Μία τεράστια νίκη που της δίνει ελπίδες πρόκρισης πήρε η Μπαρτσελόνα απέναντι στην Αναντολού Εφές στο «Palau Blaugrana» με 88-78. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν ήταν καλή στο πρώτο μέρος, αλλά στο δεύτερο εικοσάλεπτο άλλαξε τελείως πρόσωπο σε άμυνα και επίθεση και πήρε την σπουδαία νίκη που την κρατάει ζωντανή στο κυνήγι της 8αδας, παρά την δύσκολη χρονιά. Από την άλλη η ομάδα του κόουτς Περάσοβιτς έχασε την συγκέντρωση της και μαζί την ευκαιρία για ένα διπλό χρυσάφι. Πλέον οι Καταλανοί φτάνουν στην βαθμολογία την Εφές με ρεκόρ 8-10.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν ο απίστευτος Κόπονεν με 20 πόντους,6 τρίποντα και 4 ασίστ, ο Φαβεράνι με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ στην πρώτη του εμφάνιση με την νέα του ομάδα και ο Κλαβέρ με 14 πόντους και 5 ριμπάουντ. Από την Εφές ξεχώρισε ο καταπληκτικός Μπράντον Πολ με 25 πόντους και 6 τρίποντα.

Το φιλμ του αγώνα

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυναμικά και συγκεντρωμένα στο παρκέ και προηγήθηκαν πολύ γρήγορα με 7-2 στο 3′ ενώ παράλληλα είχαν ήδη 3 κλεψίματα. Η Μπάρτσα δεν μπορούσε να βρει εύκολα το δρόμο προς το καλάθι και η Εφές κρατούσε την διαφορά στο +5 (4-9 και 6-11 στο 5′) με τον Γκρέιντζερ να έχει 4 πόντους. Στο 7′ ο Φαβεράνι πέτυχε το πρώτο του καλάθι με την φανέλα της Μπάρτσα μειώνοντας σε 11-9. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα «έτρεξε» ένα σερί 8-0 και με τρίποντο του Κόπονεν πέρασε μπροστά στο σκορ με 14-11 (στο 9′). Η πρώτη περίοδος έκλεισε με 16-15 σε ένα παιχνίδι πραγματικό ντέρμπι.

Μετά από δύο λεπτά στην δεύτερη περίοδο η Εφές πέτυχε 5 συνεχόμενους πόντους με Ερτέλ (4π.) και Μουτάφ και πέρασε και πάλι μπροστά στο σκορ με 20-16 στο 12′. Μάλιστα οι Τούρκοι με ένα ακόμα τρίποντο από τον Τόμας έκαναν το σερί τους 8-0 και προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 7 πόντους (23-16). Η Μπάρτσα με ένα μικρό δικό της σερί 6-2 και τον Κόπονεν να φτάνει στους 9 πόντους μείωσε σε 25-22, αλλά ο «βομβαρδισμός» τριπόντων από τις δύο ομάδες συνεχίστηκ,ε με τους Τόμας και Ρένφρο να κάνουν το 28-25 υπέρ της Εφές (στο 16′). Τελικά οι Καταλανοί κατάφεραν να ισοφαρήσουν σε 30-30, όμως η Εφές πέρασε και πάλι μπροστά με 34-30 και το πρώτο μέρος έληξε με τρίποντο του Ράις (34-33).

Στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς ξεκίνησε και πάλι δυναμικά με ένα γρήγορο σερί 6-0 και έστειλε και πάλι την διαφορά στο +7 (40-33 στο 22′) με τον Μπράντον Πολ να φτάνει τους 11 πόντους. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και αρχικά μείωσαν σε 40-38, αλλά ένα ακόμα τρίποντο του Πολ έκανε το σκορ 43-38. Οι δύο ομάδες είχαν βρει ρυθμό για τα καλά με την Εφές να κράτάει το προβάδισμα με 48-46 στο 24′ και το παιχνίδι όσο περνάει η ώρα να γίνεται όλο και πιο πολύ ντέρμπι. Οι Καταλανοί μετά από ώρα προσπέρασαν στο σκορ με 50-48 έπειτα από καλάθι του Κλαβέρ που έφτασε τους 8 πόντους. Η Μπάρτσα κρατούσε ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων (55-51) λίγο πριν την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου, το οποίο ολοκληρώθηκε με 63-53 μετά από ένα τρομερό ξέσπασμα των γηπεδούχων που έστειλε την διαφορά για πρώτη φορά στους 10 με τον νεοαποκτηθή Φαβεράνι να φτάνει τους 16 πόντους.

Η τέταρτη και τελευταία περίοδος του ματς ξεκίνησε με ένα 7-2 των Καταλανών που «εκτόξευσε» την διαφορά στο +15 (70-55) και ουσιαστικά κλείδωσε την νίκη για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα 8 λεπτά πριν την λήξη. Οι Τούρκοι με ένα σερί 10-2 μείωσαν στους 7 πόντους (72-65 στο 34′) και έδωσαν ζωή στο ματς και παράλληλα ανάγκασαν τον Γιώργο Μπαρτζώκα να πάρει τάιμ άουτ. Το σερί μεγάλωσε κιάλλο και έφτασε το 13-2 (72-68), αλλά με δύο συνεχόμενα τρίποντα των Κόπονεν-Ερτέλ το σκορ έγινε 75-71 4 λεπτά πριν το τέλος σε ένα σπουδαίο παιχνίδι. Ο Πέτερι Κοπόνεν με ένα ακόμα τρίποντο έφτασε τους 15 πόντους και έκανε το σκορ 80-73 3 λεπτά πριν φινάλε, όμως η Εφές με ένα 5-0 σερί και τον Πολ να φτάνει τους 25 πόντους μείωσε στους 2 (80-78) και έδωσε δραματικό τόνο στο φινάλε του ματς. Ένα ακόμα τρίποντο (6ο) του απίστευτου Κοπόνεν έκανε το σκορ 85-78 δύο λεπτά πριν την λήξη και ουσιαστικά έδωσε την χαριστική βολή στην Εφές. Στις τελευταίες επιθέσεις δεν άλλαξε κάτι και τελικά οι γηπεδούχοι πήραν μία τεράστιας σημασίας νίκη με 88-78 που τους δίνει ελπίδες πρόκρισης.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 33-34, 63-53, 88-78

Μπαρτσελόνα (Μπαρτζώκας): Ράις 6(1), Ντόελμαν 9(1), Κλαβέρ 14(3), Ναβάρο 9(1), Φαβεράνι 18(1), Βεζένκοφ, Πένο, Έρικσον, Όλεσον 3(1), Κόπονεν 20(6), Ρένφρο 7(1), Τόμιτς 2

Εφές (Περάσοβιτς): Τόμας 8(2), Χάνεϊκατ 11(1), Μπαλμπάι, Μπράουν, Οσμάν, Γκεγίκ, Γκρέιντζερ 6, Ερτέλ 18(2), Μουτάφ 3(1), Πολ 25(6), Ντάνστον 5, Κιρκ 2