Αυτό το έργο το έχουμε ξαναδεί. Πολλές φορές. Ο Ολυμπιακός ήταν πάλι χάρμα ιδέσθαι στο ΣΕΦ, προηγήθηκε ακόμα και με 34 πόντους διαφορά και σάρωσε την Bayern 83-60 στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της EuroLeague, σημειώνοντας 4η νίκη του στους τελευταίους πέντε αγώνες και την 8η σε ισάριθμα ματς εντός έδρας.

O Γιάννούλης Λαρεντζάκης (15 πόντοι), ο Sasha Vezenkov (16 πόντοι, 9 ριμπάουντ) και ο Thomas Walkup (13 πόντοι) ήταν οι κορυφαίοι σε μία μαγική βραδιά για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα. Ο Ολυμπιακός (10-5) έκλεισε το 1ο ημίχρονο με 20/24 δίποντα και κυριάρχησε σε όλα τα επίπεδα, νικώντας την Bayern για 5η φορά σε ισάριθμες αναμετρήσεις στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.

Στην αντίπερα όχθη, η Bayern (7-8) δεν εμφανίστηκε ουσιαστικά ποτέ στο ΣΕΦ, κι ας προερχόταν από τέσσερις νίκες στους τελευταίους πέντε αγώνες. Ή καλύτερα, “εμφανίστηκε” όταν της το επέτρεψαν οι γηπεδούχοι, αλλά δεν απείλησε ούτε στιγμή τον Ολυμπιακό, τελειώνοντας τον αγώνα με ποσοστό 35,5% (είχε 30,8% στο 1ο ημίχρονο) και πρώτο σκόρερ έναν πρώην “ερυθρόλευκοι”, τον Augustin Rubit (10 πόντοι).

Το πάρτι άρχισε από νωρίς στο φαληρικό στάδιο. Οι “ερυθρόλευκοι” πέτυχαν τους πρώτους 10 πόντους της αναμέτρησης (10-0 στο 5’) και ανάγκασαν την Bayern να χάσει τις πρώτες 11 επιθέσεις της, πριν… ματώσει το καλάθι στο 5’. Η συνέχεια ήταν ανάλογη. Ο Ολυμπιακός πάτησε ακόμα πιο δυνατά το γκάζι, απομακρύνθηκε με 15-3 στο 6’, ολοκλήρωσε το 1ο δεκάλεπτο με σκορ 26-10 και έκλεισε το 1ο ημίχρονο με διαφορά 25 πόντων (49-24), μη αφήνοντας τους Βαυαρούς να σημειώσουν ούτε μία φορά διαδοχικά καλάθια!

Όταν αυτό συνέβη για πρώτη φορά (στο 30’!), ήταν πολύ αργά. Οι “ερυθρόλευκοι” προηγήθηκαν ακόμα και με 34 πόντους διαφορά στο 29’ (65-31) και απλά χαλάρωσαν στην 4η περίοδο, επιτρέποντας στη γερμανική ομάδα να μειώσει το σκορ μέχρι τους 17 πόντους στο 38’ (75-58) με ένα σερί 0-15.

Τα δεκάλεπτα: 26-10, 49-24, 65-37, 83-60

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Walkup 13 (4/4 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 5/5 βολές), Ντόρσεϊ 10, Λαρτεντζάκης 15 (4/6 τρίποντα, 1/2 δίποντα, 1/1 βολή), Fall 8, Σλούκας 8, Martin 6, Vezenkov 16 (3/3 βολές, 5/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Πρίντεζης, Παπανικολάου 4, Jean-Charles, McKissic 3 (1).

Bayern (Trinchieri): Weiler-Babb, Thomas 9 (1), Walden 2, Rivers 5 (1), Hunter 9, Jaramaz 6 (2), Lucic 8 (1), George, Obst 8 (2), Djedovic 3 (1), Rubit 10, Schilling.