Έπειτα από ένα εξαιρετικά αμφίρροπο ματς, η Μπασκόνια “λύγισε” με 85-83 την Μάλαγα, στην ομώνυμη, πόλη, επιστρέφοντας στις νίκες, μετά από δύο συνεχόμενες ήττες. Απόλυτος πρωταγωνιστής των Βάσκων, ήταν ο Γιάνις Τίμα, ο οποίος πέτυχε το νικητήριο καλάθι με 2” να απομένουν για τη λήξη της αναμέτρησης.

Το φιλμ

Η Μάλαγα ξεκίνησε πολύ δυνατά και προηγήθηκε με 18-6 στα πρώτα επτά λεπτά του αγώνα, όμως η Μπασκόνια βρήκε τα πατήματά της και ισορρόπηση την κατάσταση μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (21-19, 10′).

Στη δεύτερη περίοδο, οι Βάσκοι συνέχεισαν την ανοδική τους απόδοση και με σερί 11-2 μετέτρεψαν το 23-21 (11′)  σε 25-32 στο 15′. Από εκεί και πέρα, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους να έχουν ένα ελαφρύ προβάδισμα, πηγαίνοντας προς τα αποδυτήρια (43-46, 20′).

Στην επανάληψη, το σκηνικό παρέμεινε το ίδιο. Μάλαγα και Μπασκόνια πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ, ωστόσο η δεύτερη είχε τον έλεγχο και μαζί ένα μικρό προβάδισμα στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (64-67, 30′).

Στην τέταρτη περίοδο, η Μάλαγα αντέδρασε και με 7-0 σερί ανέκτησε το προβάδισμα (71-70) στο 34′. Με καλάθι του Σενγκέλια, η Μπασκόνια ξέφυγε με +4 (79-83) 58” πριν το τέλος, όμως η Μάλαγα με καλάθι του Ντίαθ στον αιφνιδιασμό, έπειτα από κλέψιμο στον Γκρέιντζερ, ισοφάρισε σε 83-83 15” πριν το φινάλε.  Σ’ εκείνο το σημείο, όμως, “μίλησε” ο Γιάνις Τίμα, ο οποίος με προσωπικό καλάθι 2” πριν το τέλος, διαμόρφωσε το τελικό 83-85, χαρίζοντας μια μεγάλη νίκη στην ομάδα του, καθώς στο εναπομείναν δευτερόλεπτο, δεν απέμενε χρόνος για ουσιαστική εκδήλωση επίθεσης από πλευράς γηπεδούχων.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 43-46, 64-67, 83-85