Μία πολύ σημαντική και συνάμα δύσκολη νίκη πήρε η Μπαρτσελόνα η οποία επιβλήθηκε με 78-72 της Ζαλγκίρις στην Βαρκελώνη για την 22η αγωνιστική της φετινής Ευρωλίγκας. Το πάλεψε για πολύ ώρα η λιθουανική ομάδα, όμως στο τέλος έμεινε από δυνάμεις.

Η Ζάλγκιρις μπήκε στο «Παλάου Μπλαουγκράνα» αποφασισμένη να κάνει τη ζωή δύσκολη στην ομάδα του Πέσιτς και το κατάφερε, με τη Μπαρτσελόνα να αδυνατεί να ξεφύγει στο σκορ (23-20). Στη συνέχεια, ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ισορροπήσουν το παιχνίδι, παρά το γεγονός πως οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα, οι οποίοι πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα μπροστά στο σκορ (45-38).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι έδειξαν πως δεν θα τα παρατήσουν τόσο εύκολα και παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ, κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ από την Μπαρτσελόνα (60-62). Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι, μάλιστα, ήταν αυτοί που εντυπωσίασαν, καθώς κατάφερε να μπει και πάλι μπροστά στο σκορ, πριν φτάσουν τελικά στη νίκη με 78-72., η οποία την έφερε πάνω από τον Ολυμπιακό.

Δεκάλεπτα: 23-20, 45-38, 60-62, 78-72.

Μπαρτσελόνα (Πέσιτς): Σεραφάν 12, Πάνγκος 5 (1), Σίνγκλετον 6 (1), Χάνγκα 14, Μπλάζιτς 2, Ερτέλ 10 (2), Οριόλα 10 (2), Κούριτς 6 (1), Κλαβέρ 2, Τόμιτς 11 ().

Ζαλγκίρις (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 8, Τόμπσον, Γουόλτερς 15 (1), Γουόκαπ 4, Βέστερμαν, Γιανκούνας 4, Μιλάκνις 17 (5), Γουάιτ 10, Γκριγκόνις 2, Καβαλιάουσκας 4, Ουλανόβας 8 (2).