Η «σταχτοπούτα» της Ευρωλίγκα, Νίζνι Νοβγκόροντ κατάφερε να κάνει τη μεγάλη νίκη στην έδρα της, επικρατώντας της Ούνικς Καζάν με σκορ 78-71 και να προκριθεί στο Top-16.

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ρυθμό μέσα από την άμυνα στο ξεκίνημα και ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με οκτώ πόντους και 19-11. Στη συνέχεια η άμυνα της Ούνικς χαλάρωσε, αυτή της Νίζνι δε διορθώθηκε με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να οδηγηθούν στα αποδυτήρια με σκορ 42-35 υπέρ της Ούνικς.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και κλείδωσαν τα επιθετικά όπλα της Ούνικς με αποτέλεσμα να πλησιάσουν, με σουτ του Κίνσεϊ, σε απόσταση βολής με το σκορ στο 54-56 και να πάνε στην τέταρτη περίοδο για να τα παίξουν όλα για όλα. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συνέχισαν με τη φόρα που είχαν και με 10-0 σερί προηγήθηκαν με 66-60, 04.35΄΄ πριν το φινάλε. Οι γηπεδούχοι κράτησαν αυτή τη διαφορά μέχρι το τέλος και πανηγύρισαν τη σπουδαία πρόκριση με σκορ 78-71.

Ο Κίνσει με 23 πόντους αποδείχτηκε άξιος αντικαταστάτης του λαβωμένου και παροπλισμένου στην άκρη του πάγκου Ρότσεστι. Οι 24 πόντοι του Κιθ Λάνγκφορντ δεν έφτασαν για τους φιλοξενούμενους, καθώς οι Ζήσης (8π.) και Καϊμακόγλου (3π) δε βοήθησαν όσο συνήθίζουν.

Τα δεκάλεπτα: 11-19, 35-42, 54-56, 78-71

ΝΙΖΝΙ ΝΟΒΓΚΟΡΟΝΤ (Μπακγάτσκις): Μπαμπούριν 6, Παρατσούσκι 10, Ίβλεφ, Αντόνοφ 9, Πατσάτσια 3, Κοστόφ 10, Κίνσει 23, Σαβέλιεφ, Κριβοσέεφ, Τόμκινς 17, Γκολόβιν

ΟΥΝΙΚΣ ΚΑΖΑΝ (Πασούτιν): Γουάιτ 15, Λάνγκφορντ 24, Φίσερ 7, Μπίκοφ, Ζήσης 8, Λικχοντέι, Σανικίτζε 6, Γκουμπάνοφ, Σοκόλοφ, Καϊμακόγλου, Αντίποφ, Τζέρελς 8.