Ο Ολυμπιακός μπορεί να ήταν αλλού γι΄ αλλού στο πρώτο μέρος και να βρέθηκε να χάνει ακόμα και με 15 πόντους από την Alba, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο αποφάσισε να σοβαρευτεί. Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν μπροστά στην επανάληψη και ξεκλείδωσαν τη νίκη (75-71) με γαλλικό κλειδί τον Livio Jean-Charles.

Ο Γάλλος αποδείχτηκε κρυφός άσος στο μανίκι του Γιώργου Μπαρτζώκα μαζί και με τον McKissic οδήγησαν την ομάδα στη νίκη και έφεραν τον Ολυμπιακό στο 5-3 (αντίθετα η Alba είναι πλέον στο 1-5).

Ο Ολυμπιακός έκανε ένα τρομερό τρίτο δεκάλεπτο και ουσιαστικά εκεί καθάρισε το ματς.

Η κίνηση «ματ» με τον Jean-Charles στο «5»

Η έμπνευση του Μπαρτζώκα να βάλει στο «5» τον  Jean-Charles αποδείχτηκε «ματ». Ο Γάλλος έπαιξε τρομερή άμυνα, έβαλε 13 πόντους, πήρε 5 ριμπάουντ και έκανε και 2 κοψίματα. Είχε βέβαια και 5 λάθη, αλλά τα 3 τα έκανε στο ξεκίνημα του ματς. Μαζί με τον Γάλλο μεγάλο ματς έκανε και ο McKissic (14π., 3ριμπ., 3ασ., 3κλεψ., 1 μόνο λάθος).

Πολύ καλός ήταν και ο Vezenkov (11π., 3ριμπ., 1ασ., 2κλεψ., 1κοψ.), ενώ Παπανικολάου έκανε χίλιες δουλειές στο παρκέ (8π. με 2/3τριπ., 6ριμπ., 4ασ., 3κλεψ.).

Έκανε 5 λάθη στο πρώτο 4λεπτο έμεινε άποντος για 4΄.25΄΄!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με μια απίστευτη και αδικαιολόγητη νευρικότητα το ματς και έκανε 5 λάθη (τα 3 τα έκανε ο Jean-Charles) στα πρώτα 4 λεπτά, ελέω φυσικά της κακής αυτοσυγκέντρωσης των «ερυθρολεύκων», αλλά και της πιεστικής άμυνα (με hedge out, που είχαν κόψει μαχαίρι τα πικ ‘εν ρολ των γηπεδούχων)!

Έτσι οι «ερυθρόλευκοι», που είχαν και κάκιστες επιλογές στην επίθεση, βρέθηκαν στο 0-7 στο 4΄.08΄΄. Ο Ολυμπακός έβαλε το πρώτο του καλάθι (3ποντο του Παπανικολάου, που έκανε το 3-7) στο 4΄.25΄΄!

Βρέθηκε στο -13

Το κακό με τα λάθη δεν έλεγε να σταματήσει και η Alba προηγήθηκε με 13 πόντους (7-20 στο 9΄.20΄΄).

Είχε 8 λάθη και 25% στα δίποντα

Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 10-22 με τον Ολυμπιακό να έχει τραγικά νούμερα. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 8 λάθη, είχαν μόλις 25% στα δίποντα (2/8), είχαν μόνο 3 ασίστ, ενώ ο βαθμός τους στο σύστημα αξιολόγησης ήταν 0! Μέχρι το 8΄29΄΄ είχαν βάλει μόλις 5 πόντους. Το μόνο θετικό ήταν ότι είχαν 40% (2/5) στα τρίποντα.

Η διαφορά πήγε στο -15

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει προβλήματα και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Δεν έκανε πολλά λάθη (είχε 2 μόλις στη 2η περίοδο), βέβαια, αλλά ήταν άστοχος και σταμάτησε να βρίσκει σκορ και από τα 6.75μ. (είχε 0/6τριπ.). Έτσι στο 18΄ η διαφορά πήγε στους 15 πόντους (20-35) και τα ημίχρονο έληξε 24-35.

Τα στατιστικά του πρώτου μέρους τα έλεγαν όλα

Ο Ολυμπιακός είχε μόλις 2/11 τρίποντα (18,2%) στο πρώτο μέρος. Είχε 44,4% στα δίποντα (8/18). Είχε 10 λάθη και 8 ασίστ. Δέχτηκε 13π. στον αιφνιδιασμό και 10 από τα λάθη του, ενώ πρώτος σκόρερ του ήταν ο McKissic με 5π.

Τρομερή αντεπίθεση με MacKissic και Jean-Charles

Στην 3η περίοδο ο Ολυμπιακός ξύπνησε, αγρίεψε και έκανε την μεγάλη αντεπίθεση. Πίεσε αφόρητα την Alba και την «έπνιξε» (οι 9 μόλις πόντοι που πέτυχαν ο Γερμανοί τα λένε όλα), σταμάτησε τις τραγικές επιλογές στην επίθεση. Άρχισε να σκοράρει κατά ριπάς. Έπαιξε πιο γρήγορα. Δεν έκανε κακές επιλογές, έκανε μόνο 3 λάθη. Χτυπούσε κοντά στο καλάθι, αλλά έβαλε και τα τρίποντα (4/8).

Το σχήμα με 5άρι τον Jean-Charles και τους Σλούκα, McKissic στο «1» και στο «2» λειτούργησε ιδανικά.

Επιμέρους σκορ 27-9!

Ο McKissic και ο Γάλλος βγήκαν μπροστά στην επίθεση, ο Σλούκας οργάνωνε μαεστρικά και έτσι ο Ολυμπιακός έκανε ένα επιμέρους σκορ 27-9 και πέρασε μπροστά με 51-44 στο 29΄.50΄΄!

Εβαλε 27π., ενώ είχε 24 σε 20΄

Ένα από τα πιο εντυπωσιακά στοιχεία του ξυπνήματος του Ολυμπιακού σε αυτό το δεκάλεπτο ήταν πως η ομάδα έβαλε 27 πόντους, ενώ σε όλο το πρώτο μέρος είχε βάλει μόλις 24!

Δεν πτοήθηκε

Στην 4η περίοδο η Alba μπήκε με φόρα και μείωσε στον πόντο (53-52 στο 32΄.01΄΄) με ένα επιμέρους σκορ 8-2, αλλά ο Ολυμπιακός δεν πτοήθηκε. Πήρε πάλι μπροστά. Έκανε ένα σερί 8-0 και πήγε στο +9 (61-52) στο 34΄.04΄΄ και συνέχισε να πατάει το γκάζι και έφτασε στο +12 (66-54 στο 35΄.20΄΄) και πήρε τελικά τη νίκη με 75-71.

Τα δεκάλεπτα: 10-22, 24-35, 51-44, 75-71

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Χαραλαμπόπουλος 4, Σπανούλης 6 (2τριπ.,6ασ.), Σλούκας 9 (3ριμπ., 3ασ., 1κλεψ.), Martin 2 (6ριμπ.), Vezenkov 11 (2τριπ., 3ριμπ., 1ασ., 2 κλεψ.), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 8 (2/3τριπ., 6ριμπ., 4ασ., 3κλεψ.), Jean-Charles 13 (5ριμπ., 2κοψ.), Jenkins, Ellis 4, MacKissic 14 (2/4τριπ., 3ριμπ., 3ασ., 3κλεψ.).

ALBA BERLIN (Aito Reneses): Lo 10 (1), Giffey 13 (2τριπ., 6ριμπ., 4ασ., 2κοψ.), Delow, Eriksson 8 (2), Mattisseck 3 (1), Fonteccio 8, Thiemann 10, Granger 7 (1), Sikma 4, Lammers 8.