Η 5η συνεχόμενη ήττα (από την Anadolu Efes στην Κωνσταντινούπολη με το βαρύ κι ασήκωτο 76-53) συρρίκνωσε ακόμα περισσότερο τις ελπίδες του Ολυμπιακού για πρόκριση στα Playoffs της EuroLeague. Παράλληλα, τον έφερε σε απόσταση μιας ήττας από το αρνητικό ρεκόρ του στη διοργάνωση.

Μόνο τη σεζόν 2004-05 είχαν χάσει οι “ερυθρόλευκοι” περισσότερα ματς στη σειρά (6), όταν είχαν μείνει χωρίς νίκη από την 3η έως την 8η αγωνιστική της κανονικής περιόδου.

Με την 5η συνεχόμενη ήττα ο Ολυμπιακός ισοφάρισε το 2ο χειρότερο σερί της ομάδας στη σύγχρονη ιστορία της EuroLeague (από το 2000 και ύστερα), το οποίο έχει καταγραφεί άλλες δύο φορές στο παρελθόν: η 1η ήταν τη σεζόν 2003-04 και η 2η πριν από δύο χρόνια (2018-19).

ΟΙ ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ ΣΕ ΠΟΝΤΟΥΣ, ΛΑΘΗ ΤΟΥ “ΔΙΠΡΟΣΩΠΟΥ” ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ

Ο Ολυμπιακός ήταν τόσο… διπρόσωπος στην Κωνσταντινούπολη, που πέτυχε 26 πόντους με 11/17 σουτ στο 1ο δεκάλεπτο και είχε 27 πόντους με 10/32 σουτ στα επόμενα 30 λεπτά! Τα 22 λάθη που έκαναν οι “ερυθρόλευκοι” (τα 20 μετά την 1η περίοδο), αποτελούν ισοφάριση της 4ης χειρότερης επίδοσης τους στην EuroLeague, όπως και οι 53 πόντοι που σημείωσαν.

Εάν δεν σκόραρε στην τελευταία επίθεση ο Κώστας Σλούκας, οι “ερυθρόλευκοι” θα είχαν ισοφαρίσει το αρνητικό τους ρεκόρ στη διοργάνωση (51). Αυτό καταγράφηκε αρχικά στις 9/1/2014, όταν ηττήθηκαν από την Armani 81-51 στο Μιλάνο και το ισοφάρισαν στις 3/11/2017 με την εκτός έδρας ήττα από τη Barcelona (73-51).