Η ΤΣΣΚΑ συνέτριψε με 101-74 τη Μάλαγα, έκανε το 4/4 στο Top-16 της Euroleague και έδειξε για ακόμη μία φορά τα… δόντια της.

Οι Ρώσοι ήταν καταιγιστικοί, από την αρχή μέχρι το τέλος και δεν άφησαν περιθώρια αμφισβήτησης της κυριαρχίας τους, στους Ισπανούς. Οι άμυνες όπως ήταν αναμενόμενο ήταν χαλαρές και τον καθοριστικό ρόλο στο παιχνίδι θα έπαιζε η καλή επιθετική λειτουργία. Έτσι κι έγινε. Με φανταστικό επιθετικό πλουραλισμό και εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας από όλες τις γραμμές, η «αρκούδα» έκανε ό, τι ήθελε τη Μάλαγα και έφτασε με άνεση στην νίκη.

Ήδη από το ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν χτίσει διαφορά 13 πόντων (54-41) και με ένα ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο όπου έπαιξαν και άμυνα, έφτασαν τη διαφορά στο +27. Χαρακτηριστικό της επιθετικής λειτουργίας της ΤΣΣΚΑ αποτελούν οι 21 πόντοι που είχαν ως ελάχιστο σκορ ανά περίοδο.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές των Ρώσων, ένας Σέρβος και ένας Γάλλος. Ο Μίλος Τεόντοσιτς σκόρσρε 13 πόντους και μοίρασε 14 ασίστ, όντας ο άνθρωπός «ορχήστρα» της ομάδας του, ενώ ο Νάντο Ντε Κολό πέτυχε 28 πόντους χωρίς να χάσει σουτ (2/2 βολές, 7/7 2π., 4/4 3π.). Από 13 πόντους είχαν Νίκολς και Καούν. Από τους ηττημένους, ο Κώστας Βασιλειάδης είχε 10 πόντους, όπως και ο Βάσκεθ, ενώ Τόμας και Κουζμίνσκας από 11.

Τα δεκάλεπτα: 31-26, 54-41, 75-52, 101-74.

ΤΣΣΚΑ (Ιτούδης): Ντε Κολό 28, Τεόντοσιτς 13, Νίκολς 13, Καούν 13, Φριτζόν 3, Τζάκσον 4, Μαρκοισβίλι 3, Ζοζούλιν 6, Χάινς 9.

ΜΑΛΑΓΑ (Πλάθα): Μάρκοβιτς 4, Βασιλειάδης 10, Τούλσον 7, Τόμας 11, Γκρέιντζερ 4, Βάσκεθ 10, Κουζμίνσκας 11, Στέφανσον 4, Γκριν 8, Γκολούποβιτς 3, Ν’ Γκουιράνε 2.