Ο Θίοντορ χάρισε τη νίκη στη Μιλάνο με 83-82 μέσα στη Βιτόρια, καθώς ήταν εκείνος που διαμόρφωσε το τελικό σκορ, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα.

Το φιλμ του αγώνα:

Η Μιλάνο σκόραρε το πρώτο καλάθι του αγώνα, με δίποντο του Θίοντορ, ωστόσο η Μπασκόνια έτρεξε ένα σερί 9-0 για το 9-2. Οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν και ισοφάρισαν τον αγώνα (11-11), ενώ λίγο αργότερα πήραν προβάδισμα με 14-11, χάρη στους  6 συνεχόμενους πόντους του Μίτσοφ. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 22-19 υπέρ των Ιταλών.

Στη δεύτερη περίοδο το ματς είχε πολύ καλό ρυθμό με τις επιθέσεις να έχουν τον πρώτο λόγο. Η ομάδα του Πιανιτζάνι αύξησε τη διαφορά στους 6 (35-29), με τους γηπεδούχους να έχουν κύριο εκτελεστή τον Βόιγκτμαν, ο οποίος είχε σε εκείνο το χρονικό σημείο 10 πόντους, ωστόσο ήταν μόνος. Στο τελευταίο λεπτό η Μιλάνο αύξησε το  προβάδισμά της σε διψήφια επίπεδα και με τους Κουζμίνσκας και Ταρζέφσκι πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια με 47-36. Χαρακτηριστικό της Ιταλικής ομάδας ήταν πως στο ημίχρονο, μετρούσε 7/14 τρίποντα.

Στις αρχές του  ημιχρόνου οι ‘’Βάσκοι’’ πίεσαν και μείωσαν στους 6 πόντους (49-43), με τον Σενγκέλια, ωστόσο δεν  κατάφεραν κάτι περισσότερο. Η Μιλάνο μέσα από την άμυνα της, αλλά και από τις σωστές επιθέσεις της κρατούσε τη διαφορά ψηλά και όσο και να προσπαθούσαν οι γηπεδούχοι να μειώσουν, πάντα οι Ιταλοί είχαν τις λύσεις. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με 65-56 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στη τέταρτη περίοδο ο Γκρέιντζερ μείωσε σε 66-72, ωστόσο η Μιλάνο δεν πτοήθηκε και κρατούσε τη διαφορά σε ασφαλή επίπεδα για εκείνη. Όλα αυτά μέχρι το τελευταίο δίλεπτο, όπου το ματς πήρε φωτιά. Στα 2:23 ο Σεγκέλια μείωσε στους 4 (76-72) και λίγο αργότερα ο Τίμα με τρίποντο έφερε το ματς στο πόντο (76-75). Ένα λεπτό πριν το φινάλε, το παιχνίδι ήταν ισόπαλο (77-77), όπου ο Γκάουντλοκ κέρδισε 3 βολές και τις έβαλε όλες για το 80-77. Ο Μπομπουά έφερε την αναμέτρηση  και πάλι στα ίσια (80-80 47’), με τον Θίοντορ να σκοράρει 1/2 βολές (81-80 39’). Η Μπασκόνια και πάλι με τον Μπομπουά πήρε το προβάδισμα με 82-81 μέσα σε κλίμα ενθουσιασμού για την ανατροπή. Κάπου εκεί όμως ο Τζόρνταν Θίοντορ το πήρε πάνω του και με layup στα 0,6’ έδωσε και πάλι το προβάδισμα στη Μίλανο (83-82). Στη τελευταία επίθεση ο Τίμα έκανε την επαναφορά και ο Σεγκέλια δεν μπορούσε να σκοράρει από δύσκολη θέση και οι Ιταλοί πανηγύρισαν μια μεγάλη νίκη στη Βιτόρια με 83-82.

Πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν αναμφίβολα ο Τζόρνταν Θίοντορ, καθώς εκτός από το καλάθι του αγώνα, σημείωσε και 16 πόντους, ενώ μοίρασε και 8 ασίστ. Συμπαραστάτες του ήταν οι Γκάουντλοκ και Γκουντάιτις με 16 και 12 πόντους αντίστοιχα. Για τους ηττημένους, ο Τορνίκε Σεγκέλια ήταν φανταστικός με 17 πόντους και 12 ριμπάουντ, με τον Γκρέιντζερ να προσθέτει άλλους 15 πόντους.

Με αυτή τη νίκη η Μιλάνο ξεκόλλησε από τη τελευταία θέση και έχει ρεκόρ 6-13, ενώ η Μπασκόνια βγήκε εκτός από την 8άδα και έπεσε στην θέση με ρεκόρ 8-11.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-22, 36-47, 56-65, 82-83

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Μαρτίνεθ): 4 Βιντόζα, 6 (2) Τίμα, 10 (2) Βόιτμαν, Χουέρτας 2, Μπομπουά 13 (3), Τζάνινγκ 3 (1), Γκρέιντζερ 15 (3), Πουαριέ 7, Τζόουνς 5 (1), Σενγκέλια 17 (12 ριμπάουντ).

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Πιανιτζάνι): Γκάουντλοκ 16 (3), Μίτσοφ 9 (3), Καλνιέτις 2, Ταρτσέφσκι 6, Κουζμίνσκας 10 (1), Τσιντσιαρίνι, Εμπαγιέ, Θίοντορ 16 (2), Μπερτάνς 7 (1), Τζέρελς 5 (1), Γκουντάιτις 12.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα εδώ.