Ο Ολυμπιακός δεν βλέπει απλά πιο κοντά τα playoffs της EuroLeague. Έχει βάλει πια πλώρη για την πρώτη τετράδα! Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πέρασε χειροπέδες στο 2ο ημίχρονο στην Armani και τη νίκησε για δεύτερη φορά με το πειστικό 67-58 στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής, παρότι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα έβλεπε την πλάτη των Ιταλών.

Οι Κώστας Σλούκας (16 πόντοι), Sasha Vezenkov (16 πόντοι), Shaquielle McKissic (14 πόντοι) και Moustapha Fall (12 πόντοι) ήταν οι στυλοβάτες στην 3η σερί νίκη του Ολυμπιακού (15-9), που έχει πλέον 11-1 στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, παρότι σούταρε με 20% στα τρίποντα (4/20) και με 36,7% συνολικά.

Στην αντίπερα όχθη, ο Devon Hall (15 πόντοι) ήταν ο μόνος που σκόραρε διψήφιο αριθμό πόντων από πλευράς Armani (17-8), η οποία ηττήθηκε για 2η φορά στα τελευταία 9 ματς και για 16η σε 23 αναμετρήσεις με τον Ολυμπιακό μετά το 2000. Την πρώτη του εμφάνιση έπειτα από απουσία τριών μηνών έκανε ο Ντίνος Μήτογλου, που είχε 8 πόντους με 4/6 σουτ σε 14’04’’.

Οι “ερυθρόλευκοι” δεν άρχισαν καλά το παιχνίδι, είδαν την Armani να ξεφεύγει με 7-19 στο 11’, ωστόσο ροκάνισαν τη διαφορά μέχρι το τέλος του 1ου ημιχρόνου (24-25 στο 19’) χάρις σε ένα σερί 9-0. Η ομάδα του Ettore Messina απομακρύνθηκε εκ νέου στην 3η περίοδο με διαφορά οκτώ πόντων (29-37 στο 23′ και 31-39 στο 24′), ωστόσο ο Ολυμπιακός επέστρεψε.

Με ατσάλινη άμυνα στο τελευταίο δεκάλεπτο, ανέκτησε το προβάδισμα στο 33’ (53-50) για πρώτη φορά μετά το 3ο λεπτό (4-2) και δεν έμεινε εκεί. Οι Πειραιώτες ξέφυγαν ακόμα και με 13 πόντους διαφορά στο 39’ (66-53), φτάνοντας εν τέλει εύκολα στην 3η σερί νίκη τους.

Τα δεκάλεπτα: 7-15, 25-27, 39-43, 67-58

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Walkup 2, Ντόρσεϊ 6, Λαρεντζάκης 1, Fall 12 (2/5 βολές, 5/6 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Σλούκας 16 (8/9 βολές, 1/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4 λάθη), Martin, Vezenkov 16 (3/5 βολές, 5/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Πρίντεζης, Παπανικολάου, McKissic 14 (5/6 βολές, 3/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα).

Armani (Messina): Melli 9 (11 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Grant 2, Rodriguez 2 (6 ασίστ), Tarczewski, Ricci, Hall 15 (1/1 βολή, 4/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Delaney 8 (5 ασίστ), Μήτογλου 8, Daniels, Hines 7, Bentil 2, Datome 5 (1).