Έχοντας τον Mike James σε τρομερό βράδυ, η Monaco κατάφερε να κάμψει στο φινάλε την αντίδραση της τρομερά δυσκολοκατάβλητης UNICS Kazan με 79-76 στο πλαίσιο της εξ αναβολής αναμέτρησης για την 20η αγωνιστική της EuroLeague, σκαρφαλώνοντας έτσι στο 13-13 μετά από 26 ματς!

Συγκεκριμένα, ο Αμερικανός shot maker ήταν εξαιρετικός για άλλη μια φορά επιθετικά μετρώντας 25 πόντους με 4-9 δίποντα, 3-11 τρίποντα και 8-8 βολές και 7 τελικές πάσες σε 33 λεπτά συμμετοχής αλλά και το μεγάλο τρίποντο νίκης 6 δευτερόλεπτα πριν το απόλυτο φινάλε όταν έκανε το 76-76, 79-76  -όντας φυσικά ο απόλυτος πρωταγωνιστής για τους Γάλλους -από κοινού με τον επίσης «Έλληνα» Alpha Diallo, που σημείωσε 11 πόντους, 9 ριμπάουντ (4 επιθετικά) και 3 ασίστ σε 32 λεπτά παρουσίας!

Από την άλλη μεριά, ο Mario Hezonja ήταν ο απόλυτος MVP των Ρώσων και γέμισε τη στατιστική του υπηρεσία με 20 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ αλλά και 2 κλεψίματα, αλλά τόσο η εν γένει αστοχία της ομάδας του (42% σε 62 σουτ) όσο και η μέτρια βραδιά από Lorenzo Brown και Isaiah Canaan δεν άφησαν πολλά περιθώρια παρά την απέλπιδα προσπάθεια ανατροπής από το -15 χάρις σε ένα ηχηρό 2-15 σερί μέχρι και το 38ο λεπτό (ισοφάρισαν με μεγάλο τρίποντο του Mayo πριν μιλήσει ο James), αλλά δεν κατόρθωσαν να πετύχουν κάτι περισσότερο.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 44-26, 61-55, 79-76

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης ΕΔΩ.