Ο Ολυμπιακός κρατούσε την τύχη στα χέρια του στην 3η και στις αρχές της 4ης περίοδου, αλλά σημαντικά λάθη στα τελευταία λεπτά και ένα ξέσπασμα του Μαόντο Λο δεν του επέτρεψαν να πάρει την δεύτερη εκτός έδρας νίκη γνωρίζοντας την ήττα με 85-82 από την Μπάγερν στο Μόναχο.

Ο Ολυμπιακός δέχτηκε επιμέρους 22-5 από το 31′ μέχρι το 38′ και μοιραία ηττήθηκε. Πάντως, η ομάδα του Πειραιά έκανε και πάλι κάποια θετικά στο παρκέ, ενώ ο Ουέιντ Μπόλντουίν έκανε την καλύτερη εμφάνιση του με 19 πόντους και οΜιλουτίνοφ ξεχώριδε με 14 πόντους και 5 ριμπάουντ. Για τους νικητές, ο Μαόντο Λο σταμάτησε στους 19 πόντους, ο Μπαρτέλ είχε 18 και ο Γκρεγκ Μονρό πρόσθεσε 15 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Ο αγώνας:

Στο πρώτο μέρος, το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να έχουν καλύτερο ρυθμό και τον Ολυμπιακό να κάνει 7 λάθη στη πρώτη περίοδο με αποτέλεσμα το αρχικό 0-4 των πρώτων δευτερόλεπτων να μετατραπεί σε 17-6 υπέρ των Γερμανών στο 6′. Ο Ολυμπιακός άρχισε να ισορροπεί και με τις αλλαγές του Κεμζούρα στα γκαρντ να βρίσκει σταδιακά τα πατήματα του με αποτέλεσμα να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο – 6(23-17) με τον Παπανικολάου να δίνει ενέργεια. Το τρίποντο του Μπράντον Πολ στην αρχή της περίοδο μείωσε γρήγορα σε 23-20 με την Μπάγερν, όμως να διατηρεί το προβάδισμα μέχρι το 17′, όπου οι φιλόξενουμενοι προσπέρασαν στο σκορ. Συγκεκριμένα, ένα μικρό σερί 7-0 των «ερυθρόλευκων» που άρχισε με 5 συνεχόμενους πόντους του Σπανούλη μετέτρεψε το 39-35 σε 39-42 του 19′. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 4 συνεχόμενους πόντους του Πρίντεζη που διαμόρφωσαν το 43-44 της ανάπαυλας. Η ομάδα του Ράντονιτς στηρίχθηκε αποκλειστικά στον Γκρεγκ Μονρό που τελείωσε το ημίχρονο με 11 πόντους, 2 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

Οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την εικόνα τους στη 3η περίοδο και με τον δίδυμο των Μπολντγουίν και Ρότσεστι να «τρέχουν» την επίθεση προηγήθηκαν αρχικά 45-51 στο 23′, ενώ στη συνέχεια η διαφορά ανέβηκε στο +11(50-61) στο 27′ με την ομάδα του Πειραιά να έχει το καλύτερο διάστημα στο παιχνίδι της μέχρι εκείνο το σημείο. Από εκεί και πέρα, η Μπαγερν ισορροπήσε κάπως την αναμέτρηση και να δεν επέτρεψε στους παίκτες του Κεμζούρα να αυξήσουν το προβάδισμα κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο όντας πίσω στο σκορ με 55-63. Η ττελευταία περίοδος ξεκίνησε ιδανικά για τον Ολυμπιακό που πήρε το μεγαλύτερο προβάδισμα του αγώνα(55-67 στο 31′), ‘ομως τελειώσε εφιαλτικά με τους «ερυθρόλευκους» να δέχονται επιμέρους 22-5 στα επόμενα 7′ για το 77-72 του 38′. Ο Μαόντο Λο πήρε το αντιαθλητικό από τον Πρίντεζη ευστόχησε στις δύο βολές και στη συνέχεια πέτυχε δύο τρίποντα για να μετατρέψει το 72-72 σε 80-75 του 39’. Η Μπάγερν διατήρησε την ψυχραιμία και με τους Λο και Μπαρτέλ να ευστοχούν στις βολές κατέκτησε την 4η εντός έδρας νίκη με τους «ερυθρόλευκους» να χάνουν την ευκαιρία για ένα μεγάλο «διπλό».

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Ράντονιτς): Κινγκ, Κόπονεν, Μονρό 15 , Λούτσιτς 13 (1), Λο 19 (4), Τσίπσερ 13 , Νέλσον, Φλακαντόρι 2, Μπαρτέλ 18 (1), Λεσόρ 5, Ραντόσεβιτς

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κεμζούρα): Ρότσεστι 9 (1), Μπάλντγουιν 19 (2), Πολ 3 (1), Κόνιαρης, Σπανούλης 6, Μιλουτίνοβ 14 , Πρίντεζης 12 , Παπανικολάου 10 (1), Ρούμπιτ 7 , Ριντ 2

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 43-44, 55-63, 85-82