Παρά το γεγονός ότι κυνηγούσε το σκορ σχεδόν στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, η Χίμκι κατάφερε να πάρει μια μεγάλη νίκη με 68-66 κόντρα στη Μάλαγα, χάρη σε φόλλοου του Άντονι Γκιλ στην εκπνοή του αγώνα. Καθοριστική η άμυνα των γηπεδούχων στο δ’ δεκάλεπτο (άφησαν για περίπου 5 λεπτά δίχως σκορ τους φιλοξενούμενους), οι οποίοι επέστρεψαν στις νίκες, ανεβαίνοντας στο 12-9. Αντιθέτως, οι Ισπανοί υποχώρησαν στο 8-13 (δεύτερη σερί ήττα) και πλέον απέχουν αρκετά από την είσοδο στα playoffs.

Το φιλμ

Η Μάλαγα ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε γρήγορα με 0-5 στα πρώτα τρία λεπτά και 2-7 στο 5′. Η Χίμκι αντέδρασε ισοφαρίζοντας σε 9-9, όμως αυτή που προηγούνταν στο δεκάλεπτο ήταν οι φιλοξενούμενοι (9-11, 10′), με τις δύο ομάδες αρκετά άστοχες.

Στη δεύτερη περίοδο, η Μάλαγα ξέφυγε εκ νέου με 14-20 (13′), όμως η Χίμκι αντέδρασε και πάλι, περνώντας για πρώτη φορά μπροστά χάρη σε 7-0 σερί (21-20, 15′). Παρόλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι είχαν τις λύσεις κι έτσι έκλεισαν το ημίχρονο με +8 (31-39, 20′), έπειτα από τρίποντο του Βαζίνσκι.

Στην επανάληψη, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μπήκε δυνατά, πλησιάζοντας γρήγορα σε απόσταση βολής με 5-0 σερί (36-39, 23′), όμως οι Ισπανοί δεν πτοήθηκαν και μάλιστα στο 27′, ανέβασαν τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (42-52), διατηρώντας ένα μικρό, αλλά ικανό προβάδισμα νίκης (49-55, 30′) ενόψει της τέταρτης και τελευταίας περιόδου.

Εκεί, οι γηπεδούχοι αφυπνίστηκαν και κρατώντας τη Μάλαγα δίχως σκορ για περίπου 5 λεπτά ισοφάρισαν σε 55-55, με τους Ισπανούς να μένουν, ωστόσο μπροστά στο σκορ, χάρη σε δύο βολές του Βαζίνσκι (55-57, 35′). Μάλιστα, με τρίποντο του ιδίου, ξέφυγαν με 60-66 στο 38′, δείχνοντας αποφασισμένοι για τη νίκη. Η Χίμκι, όμως, δεν το έβαλε κάτω και με πρωταγωνιστή τον Άντερσον ισοφάρισε σε 66-66 43” πριν το φινάλε. Στη συνέχεια, το σκορ δεν άλλαξε, με τους γηπεδούχους να έχουν τον τελευταίο λόγο. Εκεί, “μίλησε” ο Γκιλ, ο οποίος πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, έπειτα από άστοχο τρίποντο του Σβεντ, και πέτυχε καλάθι στην εκπνοή, χαρίζοντας μια μεγάλη νίκη στην ομάδα του με 68-66.

Τα δεκάλεπτα: 9-11, 31-39, 49-55, 68-66

Χίμκι (Μπαρτζώκας):  Σβεντ 22 (2), Χάνεϊκατ 11 (1), Βιάλτσεφ, Ζαΐτσεφ, Μάρκοβιτς 2, Μόνια 4, Γκιλ 7, Τοντόροβιτς,  Άντερσον 11 (1), Τζένκινς 7 (1), Τόμας 4.

Μάλαγα (Πλάθα): ΜακΚάλουμ 10, Σολουάδε 5 (1), Ντίαθ, Σαλίν 9 (3), Ντίεθ, Μιλοσάβλιεβιτς 6  Σερμαντίνι 7, Βατσίνσκι 16 (2), Όγκουστιν 8, Σουάρεθ 5.