Την πρώτη της ήττα στη διοργάνωση υπέστη η ΤΣΣΚΑ που «λύγισε» στο Μαυροβούνιο από την αναγεννημένη τις τελευταίες αγωνιστικές Μπούντουτσνοστ με 93-92, χάρη σε καλάθι του Ντανίλιο Νίκολις 5,8 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος του αγώνα.

Οι γηπεδούχοι για ακόμα ένα παιχνίδι ήταν απίστευτοι από τα 6,75μ έχοντας συνολικά στο παιχνίδι 14/23 τρίποντα δηλαδή εκτελούσαν με 61% πίσω από τη γραμμή του τριπόντου.

Η ΤΣΣΚΑ μπήκε φουριόζα στο παιχνίδι και αφήνοντας χαμηλά τους γηπεδούχους ξέφυγε με 0-11 στο 4′. Η απάντηση ήρθε άμεσα από την ομάδα του Τζίκιτς και με πρωταγωνιστές τους Κλαρκ, Γκόρντις μείωσαν στο καλάθι (17-19), με τον Χίγκινς να διαμορφώνει το 17-21 του πρώτου δεκαλέπτου. Η ΤΣΣΚΑ στη συνέχεια επέβαλλε πλήρως τον ρυθμό της, εκμεταλλεύτηκε κάθε αδυναμία του αντιπάλους της και πολύ καλή τριπλέτα τους Χάινς, Χίγκινς, Ντε Κολό πήρε αέρα 14 πόντων στο ημίχρονο (35-49). Στο τρίτο δεκάλεπτο, Μαυροβούνοιοι έμοιαζαν με… Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς, τα έβαζαν από παντού και ολοκληρώνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με 6/7 τρίποντα μείωσαν στο καλάθι μετά από πολύ ώρα (65-67). Η Μπούντουτσνοστ συνέχισε από εκεί που σταμάτησε στην τέταρτη περίοδο. Με 4 συνεχόμενα τρίποντα (2 από το Νίκολιτς και άλλα 2 από τον Κλαρκ), παρέμενε κοντά στο σκορ (77-79, 34′). Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι το φινάλε, καθώς καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει. Με δύο βολές του Κλάιμπερν η ΤΣΣΚΑ πήρε το προβάδισμα με 91-92 αλλά ο Νίκολιτς ήταν αυτός που μίλησε τελευταίος και με καλάθι 5.8 δευτ πριν το φινάλε η Μπούντουτσνοστ πήρε μια τεράστια νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 35-49, 65-67, 93-92.

Μπούντουτσνοστ (Τζίκιτς): Τζάκσον 7 (1), Ιβάνοβιτς 7 (1), Σέχοβιτς 5 (1), Κλαρκ 18 (3), Μπάροβιτς 5, Κλαρκ 12 (2), Γκόρντις 17 (2), Όμιτς 6, Πόποβιτς, Νίκολιτς 14 (4)

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Ντε Κολό 19 (1), Μπολομπόι 6 (1), Πίτερς 12 (2), Αντόνοφ 2, Ροντρίγκεθ 6 (2), Κλάιμπερν 15 (1),Χ Χίγκινς 12 (2), Χάκετ 2, Κουλάγκιν, Κουρμπανοφ, Χάινς 10, Χάντερ 8.