Άσχημα ξεκίνησε το παιχνίδι η Αρμάνι Μιλάνο, με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν με 10-4 στα πρώτα 4 λεπτά. Οι Ιταλοί όμως, με μπροστάρη τον Τζέιμς ανέκτησαν το προβάδισμα με 10-12. Αν και οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 16-21, το οποίο ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Η Μπασκόνια μείωσε σε 20-22, στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου, αλλά η ομάδα του Πιανιτζάνι με τρίποντο του Τζέρελς ξέφυγε για ακόμη μια φορά με 7 πόντους, 23-30. Στο επόμενο διάστημα οι Βάσκοι  μείωναν μέχρι τους 5 και η Αρμάνι ξέφευγε με 8-9 πόντους, με το σκορ 3 λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου να είναι 31-39. Οι Ιταλοί ξέφυγαν με  12 πόντους χάρη στον Μάικ Τζέιμς, 34-46, όμως ολοκλήρωσαν  το ημίχρονο με +7, 42-49.

Στην επανάληψη, η Μπασκόνια μπήκε πολύ δυνατά στην άμυνα, με αποτέλεσμα αρχικά  να ισοφαρίσει σε 53-53 και στη συνέχεια να προσπεράσει με το καλάθι του Πουαριέ με 58-55. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου με τους Βάσκους εντέλει να την ολοκληρώνουν προηγούμενοι με 62-59.

Τις βάσεις για την νίκη προσπάθησαν να βάλουν οι γηπεδούχοι, ξεφεύγοντας με  68-61 στα αρχικά λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου. Στη συνέχεια αμφότεροι «κόλλησαν» στο σκοράρισμα, όμως ο Μάικ Τζέιμς με τρίποντο μείωσε για τους Ιταλούς στους 3, 68-65, τρία λεπτά πριν τη λήξη. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν μέχρι το τέλος όμως με ένα floater του Χουέρτας οι Ισπανοί απέκτησαν διαφορά 4 πόντων, 55 δεύτερα πριν το τέλος. Οι φιλοξενούμενοι αν και είχαν την ευκαιρία τους για ανατροπή δεν τα κατάφεραν, γνωρίζοντας την ήττα με 80-75.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 26-28, 20-10, 18-16

Μπασκόνια: Πενάβα, Βιλντόζα 6(2), Γκονζάλεζ, Βόιγκτμαν 11(2), Χουέρτας 13, Τζάνινγκ 6(2), Ντιόπ 6, Πουαριέ 17, Γκαρίνο, Σιλντς 12(1), Χίλιαρντ 9(1)

Αρμάνι Μιλάνο: Ντέλα Βάλε, Τζέιμς 27(4), Μίτσοβ 7(1), Γκουντάιτις 9, Μπέρτανς 3(1), Φοτέντσιο, Κουζμίνσκας 8(1), Τσιτσιαρίνι 5, Μπερνς, Μπρουκς 4, Τζέρελς 8(1), Όμιτς 4