Αν και συμβάδιζαν στο σκορ οι δύο ομάδες στα πρώτα τρία λεπτά, η Εφές με τρίποντα από τους Μπουμποά και Μόερμαν  ξέφυγε με 6 πόντους, 10-16. Η Μπαρτσελόνα μετά το τάιμ αουτ του Πέσιτς, κατάφερε να μειώσει στους 2,19-21, τρία λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Η κακή άμυνα των γηπεδούχων όμως έδωσε την ευκαιρία στο συγκρότημα του Αταμάν να ανακτήσει εκ νέου προβάδισμα 6 πόντων,23-29, στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Η κακή αμυντική προσήλωση συνεχίστηκε και στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να αποκτήσουν διαφορά 17 πόντων, 25-42, το οποίο  δημιουργήθηκε από το τρίποντο του Μότουμ. Οι Μπλαουγκράνα  ανέβασαν την άμυνα τους και μείωσα στους 13, 35-48 και κατάφεραν να μειώσουν στους 11,39-50, με το τέλος του ημιχρόνου.

Πολύ δυνατά ξεκίνησαν το δεύτερο μισό, οι γηπεδούχοι, μειώνοντας στους 4, 46-50, στα πρώτα τριάμισι περίπου λεπτά. Χάρη στην εκπληκτική της άμυνα,στη συνέχεια η Μπαρτσελόνα κατάφερε αρχικά να ισοφαρίσει σε 53-53 και ύστερα να προσπεράσει με 59-55, με το τρίποντο του Ρίμπας, ενάμισι λεπτό πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, το οποίο εντέλει ολοκληρώθηκε με τους  Μπλαουγκράνα στο +2, 59-57.

Στα πρώτα λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου η ομάδα του Πέσιτς,έβαλε τις βάσεις για την νίκη ανακτώντας  προβάδισμα 10 πόντων, 71-61, με το τρίποντο του Ερτέλ. Η Εφές σκόραρε με το σταγονόμετρο, δίνοντας την ευκαιρία στην Μπαρτσελόνα να διατηρήσει και να αυξήσει σιγά-σιγά την διαφορά,74-61, τρία λεπτά πριν το τέλος. Η ομάδα του Αταμάν δεν είχε απαντήσεις στην φοβερή άμυνα των γηπεδούχων, γνωρίζοντας τελικά την ήττα με 80-65.

Τα δεκάλεπτα: 23-29, 16-21, 20-7, 21-8

Μπαρτσελόνα: Σέραφιν 13, Πάνγκος 7(1), Ρίμπας 8(2), Σίνγκλετον 13(2), Χάνγκα 10, Μπλάζιτς, Ερτέλ 8(1), Πούστοβι, Οριόλα 14(2), Κλαβέρ 5(1), Τόμιτς 2, Κούριτς

Εφές Αναντολού: Μίσιτς 11(2), Μπουμπουά 8(2), Μότουμ 13(2), Μπαλμπάι, Μπίρσεν, Πλάις 2, Αντερσον 6(1), Ντάνστον 8, Σάνλι, Λάρκιν 7(1), Σιμόν 3, Μόερμαν 7(1)