Η Ναντέρ νίκησε με 80-61 την Μπουντιβέλνικ για την 4η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Ευρωλίγκας και έφτασε εύκολα στη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της μετά το μεγάλο “διπλό” στην Βαρκελώνη επί της Μπαρτσελόνα (71-67, 31/10). Η γαλλική ομάδα δεν αντιμετώπισε καμία δυσκολία απέναντι στους Ουκρανούς και με ένα επιμέρους σκορ 27-8 στην πρώτη περίοδο, έβαλαν γρήγορα – γρήγορα τις βάσεις για την εύκολη επικράτηση.

Η παίκτες της Ναντέρ μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφεραν από το ξεκίνημα να πάρουν μια διαφορά 19 πόντων. Οι Γάλλοι με επιμέρους σκορ στην 1η περίοδο 27-8 έδειχναν να “καθαρίζουν” τον αγώνα, απέναντι στους… ανήμπορους Ουκρανούς. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι δεν κατέβασαν το πόδι από το γκάζι και διεύρυναν το προβάδισμα τους, για το 51-43 του ημιχρόνου. Η Ναντέρ είχε στο πρώτο μέρος το απίστευτο 8/12 τρίποντα, ενώ ο Ντάριους Λαβρίνοβιτς… πάλευε μόνος του για την Μπουντιβέλνικ.

Στην επανάληψη, το παιχνίδι είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να μαζέψουν λίγο τη διαφορά και το σκορ στο τέλος της 3ης περιόδου να είναι 68-45. Στο 4ο δεκάλεπτο οι παίκτες της Ναντέρ χαλάρωσαν, ρίχνοντας τον ρυθμό τους, με την Μπουντιβέλνικ να το εκμεταλλεύεται μειώνοντας κι άλλο για το… τιμητικό 80-61.

Τα δεκάλεπτα: 27-8, 51-23, 68-45, 80-61
Ναντέρ (Μπονατό): Ενζελί 4, Μίτσαμ 6 (2), Γκλαντίρ 5 (1), Ντάνιελς 14 (2), Πασαβέ 10, Τζούντιθ 3, Τζαϊτέ 6, Κοροζίν, Λάιτι 5 (1), Φόστερ 12 (1), Τόμας 11 (1), Τραορέ 4
Μπουντιβέλνικ (Μπαγκάτσκις): Έιχερν 2, Λαβρίνοβιτς 7, Ντροζντόφ 8 (2), Μίναρντ 7, Σάμερς 12 (1), Σαλένγκα 2, Γκορμπένκο, Στρέλνιεκς 10 (1), Ανισίμοφ 3, Λεμπεντίτσεφ 2, Τισένκο, Ντάουνς 8.