Έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, η Μάλαγα νίκησε εύκολα τη Σάσαρι με 65-77 και διατηρήσε ακέραιες τις ελπίδες της για την πρώτη θέση του Δ’ ομίλου. Πάντως, με τη νίκη επί της Σάσαρι, σε συνδυασμό με τη νίκη της Μακάμπι κόντρα στη Μπάμπεργκ (85-65) εξασφάλισε και μαθηματικά τη δεύτερη θέση του ομίλου της. Οι “Ιταλοί”, αντιθέτως, παρέμειναν χωρίς νίκη μέχρι τώρα στην Ευρωλίγκα, έπειτα από εννιά αγωνιστικές.

Ο Ντέιβιντ Λόγκαν πέτυχε το πρώτο καλάθι του αγώνα δίνοντας το προβάδισμα στη Σάσαρι (2-0, 9:46”), με τον Έντουιν Τζάκσον να απαντά με τρίποντα για τη Μάλαγα (2-3, 9:27”). Με κύριο εκφαστή τον Τζάρβις Βαρνάντο, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 17-11 στο πρώτο πεντάλεπτο, γεγονός που “αφύπνισε” τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι με επιμέρους σκορ 6-15, πήραν προβάδισμα με 23-26 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Συνεχίζοντας από εκεί που σταμάτησε, η Μάλαγα ανέβασε τη διαφορά στο +9 (27-36, 6:06”) και παρά τις προσπάθειες του Χέινς και του Αλεξάντερ, τη διατήρησε ακέραια μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου (39-48, 20′).

Με το “καλημέρα” στην επανάληψη, η Μάλαγα ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (39-50, 9:34”), ενώ με την Σάσαρι ανίκανη να αντιδράσει εκτόξευσε τη διαφορά στο +18 (45-63), δύο λεπτά πριν τη λήξη του τρίτου δεκάλεπτου. Στο τελευταίο δίλεπτο της περιόδου, οι “Ιταλοί” κατάφεραν να μαζέψουν κάπως τη διαφορά, μειώνοντας σε 51-63 (30′).

Με δίποντο του Βαρνάντο, η Σάσαρι μείωσε στους 10 (53-63, 9:13”), όχι όμως περισσότερο, καθώς με σερί 2-9, ξέφυγε εκ νέου με +17 (55-72), έξι λεπτά πριν το τέλος, βάζοντας τέλος στις όποιες φιλοδοξίες των γηπεδούχων για ανατροπή. Το τελικό 65-77 διαμόρφωσε με δίποντο ο Σμιθ, “σφραγίζοντας” τη νίκη της ομάδας της Ανδαλουσίας.

Τα δεκάλεπτα: 23-26, 39-48, 51-63, 65-77

Σάσαρι (Καλβάνι): Χέινς 13, Λόγκαν 2, Φορμέντι 2, Πελεγκρίνο, Ντεβέκι 3, Αλεξάντερ 19, Ντέρκολε, Σακέτι 2, Στίπτσεβιτς, Εγιένγκα 8, Βαρνάντο 16

Μάλαγα (Πλάθα): Τζάκσον 7, Ούτα, Ντίας 0, Χέντριξ 16, Μάρκοβιτς 7, Τόμας 2, Ντίεθ 2, Σουάρες 3, Σμιθ 20, Νέντοβιτς 2, Κουζμίνσκας 14, Κούλεϊ 2