Στις νίκες επέστρεψε ο Παναθηναϊκός Superfoods ο οποίος επικράτησε για την 9η αγωνιστική της Ευρωλίγκας της Νταρουσάφακα στο ΟΑΚΑ με 86-80 φτάνοντας στο ρεκόρ του στην διοργάνωση στο 5-4, μετατρέποντας σε happy Friday την “black Friday” των καταναλωτών. Ο Τσάβι Πασκουάλ είδε τον Μάικ Τζέιμς να επιστρέφει στις αγωνιστικές υποχρεώσεις (7 π. με 3/8 σουτ σε 17 λεπτά) ενώ αγωνίστηκε και ο Κένι Γκάμπριελ (2 π. με 1/2 σουτ σε 12 λεπτά). Καθοριστικός ήταν ο Γιάννης Μπουρούσης (18 π., 14/18 βολές, 2/3 δίποντα, 0/1 τριπ., 5 ριμπ.) ο οποίος έφθειρε όλους τους ψηλούς της ομάδας του Ντέιβιντ Μπλατ, πετυχαίνοντας αποφασιστικά καλάθια στο φινάλε, και έχοντας και ένα καθοριστικό κόψιμο στον Ουίλμπεκιν στα 1’18”.

Ο Παναθηναϊκός που είδε για μια ακόμα φορά ένα παιχνίδι του να γίνεται θρίλερ, και να κινδυνεύει με ήττα στο φινάλε, είχε συνολικά 9/24 τρίποντα, χάνοντας την μάχη των ριμπάουντ (32-37), ολοκλήρωσε το παιχνίδι με πέντε διψήφιους (Σίνγκλεντον 13 π., Ρίβερς 13 π., Παππάς 12 π. και Καλάθης 11 π. με 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ), με τον Ουίλ Κλίμπουρν να “ριζώνει” στο παρκέ, παίζοντας χωρίς ανάσα για 40 λεπτά, και σκοράροντας 26 πόντους με 11/21 σουτ, 9 ριμπάουντ και μόλις 1 ασίστ. Ο Ουοναμέικερ ακολούθησε με 19 πόντους (5/13 σουτ) με τον Άντερσον να έχει 16 πόντους. Προβληματισμός επικράτησε στις τάξεις της διοίκηση των Παναθηναϊκού για την προσέλευση του κόσμου.

Το παιχνίδι

Ο Τσάβι Πασκουάλ ξεκίνησε το παιχνίδι ρίχνοντας στο παιχνίδι τους Καλάθη, Φελντέιν, Νίκολς, Φώτση και Σίνγκλεντον, με τον Φώτση να ανοίγει το σκορ με τρίποντο (3-0). Οι Τούρκοι πέρασαν για πρώτη και τελευταία φορά μπροστά στο πρώτο ημίχρονο με προσπάθεια του Κλάιμπουρν, με τον Καλάθη με 5 συνεχόμενους πόντους να ανεβάζει την διαφορά στο +5 (12-7). Ο Κλάιμπουρν συνέχιζε να παλεύει μόνος του, μειώνοντας σε 17-11, με τον Μπουρούση να ανεβάζει την διαφορά στο +9 (21-12) στο 1’03” πριν το τέλος, σημείο που ο Τζέιμς έκανε την επανεμφάνιση του γνωρίζοντας την αποθέωση. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με 21-16 χάρη σε τζαμπ σουτ του Ουίλμπεκιν στα 2” πριν το τέλος.

Η δεύτερη περίοδος συνέχισε με τον Παναθηναϊκό να παίζει με το δικό του πλάνο, και με το πρώτο καλάθι του Τζέιμς στην φετινή Ευρωλίγκα να φέρνει την διαφορά στο +9 (27-18) στο 12′. Για την ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ ο Ουοναμέικερ ήταν αυτός που ανέλαβε να δώσει επιθετικές λύσεις πετυχαίνοντας 9 συνεχόμενους πόντους και φέρνοντας την διαφορά στο -4 (33-29) στο 15′, με τον Γκάμπριελ να έχει προλάβει να πετύχει το πρώτο του καλάθι με την “πράσινη” φανέλα. Στο δύσκολο σημείο “μίλησε” ο Σίνγκλεντον ο οποίος με τρίποντο “ξεκόλλησε” τον Παναθηναϊκό, ανεβάζοντας την διαφορά στο +7 (36-29) με τον Ρίβερς να αναλαμβάνει δράση και με πέντε μαζεμένους πόντους να ανεβάζει την διαφορά ως το +14 (44-31). Η μεγαλύτερη διαφορά του παιχνιδιού ήταν στο +14 (46-32), με το ημίχρονο να κλείνει με 46-34 με νέο καλάθι του Ουίλμπεκιν στο φινάλε. Ο Παναθηναϊκός είχε 6/12 τρίποντα, ενώ ο Κλάιμπουρν αγωνίστηκε σε όλο το ημίχρονο, έχοντας 12 πόντους με 6/13 σουτ και 7 ριμπάουντ (τα 5 επιθετικά).

Ο Ντέιβιντ Μπλατ παρέταξε την ομάδα του με τον Ερντέν ως βασικό ψηλό, και στοχεύοντας συνεχώς τον Τούρκο σέντερ κατάφερε να προκαλέσει φθορά αλλά και εκνευρισμό στον μπερδεμένο Παναθηναϊκό, όπως αυτός εμφανίστηκε στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου. Έτσι κατάφερε σταδιακά να ροκανίσει την διαφορά, μην επιτρέποντας inside game στο “τριφύλλι” και με τον Τούρκο σέντερ να έχει 5 πόντους μείωσε σε 48-46 στο 25′ δεχόμενη μόλις δυο βολές από τον Μπουρούση. Ο Έλληνας σέντερ από την δική του πλευρά “χτύπησε” την αδυναμία του Ερντέν στην άμυνα, παίρνοντας του το 4ο φάουλ στο 26′, ενώ το ίδιο έκανε και με τον Σαβάς λίγο αργότερα, έχοντας 5 πόντους με 5/6 βολές. Ο Τζέιμς στο 4’11” πέτυχε το πρώτο καλάθι εντός παιδιάς για τον Παναθηναϊκό (53-48), με τον Ρίβερς να ανεβάζει την διαφορά στο +8 (56-48), αλλά ήταν φανερό ότι οι φιλοξενούμενοι είχαν χτίσει αυτοπεποίθηση. Έτσι επανήλθαν και πάλι στο 2 (58-56) με βολή του Ουίλμπεκιν στο 29′, με τον Παππά να πετυχαίνει σημαντικό τρίποντο για το 61-56. Ο Μπουρούσης με 3/3 βολές (δόθηκε τεχνική ποινή στον Μπλάτ) έφερε την διαφορά στο +6 (64-58) στα 33”, με την 3η περίοδο να κλείνει με 64-60 χάρη σε δυο βολές του Ουοναμέικερ στα 4 δέκατα, κερδίζοντας παράλληλα το 4ο φάουλ του Μπουρούση (64-60). Ο Κλάιμπουρν συνέχισε να αγωνίζεται χωρίς σταματημό έχοντας 22 πόντους (7/16 σουτ) σε 30 λεπτά.

Ο Παναθηναϊκός βρήκε λύσεις στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου από τον Νίκολς ο οποίος με πέντε μαζεμένους ανέβασε την διαφορά στο +9 (69-60), με τους Τούρκους να παίρνουν έναυσμα από ένα δύσκολο τρίποντο του Ουοναμέικερ σε τελείωμα επίθεσης, τρέχοντας ένα επιμέρους σερί 7-17 και προσπερνώντας με 76-77 με καλάθι του Κλάιμπουρν στο 2’44”. Ο Καλάθης μετά από δημιουργία του Μπουρούση ξανά έδωσε το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό στο 1’48” (78-77), με τον Σίνγκλεντον να κλέβει μια απρόσεκτη πάσα του Ουοναμέικερ γράφοντας το 80-77 στο 1’28”. Ο Άντερσον με 1/2 βολές στα 33” μείωσε σε 80-78, με τον Μπουρούση με φόλοου στα 11,6” και δυο βολές στα 5,4” να καθαρίζει την υπόθεση νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 46-34, 64-60, 86-80.

Παναθηναϊκός Superfoods (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 13 (1), Νίκολς 7 (1), Ρίβερς 13 (3), Τζέιμς 7, Φώτσης 3 (1), Παππάς 12 (2), Φελντέιν, Γκάμπριελ 2, Μπουρούσης 18, Νικ Καλάθης 11 (1).

Νταρουσάφακα Dogus (Ντέιβιντ Μπλατ): Ουίλμπεκιν 8 (1), Μπατούκ, Ερντέν 5, Ουαναμέικερ 19 (1), Κλάιμπερν 26, Αλντεμίρ 2, Σαβάς, Αντερσον 16 (3), Σλότερ, Μπέρτανς 4.