Αν και βρέθηκε στο -12 στα τέλη της τρίτης περιόδου, η Μπάμπεργκ με κορυφαίο τον Νίκο Ζήση κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να πάρει την πρώτη της νίκη στη νέα Ευρωλίγκα με 89-86 επί της Ούνικς Καζάν.

Ο Έλληνας διεθνής γκαρντ έκανε double-double με 16 πόντους (4/7 2π., 1/2 3π., 5/5β.) και 12 ασίστ σε 31:04”, ενώ πρώτος σκόρερ της ομάδας του Αντρέα Τρινκιέρι ήταν ο Στρέλνιεκς με 17 πόντους, με τους Μέλι και Μίλερ να ακολουθούν με 15π. έκαστος. Από πλευράς ηττημένων, ξεχώρισαν Λάνγκφορντ και Κλαρκ με 24 και 20 πόντους αντίστοιχα, ενώ στα… ρηχά έμεινε ο Κώστας Καϊμακόγλου (3π., 3ριμπ., 1ασ., 1λ.).

Το φιλμ

Οι δύο ομάδες μπήκαν κάπως μουδιασμένα, με το σκορ να γράφει μόλις 0-3 μετά από ενάμιση λεπτό παιχνιδιού. Με τρίποντο του Ζήση, η Μπάμπεργκ πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 9-7 (3:41”), με τους γηπεδούχους να κρατούν αυτό το προβάδισμα ως το τέλος της πρώτης περιόδου (21-19, 10′).

Στη δεύτερη περίοδο, η Ούνικς βρήκε ρυθμό και ξέφυγε με +9 στα μισά του δεκαλέπτου (25-34, 5:28”), όμως από εκεί και μετά η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι αντέδρασε και κατάφερε να μειώσει σε 41-44 στο τέλος του πρώτου μέρους (20′).

Στις αρχές της επανάληψης, οι Γερμανοί πλησίασαν στον πόντο (45-46), ωστόσο οι Ρώσοι πάτησαν… γκάζι κι εκτόξευσαν για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (51-63) 2:25” πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, με τους γηπεδούχους να μαζεύουν κάπως τη διαφορά εκ νέου, παραμένοντας στο… κόλπο της νίκης (60-67, 30′).

Στην τέταρτη περίοδο, λοιπόν, η Μπάμπεργκ εξαπέλυσε την αντεπίθεσή της και μετέτρεψε το 69-74 (7:13”) σε 79-76 4:06” πριν το τέλος, παίρνοντας τα ηνία μετά από πολλή ώρα. Από εκεί και μετά, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με εναλλαγές προβαδίσματος, όμως χάρη σε καλάθι του Νίκου Ζήση η Μπάμπεργκ προηγήθηκε με 86-82 1:10” πριν το φινάλε.  Ακριβώς ένα λεπτό μετά, η Ούνικς μείωσε στους δύο (88-86, 10”), με τον Χέκμαν να διαμορφώνει με 1/2 βολές το τελικό σκορ, καθώς στα εναπομείναντα 7” οι παίκτες του Τρινκιέρι έκαναν εσκεμμένα φάουλ στον Κόλομ, για να αποτρέψουν το τρίποντο της ισοφάρισης. Ο Κόλομ αστόχησε και στις δύο βολές κι έτσι η Μπάμπεργκ έκανε “σεφτέ” στη νέα Ευρωλίγκα, αφήνοντας την Ούνικς στο 0-2.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 41-44, 60-67, 89-86.