Η Φενέρμπαχτσε του Ζέλικο Ομπράντοβιτς απέδειξε την ανωτερότητά της από την πρωτάρα στο Top-16 Νίζνι και πήρε το “διπλό” με σκορ 78-60, κάνοντας το 2/2 σε αυτή τη φάση της  Euroleague.

Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκοράρισμα και να φαίνεται πως οι Τούρκοι δε θα έχουν έυκολο βράδυ. Η πρώτη περίοδος έληξε με σκορ 19-20 και βραχεία κεφαλή για την ομάδα του Ζοτς. Η δεύτερη περίοδος προσέφερε μεγαλύτερες συγκινήσεις, καθώς οι Τούρκοι ξέφυγαν με 8 πόντους αλλά η Νίζνι κατάφερε να προσπεράσει. Τελικά η Φενέρμπαχτσε έκανε νέα ανατροπή και οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με σκορ 36-38.

Το δεύτερο μέρος ανήκει ολοκληρωτικά στους φιλοξενούμενους. Με εξαιρετική άμυνα πάνω στον Taylor Rochestie, τον star της ομάδας Νίζνι, τον οποίο κράτησαν στους 10 πόντους και στη μόλις μία ασιστ και πολλές λύσεις στην επίθεση, οι Τούρκοι έφτασαν το σκορ στο 51-60 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Η τέταρτη περίοδος ήταν παράσταση για ένα ρόλο καθώς ο Andrew Goudelock πέτυχε 12 σερί πόντους και οδήγησε την ομάδα του στην άνετη, όπως εξελίχθηκε νίκη με 78-60, αφού δέχθηκε μόλις 9 πόντους στην τέταρτη περίοδο.

Ο Αμερικανός τελείωσε το ματς με 23 πόντους, ενώ άξιος συμπαραστάτης του στάθηκε ο Bogdanovic με 17π. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Kinsey με 16π.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 36-38, 51-60, 60-78.

ΝΙΖΝΙ (Bagackis): Baburin 6, Parakhouski 9, Antonov 11, Khostov 2, Kinsey 16, Rochestie 10, Savelyev 2, Thompkins 4.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Obradovic): Goudelock 23, Zisis 2, Bjelica 7, Bogdanovic 17, Savas 7, Zoric 4, 8 Vesely, 2 Sipahi, Preldzic 8.