρό Αστέρα να κατακτά τελικά μία άνετη νίκη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-23, 50-48, 79-67, 106-90
ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Αλιμπίγιεβιτς): Νταβίντοβατς 2, Λάζιτς 7 (1), Άντιτς 3 (1), Ντόμπριτς 6, Φελντέιν 30 (4), Γιάνκοβιτς 2, Ρότσεστι 17 (3), Όμιτς, Λεσόρ 16, Ένις 11 (3), Μπιέλιτσα 12 (1).
ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Βιντορέτα): Τόμας 7 (1), Πουέρτο 1, Γκαρσία 2, Αμπάλντε 8 (2), Ντούμπλιεβιτς 5, Βίβες, Μαρτίνεθ 22 (4), Πλάις 10, Ουίλιαμς 4, Σάστρε 16 (4), Γκριν 16 (1), Ντόορνεκαμπ.