Μπορεί η κατάσταση να μην ανατρέπεται για τον Ερυθρό Αστέρα, όσον αφορά τη συνέχεια του στην Ευρωλίγκα, αλλά δεν είναι ομάδα που τα παρατά, ούτε μένει αδιάφορη σε κάποιο ματς της. Αυτό απέδειξε και θριαμβεύοντας κόντρα στη Μακάμπι Τελ Αβίβ, με το 89-76 να του δίνει και τη διαφορά του πρώτου μεταξύ τους παιχνιδιού. Ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης, αγωνίστηκε σήμερα για 10 λεπτά.

Οι δύο ομάδες, ήταν μόνιμα κοντά στο σκορ κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, με τον Ερυθρό Αστέρα να βρίσκεται μεν στο «τιμόνι» στο μεγαλύτερο μέρος του, αλλά να μην μπορεί να πάρει σημαντικό προβάδισμα. Αυτό είχε δώσει το δικαίωμα στη Μακάμπι, να προηγηθεί για περίπου πέντε λεπτά, με τον Λίνχαρτ να έχει κάνει με τρίποντο στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, το 18-20. Ο Νίκολα Κάλινιτς, όμως, έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του, στα μέσα της δεύτερης περιόδου. Έπειτα, διατήρησε τη διαφορά σε επίπεδα 5-6 πόντων, πριν ο Σμιθ κάνει με 1/2 βολές το 38-34 του εικοσαλέπτου.
Οι παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς, μπήκαν δυναμικά στην τρίτη περίοδο και προηγήθηκαν με 48-41, με τριάμιση λεπτά για το τέλος της. Η αντίδραση των Ισραηλινών, όμως, ήταν άμεση και τρία λεπτά αργότερα, ήρθε η ισοφάριση σε 51-51 με κάρφωμα του Άλεξ Τάιους, και το σερί. Το σερί έφτασε στο 3-16, με τους Οχαγιόν, Πάργκο και Λίνχαρτ να κάνουν το 51-57. Η Μακάμπι έλεγξε μετά το 25′ τον ρυθμό του παιχνιδιού, και επιβραβεύθηκε, κρατώντας μία διαφορά της τάξεως των πέντε πόντων (54-59).
Τίποτα, ασφαλώς, δεν είχε τελειώσει, και ειδικά όταν ο αγώνας διεξάγεται σε μία έδρα, όπως αυτήν της ομάδας του Βελιγραδίου. Μαριάνοβιτς, Τέγιτς, Ουίλιαμς και Τζένκινς κατά σειρά έκαναν την ανατροπή για λογαριασμό της ομάδας τους και το σκορ έγινε αστραπιαία, από 57-65 στο 32′ (τρίποντο του Λίνχαρτ), 78-68 στο 36′ (τρίποντο του Ουίλιαμς). Η κυριαρχία αυτή του Ερυθρού Αστέρα, που αιφνιδίασε την αντίπαλό του, συνεχίστηκε μέχρι το τέλος, καθώς η Μακάμπι δεν μπόρεσε να αντιδράσει. Με τον Κάλινιτς να αναλαμβάνει ξανά δράση, η διαφορά παρέμεινε σε διψήφια επίπεδα, ο οποίος σκόραρε το καλάθι που έδωσε τη διαφορά στους Σέρβους.

Δεκάλεπτα: 18-20, 38-34, 54-59, 89-76

Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Ουίλιαμς 17 (5/8 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ρέμπιτς, Ντάνγκουμπιτς 5 (1), Μίτροβιτς 4, Μπλάζιτς 7 (5 ριμπάουντ), Κάλινιτς 14 (2), Μαριάνοβιτς 19 (8/13 δίποντα, 17 ριμπάουντ), Τέγιτς 4, Τζένκινς 16 (3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γιόβιτς 3 (1), Ζίρμπες

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Γκούντες): Πάργκο 14 (2/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 λάθη), Χέινς 5 (1), Σμιθ 15 (2/9 τρίποντα), Ραντλ 4, Λίνχαρτ 12 (2/6 τρίποντα, 6 ασίστ), Τάιους 12 (6/10 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Οχαγιόν 6 (1/3 τρίποντα, 8 ασίστ), Σχορτσανίτης 2, Αλεξάντερ 6 (2)