Μεγάλη νίκη στο ρωσικό ντέρμπι με αντίπαλη την Χίμκι κατάφερε να πάρει η ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Η “ρωσική αρκούδα” επιβλήθηκε με σκορ 88-74 στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας. Έτσι το σύνολο του Δημήτρη Ιτούδη ανέβηκε στο 10-2, ενώ η Χίκμι υποχώρησε στο 4-8.

Κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης ο Νάντο Ντε Κολό έγινε ο 2ος σκόρερ στην ιστορία της ΤΣΣΚΑ, ενώ φοβερή εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Χάκετ και Ροντρίγκεθ.

Ο αγώνας

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας μπήκε πιο δυναμικά στην αναμέτρηση και κατάφερε χάρη στους Ντε Κολό και Ροντρίγκεθ να προηγηθεί με 20-13 (8′). Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ να είναι στο 24-17 υπέρ των γηπεδούχων. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Χίμκι προσπάθησε να μπει πιο δυνατά όμως το σύνολο του Δημήτρη Ιτούδη διατηρήθηκε μπροστά με 45-34 (18′). Οι δύο ομάδες μπήκαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι στο 49-40.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν ακόμη πιο δυναμικά. Η “ρωσική αρκούδα” δεν άφηνε το πόδι από το γκάζι και κατάφερε να ανεβάσει τη διαφορά στους 21 πόντους  (71-50, 28′), Η τρίτη περίοδος έκλεισε με το σκορ να είναι στο 75-53 υπέρ των γηπεδούχων. Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα ανέβασε ρυθμούς όμως δεν μπόρεσε να μειώσει όσο έπρεπε τη διαφορά με το παιχνίδι να τελειώνει 88-74 υπέρ των γηπεδούχων.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 49-40, 75-53, 88-74