Η Μακάμπι τρόμαξε στο τέλος αλλά πήρε τη νίκη με 74-68 κόντρα στην μαχητική Μπασκόνια.

Οι Βάσκοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι θέλοντας να ρεφάρουν την ήττα από τον Ολυμπιακό στην πρεμιέρα. Με πρωταγωνιστή τον Τίμα έκανε νωρίς το 9-4 (στο 3′) αλλά και 13-7 στο 6′ υπέρ της. Ωστόσο η ομάδα του Σπάχια ισορρόπησε το παιχνίδι και με ένα σερί 12-3 και με buzzer beater του Νόρις Κόουλ έκλεισε την πρώτη περίοδο στο 19-16. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μακάμπι είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και μέχρι τα μέσα της περιόδου είχε διαμορφώσει το 29-20 χάρη σε επι μέρους σκορ 10-4. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν προσωρινά αντίδραση στο πρόσωπο του Γκρέιντζερ αλλά ο Ρολ ανέβασε εκ νέου το σκορ 39-30 στο τέλος του ημιχρόνου.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους η Μακάμπι ανέβασε την διαφορά κάνοντας το 48-34 στο 24′ αλλά η Μπασκόνια εκμεταλλεύοντας τα βαριά κορμιά που έχει κάτω από το καλάθι σκοράροντας από την γραμμή της φιλανθρωπίας μείωσε στο 52-47 στο 29′. Δύο συνεχόμενα τρίποντα μάλιστα μείωσαν την διαφορά στους τρεις πόντους (56-53) που ήταν και το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου. Στην τελευταία περίοδο, Μακάμπι και Μπασκόνια ήταν κοντά στο σκορ. Οι Βάσκοι μάλιστα μείωσαν μέχρι και τους δύο πόντους (66-64) χάρη σε ατομικά καλάθια του Μπομπουά που επέστρεψε ”καυτός”, αλλά δεν κατάφεραν ποτέ να πάρουν το προβάδισμα, με την Μακάμπι να κερδίζει με 74-68.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 39-30, 56-53, 76-68.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Σπάχια): Τόμας 17 (2), Ρολ, 8 (1), Κέιν 4, Τάιους 8, Ντιμπαρτολομέο 2, Κοέν 2, Κόουλ 24 (6/14 δίπ. 6/6 βολ.), Μπόλντεν 1, Παραχούσκι 3, Τζάκσον 5.

Μπασκόνια (Πριτζιόνι): Βιλντόζα 7 (2), Τιμά 5 (1), Βόιτμαν 4, Χουέρτας, Μπεμπουά 22 (2), Τζάνινγκ, Ντιόπ 12 (1), Γκρέιντζερ 7 (1), Ποριέ, Σενγκέλια 11, Ντελφίνο.