Δεν άξιζε τέτοιο φινάλε ο Ολυμπιακός… Ο Vasilje Micic, από την άλλη, έδειξε για πολλοστή φορά, γιατί είναι ένας από τους καλύτερους (και πιο… clutch) παίκτες της EuroLeague. Ο Σέρβος γκαρντ ευστόχησε σε τρίποντο την ώρα που μηδενιζόταν το χρονόμετρο και η Anadolu Efes νίκησε τον Ολυμπιακό 77-74 στον 1ο ημιτελικό του Final Four, παίρνοντας την πρόκριση για 3η συνεχόμενη φορά στον τελικό.

Πέντε παίκτες σκόραραν διψήφιο αριθμό πόντων από πλευράς Ολυμπιακού, με πρώτο όλων τον Shaquielle McKissic, που είχε 12. Σταθερά καλός ήταν ο Κώστας Παπανικολάου (10 πόντοι), ενώ “ανέβηκαν” στο 2ο ημίχρονο οι Ντόρσεϊ (11 πόντοι, οι 10 στο 3ο δεκάλεπτο), Σλούκας (11 πόντοι).

Ο MVP

Προφανώς ο πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα ήταν ο Vasilje Micic. Ο Σέρβος σταρ δεν έβαζε βολές (1/4), δεν έβαζε δίποντα (1/5), πέτυχε όμως το πιο κρίσιμο σουτ του αγώνα, κρίνοντας ολόκληρο τον ημιτελικό. Ο Micic είχε συνολικά 15 πόντους με 4/11 τρίποντα, μοίρασε 9 ασίστ, μάζεψε 6 ριμπάουντ και γενικά κουβάλησε την τουρκική ομάδα στο 2ο ημίχρονο, όταν ο Larkin σίγησε.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ

Στα τρίποντα… Ο Ολυμπιακός ευστόχησε σε 7 από τα 25 που επιχείρησε και η Anadolu Efes σε 14/34, ισοφαρίζοντας μάλιστα και το ρεκόρ εύστοχων σε Final Four. Μάλιστα, οι Τούρκοι είχαν 13/27 μέχρι το τέλος της 3ης περιόδου, αλλά έχασαν τα επόμενα έξι που επιχείρησαν, πριν βάλει ο Micic το πιο κρίσιμο όλων.

ΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

1. Βάσει της στατιστικής ο Ολυμπιακός ήταν η καλύτερη ομάδα του 1ου ημιτελικού, αφού είχε +97 στο PIR έναντι +82 της Anadolu Efes.
  2. Αν και τα λάθη ήταν ισορροπημένα για τις δύο ομάδες (9 ο Ολυμπιακός και 8 η Efes), η τουρκική ομάδα πέτυχε 16 πόντους από αυτά που έκαναν οι “ερυθρόλευκοι”, ενώ δέχτηκε μόνο επτά.
  3. Ο Shane Larkin είχε συνδρομή σε 30 από τους 42 πόντους της Efes στο 1ο ημίχρονο! Ο Αμερικανός γκαρντ με το τουρκικό διαβατήριο σκόραρε 16 πόντους και μοίρασε 6 ασίστ για άλλους 14 από τους συμπαίκτες του.

ΤΟ INSIDE GAME ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ…

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε εξ αρχής να “χτυπήσει” τους Τούρκους στο low post (ως επί το πλείστιον με τους Fall, Martin) και το πλάνο του απέδωσε καρπούς στο 1ο ημίχρονο. Οι “ερυθρόλευκοι” βρήκαν εύκολα λέι-απ, κέρδισαν πολλά φάουλ και έκλεισαν το 1ο μισό της αναμέτρησης με 11/14 σουτ μέσα από τη ρακέτα και 12/15 ελεύθερες βολές. Αν ήταν και πιο εύστοχοι από μακρινή απόσταση (3/12 τρίποντα), σίγουρα η διαφορά θα ήταν μεγαλύτερη από το 43-42, με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια…

Τα τρίποντα κράτησαν την Anadolu Efes σε όλο το πρώτο 20λεπτο. Η ομάδα του Ergin Ataman είχε συνολικά 8/17 σουτ από την περίμετρο και με αυτά ως “όπλο”, αντέδρασε γρήγορα μετά το 12-5 του Ολυμπιακού στο 6’ και προηγήθηκε 14-18 στο 9’ χάρις σε 11 αναπάντητους πόντους, Ο Ολυμπιακός δεν την άφησε πάντως να ξεφύγει. Αντιθέτως, προσπέρασε άμεσα με ένα δικό του ξέσπασμα (21-18) και στο 17’ απομακρύνθηκε πάλι με επτά πόντους διαφορά (39-32), πριν δεχτεί ένα επιμέρους 2-12 και δει την Efes να ανακτά το προβάδισμα με 41-42 στο 19’.

…ΚΑΙ ΤΑ ΤΡΙΠΟΝΤΑ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ

Στο 3ο δεκάλεπτο η Efes έβαζε τρίποντα, λες και το καλάθι του Ολυμπιακού ήταν ο… Βόσπορος. Με μπροστάρη τον Bryant, η Efes άρχισε το 2ο ημίχρονο με 4/5 σουτ πίσω από τα 6,75μ. και στο 25’ ξέφυγε με τη μέγιστη διαφορά που πήρε οποιαδήποτε από τις δύο ομάδες στο ματς: 48-59. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε πάντως απάντηση. Ανέβασε την ένταση στην άμυνα, έπαιξε με μεγαλύτερη σκληράδα, έβαλε κάποια σημαντικά τρίποντα στην επίθεση και κάπως έτσι κατόρθωσε να ρίξει τη διαφορά στους τρεις πόντους μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (63-66) με το step back τρίποντο του Ντόρσεϊ.

Ο Ολυμπιακός πλησίασε μέχρι και τον έναν πόντο στο 34’ (69-70), αλλά το δίποντο του McKissic αποδείχθηκε το τελευταίο που θα έβαζαν για πολλή ώρα οι Πειραιώτες. Το σκοράρισμα στα τελευταία έξι λεπτά έμοιαζε με mission impossible για τις δύο ομάδες, οι οποίες σκόραραν μόνο από τη γραμμή των ελευθέρων βολών (3-4 το επιμέρους σκορ), πριν από το λέι-απ του Martin 19,5’’ πριν από τη λήξη, που έκανε το σκορ 74-74!

ΤΟ ΘΕΛΗΜΑ ΤΟΥ MICIC

Η τελευταία λέξη ανήκε πάντως στον Micic. Ο Σέρβος πήρε την μπάλα στα χέρια για την τελευταία επίθεση του ημιτελικού, ροκάνισε όλο το χρόνο, έπαιξε ένας εναντίον ενός με τον Walkup, βρήκε την αλλαγή που έψαχνε στα σκριν (με τον Vezenkov) και σχεδόν στιγμιαία, την κατάλληλη στιγμή σούταρε πάνω από το απλωμένο χέρι του Βούλγαρου φόργουορντ, βρίσκοντας στόχο. Δεν άφησε ούτε ένα δέκατο του δευτερολέπτου στον Ολυμπιακό να αντιδράσει…

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 43-42, 63-66, 74-77

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Walkup 5 (1/2 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Ντόρσεϊ 11 (2), Λαρεντζάκης, Fall 7, Σλούκας 11 (1/3 τρίποντα, 6 ασίστ), Martin 11 (3/4 βολές, 4/5 δίποντα), Vezenkov 5 (1/2 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Πρίντεζης 2, Παπανικολάου 10 (2), McKissic 12 (6/6 βολές, 3/4 σουτ).

Anadolu Efes (Ataman): Larkin 21 (5/6 βολές, 2/6 δίποντα, 4/12 τρίποντα, 7 ασίστ), Beaubois, Singleton 5 (1), Bryant 16 (2/2 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Moerman, Pleiss 8 (7 ριμπάουντ), Micic 15 (1/4 βολές, 1/5 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Anderson, Dunston 12 (3/4 βολές, 3/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο).