Καλύτερο ποδαρικό στην EuroLeague της σεζόν 2021-22 δεν θα μπορούσε να περιμένει ο Γιώργος Μπαρτζώκας. Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε κυριαρχική εμφάνιση στο ΣΕΦ και με όπλο του την άμυνα, παρέσυρε την Baskonia με 25 πόντους διαφορά (75-50) στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της διοργάνωσης.

Οι Sasha Vezenkov (16 πόντοι), Moustapha Fall (11 πόντοι) και Κώστας Σλούκας (10 πόντοι, 5 ασίστ) ήταν οι πρώτοι σκόρερ του Ολυμπιακού, ο οποίος έπαιξε άμυνα για σεμινάριο, έκλεψε 11 φορές τη μπάλα, πέτυχε 23 πόντους από τα 20 λάθη της Baskonia και είχε παράλληλα 20 ασίστ και μόνο 6 λάθη στην επίθεση.

Η Baskonia, από την άλλη, δεν… εμφανίστηκε ποτέ στο ΣΕΦ. Όχι ότι θα μπορούσε να περιμένει δηλαδή κάτι παραπάνω, με την άμυνα που είχε να αντιμετωπίσει… Ο Rokas Giedraitis πέτυχε και τους 15 πόντους του στο 2ο ημίχρονο (από τους 28 που είχε συνολικά η Baskonia) και παρότι θεωρείτο αμφίβολος να αγωνιστεί, ήταν ο πρώτος σκόρερ της Baskonia, η οποία είχε συνολικά 18/58 σουτ (31,0%) στο ΣΕΦ και 4/24 τρίποντα.

“ΈΛΗΞΕ” ΤΟ ΜΑΤΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το 1ο ημίχρονο του Ολυμπιακού ήταν ονειρικό. Οι “ερυθρόλευκοι” σούταραν καλά (14/24 δίποντα, 5/14 τρίποντα), είχαν ταχύτητα στο παιχνίδι τους και πολλές λύσεις στην επίθεση (σκόραραν οι εννέα από τους 11 παίκτες που χρησιμοποιήθηκαν). Τα πάντα όμως είχαν μία κοινή αφετηρία: την άμυνα. Ο Ολυμπιακός έβγαλε το λάδι στην ομάδα του Ivanovic, την ανάγκασε να υποπέσει σε 14 λάθη (έχοντας ο ίδιος μόνο 3), πέτυχε 18 πόντους από αυτά και έδειξε μάλιστα τις άγριες ορέξεις του από πολύ νωρίς.

Όλο το πρώτο ημίχρονο ήταν ουσιαστικά δύο μεγάλα “ερυθρόλευκα” σερί. Το πρώτο καταγράφηκε από το 3’ έως το 8’, όταν η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έκανε ένα 15-0 και μετέτρεψε το 5-7 σε 20-7. Το δεύτερο ήταν ακόμα μεγαλύτερο. Με το σκορ 28-18, ο Ολυμπιακός άφησε την Baskonia χωρίς πόντο για τα επόμενα 7’54’’! Σε αυτό το χρονικό διάστημα “έτρεξε” ένα σερί 19-0 και εκτόξευσε τη διαφορά στο +29 (47-18) στο τελευταίο λεπτό του 1ου ημιχρόνου. Το ματς “έληξε” πολύ νωρίτερα απ’ ότι υπολόγιζαν οι περισσότεροι. Κι ας “ξύπνησε” η Baskonia στο 3ο δεκάλεπτο.

ΔΕΝ ΑΠΕΙΛΗΘΗΚΕ ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ BASKONIA

Η ομάδα του Dusco Ivanovic προσπάθησε να βγάλει αντίδραση στο παρκέ του ΣΕΦ, έπαιξε με πολύ μεγαλύτερη ένταση στην άμυνα και περιόρισε σημαντικά την επιθετική δράση των γηπεδούχων. “Παιχνίδι”, πάντως, δεν έγινε ποτέ στο 2ο ημίχρονο, καθώς το καλύτερο που μπόρεσε να κάνει η Baskonia, ήταν να ρίξει τη διαφορά μέχρι τους 17 πόντους στο 3ο δεκάλεπτο (59-42 στο 29’).

Οι “ερυθρόλευκοι” όχι μόνο δεν ανησύχησαν, αλλά έδειξαν στην Baskonia ποιος είναι το αφεντικό. Δέχτηκαν μόνο τέσσερις πόντους στα επόμενα 9 λεπτά, ξέφυγαν πάλι με 27 πόντους διαφορά (73-46 στο 38’) και έφτασαν έτσι σε μία από τις εμφατικές νίκες τους σε πρεμιέρα EuroLeague στην ιστορία τους.

Τα δεκάλεπτα: 28-13, 47-22, 63-42, 75-50

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Walkup 2, Ντόρσεϊ 7 (1), Λαρεντζάκης, Fall 11 (5/6 δίποντα), Σλούκας 10 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Martin 3, Vezenkov 16 (5/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/5 βολές), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 8 (2), Jean-Charles 6 (7 ριμπάουντ), McKissic 8 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ).

Baskonia (Ivanovic): Barrera, Sedekerskis 4 (6 ριμπάουντ), Marinkovic, Granger 2 (6 λάθη), Fontecchio 5 (1), Enoch 7 (1), Costello 11 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Giedraitis 15 (3/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Nnoko 6 (7 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Kurucs.