Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν τελικά η νικήτρια στο “θρίλερ” με την Μπάμπεργκ στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στο Top-16 της Euroleague, καθώς οι Πρωταθλητές Ευρώπης επικράτησαν, έστω και δύσκολα, με 82-79 των μαχητικών Γερμανών του Νίκου Ζήση και του Αντρέα Τρινκιέρι.

Πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Σέρχι Ροντρίγκεθ που ολοκλήρωσε τον αγώνα με 22 πόντους και 8 ασίστ, ευστοχώντας παράλληλα σε πολύ κρίσμο τρίποντα στα τελευταία δευτερόλεπτα ου παιχνιδιού. Ο Τζέισι Κάρολ ήταν ο δεύτερος σκόρερ για τη “Βασίλισσα” με 13 πόντους, με τον Φελίπε Ρέγιες να προσθέτει άλλους 11 πόντους και 6 ριμπάουντ και τον Γκουστάβο Αγιόν να “αγγίζει” το νταμπλ-νταμπλ, καθώς μέτρησε 10 πόντους και 8 ριμπάουντ. Από πλευράς Γερμανών ο Στρέλνιεκς ήταν πρώτος σκόρερ με 16 πόντους, με τον Ουoναμέικερ να προσθέτει άλλους 14. Πολύ καλή παρουσία για την ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι είχε και ο Νίκος Ζήσης που τελείωσε τον αγώνα με 13 πόντους (4/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 5/5 βολές), 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος και 7 κερδισμένα φάουλ σε 25’59”.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά την αναμέτρηση, με τον Νίκο Ζήση να δίνει γρήγορα προβάδισμα 9 πόντων στην ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι, διαμορφώνοντας με 4 συνεχόμενους πόντους του το 4-13 στο 6′. Οι γηπεδούχοι βρήκαν σταδιακά ρυθμό στην επίθεση και κατάφεραν να μειώσουν σε 11-15 στο 9′, όμως οι Γερμανοί συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο της αναμέτρησης, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +6(13-19).

Ο Τζέισι Κάρολ μείωσε σε 15-19 για τη “Βασίλισσα”, πετυχαίνοντας τους πρώτους πόντους της δεύτερης περιόδου, όμως η συνέχεια άνηκε ολοκληρωτικά στους φιλοξενούμενους, που απάντησαν άμεσα στέλνοντας για πρώτη φορά την υπέρ τους διαφορά στους 10 πόντους (15-25, 12′). Η άμυνα της Μπάμπεργκ προκάλεσε πολλά προβλήματα στους γηπεδούχους, οι οποίοι αδυνατούσαν να βρουν σταθερό σκοράρισμα, προκειμένου να πλησιάσουν. Από την πλευρά τους οι Γερμανοί λειτουργούσαν σαν… καλοκουρδισμένη μηχανή και στις δύο πλευρές του παρκέ, σταθεροποιώντας τη διαφορά σε διψήφια τιμή (26-40,18′), με την ανάπαυλα του ημιχρόνου να βρίσκει τελικά το σκορ στο 30-40.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους η Μπάμπεργκ συνέχισε από εκεί που είχε μείνει και στα πρώτα 20 λεπτά, διατηρώντας  ένα ασφαλές προβάδισμα, με το σκορ στο 25′ να βρίσκεται στο 42-50 υπέρ της ομάδας του Αντρέα Τρινικιέρι.  Οι γηπεδούχοι φάνηκαν να αφυπνίζονται στο τελευταίο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου, φτάνοντας σε απόσταση… αναπνοής (57-58″, 29′) , με το δεκάλεπτο να λήγει τελικά με το σκορ στο 57-60 και τη “Βασίλισσα” να δείχνει αποφασισμένη για την ανατροπή.

Οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο ξεκίνησαν με… φόρα την τελευταία περίοδο, με τον  Αντρές Νοτσιόνι να δίνει για πρώτη φορά το προβάδισμα στη Ρεάλ Μαδρίτης με 61-60 στο 33′. Με το επιμέρους σκορ των γηπεδούχων να ανεβαίνει στο 12-2,  οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο -7(69-62),  5 λεπτά πριν από τη λήξη, όμως οι παίκτες του Αντρέα Τρινκιέρι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Με ένα γρήγορο σερί 9-1 ισοφάρισαν σε 70-70 στο 37′ και στη συνέχεια ακολούθησε το “θρίλερ”.  Ο Αντρές Νοτσιόνι έδωσε “αέρα” 5 πόντων στην ομάδα του, όμως οι Γερμανοί επέστρεψαν και πάλι, ισοφαρίζοντας σε 75-75 στο 38′. Ο Σέρχι Ροντρίγκεθ με κρίσιμο τρίποντο έδωσε κα πάλι προβάδισμα στους γηπεδούχους (80-77) στα 42″ πριν από τη λήξη,  με τον Ουoναμέικερ να επιχειρεί να στείλει το ματς στην παράταση με τρίποντο στην εκπνοή, όμως η προσπάθεια του ήταν άστοχη και έτσι, έστω και με άγχος, η Ρεάλ Μαδρίτης έφτασε στο τελικό 82-79.

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 30-40, 57-60, 82-79

Ρεάλ (Λάσο): Ρίβερς 4, ΕνΝτούρ, Νοτσιόνι 9 (1), Ντόντσιτς 2, Ματσιούλις 4, Ρέγιες 11, Ροντρίγκεθ 22 (3), Αγιόν 10, Κάρολ 13 (1), Τόμπκινς 2, Τέιλορ 5.

Μπάμπεργκ (Τρινκιέρι): Μέλι 2, Ζήσης 13, Νίκολιτς, Τάις 6, Ουοναμέικερ 14 (2), Στρέλνιεκς 16 (2), Μίλερ 6, Χέκμαν 8 (2), Ιντμπίχι 2, Ραντόσεβιτς 12.