Στη Μαδρίτη η Ρεάλ επικράτησε με 87-68 της Εφές με πρωταγωνιστές τους Λούκα Ντόνσιτς και Ουόλτερ Ταβάρες, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα.

Η πρώτη περίοδος ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι- χέρι στο σκορ και στα μισά της περιόδου η Ρεάλ ήταν μπροστά για 1 πόντο (10-9). Παρόλα αυτά οι Μαδριλένοι σκλήρυναν την άμυνά τους και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με +6 (20-14). Στη δεύτερη περίοδος η ομάδα του Λάσο κρατούσε την υπέρ της διαφορά, όμως δεν μπορούσε να ξεφύγει, με τους Τούρκους να είναι σε απόσταση βολής. Το ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 39-30.

Η Εφές όσο και να προσπαθούσε να μπει στη διεκδίκηση του ματς, οι Ισπανοί είχαν πάντα τις λύσεις για να ξεφεύγουν και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 60-47 υπέρ των Μαδριλένων. Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και η Ρεάλ πήρε μια σημαντική νίκη με 87-68.

Για τους νικητές οι Ντόνσιτς και Ταβάρες είχαν από 17 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ για τους ηττημένους, ο Ντράγκιτς ήταν πρώτος σκόρερ με 18 πόντους.

Με αυτή τη νίκη η Ρεάλ βελτίωσε το ρεκόρ της στο 13-7 και ανέβηκε στην θέση, ενώ η Εφές έπεσε στο 5-15 και βρίσκεται στη τελευταία θέση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-14, 39-30, 60-47, 87-68

ΡΕΑΛ (Λάσο): Κοζέρ 6 , Ραντλ, Φερνάντεθ 3 (1), Ντόντσιτς 17 (1), Ματσιούλις 9 (3), Ρέγιες 10 ,Καμπάσο 9(1), Κάρολ 11 (3) 3, Ταβάρες 14, Τόμπκινς 3(1), Τέιλορ 3(1).

ΕΦΕΣ (Αταμάν): ΜακΚόλουμ 9(1), Μπαλμπάι 2, Μπράουν 12 (2), Μπατούκ, Μότουμ 8(2), Στίματς 2, Ντάγκλας 6, Ντράγκιτς 18 (3), Ντάνσον 9, Σίμον 2.