Ο Κώστας Σλούκας απέδειξε ότι καλός στρατηγός δεν είναι αυτός που κάθεται στα μετόπισθεν και απλά δίνει εντολές στον στρατό του. Καλός στρατηγός είναι αυτός που κάνει τα πάντα, αλλά είναι και στην πρώτη γραμμή της μάχης και πολεμάει μαζί με όλους τους στρατιώτες του. Ο «Σλούκι Λουκ» έκανε τα πάντα στο παρκέ, αλλά πέρα από οργανωτής ήταν και εκτελεστής και οδήγησε τον Ολυμπιακό στην ανατίναξη των «πάντσερ» και στην νίκη με 84-82 επί της Bayern σε ένα ματς πραγματική μάχη.

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε έτσι στις νίκες μετά από 3 σερί ήττες και πήγε στο 9-8, ενώ οι Γερμανοί πήγαν στο 11-7. Το μόνο κακό ήταν πως ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να καλύψει την διαφορά των 6 πόντων (74-68) που είχε χάσει από την Bayern στο ματς του Μονάχου.

Χωρίς McKissic, εκτός και ο Κόνιαρης

Ο Ολυμπιακός έπαιξε χωρίς τον McKissic, που είχε τραυματιστεί στην ποδοκνημική και δεν κατόρθωσε να προλάβει το ματς, τον Παπανικολάου, που είναι εδώ και καιρό στα πιτς. ενώ εκτός έμεινε και ο Κόνιαρης (άρρωστος).

Δεν πτοήθηκε όμως. Έπαιξε σκληρή άμυνα στην επανάληψη (δέχτηκε 36 πόντους, έναντι 46 που είχε δεχτεί στο πρώτο μέρος). Βρέθηκε πίσω στο σκορ αλλά αντέδρασε στο δεύτερο μέρος.

Είχε καλά ποσοστά στα σουτ 54,5% στα δίποντα (18/33) και 45,5% στα τρίποντα (10/22). Εκανε μόνο 4 λάθη στην επανάληψη (είχε 14 συνολικά στο ματς), είχε 8 κλεψίματα και 6 ασίστ. Από την άλλη, πάντως, έχασε τα ριμπάουντ (29-30).

Την διαφορά όμως, την έκανε ο Σλούκας. Ο γκαρντ του Ολυμπιακού έβαλε 24 πόντους (με 5/5βολές, 5/11δίποντα, 3/4 τρίποντα), έδωσε 7 ασίστ, πήρε 3 ριμπάουντ, έκανε 3 κλεψίματα, έβαλε δυο μεγάλα ντράιβ στο τέλος, έφτασε τους 29 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης. Είχε βέβαια και 4 λάθη, αλλά είναι λογικό αυτό, καθώς έπαιξε 35΄.13΄΄.

Ο «Σλούκι Λουκ», πάντως, είχε μαζί του στο δεύτερο μέρος που κρίθηκαν όλα τους Vezenkov (13π., 6ριμπ., 2ασ., 1κλεψ., 1κοψ.), Σπανούλη (10π.).

Από την Bayern ο Selleey είχε 26 πόντους σε 22΄.42΄΄ σκοράροντας με κλειστά μάτια από τα 6.75μ. (7/8τριπ.), ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Reynolds (20π.). Ο τέως παίκτης του Ολυμπιακού Wade Baldwin έβαλε 12 πόντους, είχε ακόμα 5 ασίστ, 3 ριμπάουντ, αλλά κατόρθωσε να κάνει 7 λάθη!

Καλό ξεκίνημα για Ολυμπιακό

Στο ξεκίνημα η Bayern έκλεινε την άμυνά της προς τα μέσα και έδινε το σουτ και ο Ολυμπιακός το… τιμώρησε αυτό ξεκινώντας με 2/2 τρίποντα και έτσι προηγήθηκε με 8-5 παρά το ότι είχε θέματα με τα επιθετικά ριμπάουντ των Γερμανών, ενώ έκανε και λάθη.

Μετά το 2΄.54΄΄ (8-7), οι «ερυθρόλευκοι», πίεσαν, (ειδικά οι κοντοί με πρώτο τον Jenkins, αποσυντόνισαν τους Γερμανούς γκαρντ), δεν κόλλησαν στην άμυνα χώρου, που συνέχισαν να παίζουν οι φιλοξενούμενοι. Ο Πρίντεζης μπήκε στην εξίσωση του σκορ και ο Ολυμπιακός έκανε αρχικά  ένα σερί 5-0, πήρε στο 13-7 στο 4΄.36΄΄ και στο 5΄.31΄΄ οι γηπεδούχοι πήγαν στο +7 (16-9), έχοντας ως εκεί (από το 8-7) ένα επιμέρους σκορ 8-2.

«Κόλλησε» και η Bayern γύρισε το ματς με επιμέρους σκορ 13-3

Στη συνέχεια, όμως, οι «ερυθρόλευκοι» κόλλησαν, πήγαν σε κακές επιλογές στην επίθεση, η άμυνά τους χαλάρωσε (ειδικά στην περιφέρεια, όπου φάνηκε η απουσία του Jenkins, ο οποίος πήγε στον πάγκο λόγω rotation) και η Bayern γύρισε το ματς ανάποδα με ηγέτη τον Reynolds.

Οι Γερμανοί έκαναν με ένα σερί 9-0 και πέρασαν μπροστά στο σκορ με 16-18 στο 7΄.39΄΄ το δεκάλεπτο έληξε 19-22 με την Bayern να έχει ένα επιμέρους σκορ -13-3 από το 16-9 στο 5΄.31΄΄.

Ο Ολυμπιακός είχε 3/7διπ., 3/5τριπ., έχασε τα ριμπάουντ (6 χωρίς επιθετικό έναντι 9 με 2 επιθετικά), ενώ το μεγάλο του «μείον» πέρα από την κακή άμυνα στο δεύτερο κομμάτι του δεκαλέπτου ήταν τα 5 λάθη (έναντι 4 ασίστ).

Είχε πάλι θέματα, κρεσέντο Seeley και -9 για τους «ερυθρόλευκους»

Στην 2η περίοδο ο Ολυμπιακός πίεσε στο ξεκίνημα και γύρισε το ματς, κάνοντας το

21-24 στο 10΄.45΄΄, 25-24 στο 12΄.03΄΄. Εκεί, όμως, οι «ερυθρόλευκοι»… ξανακόλλησαν έχοντας πάλι τεράστια θέματα στην πρώτη γραμμή άμυνας και η Bayern… προσπέρασε ξανά τον Ολυμπιακό έχοντας ως ηγέτη τον Seeley o οποίος άρχισε τον βομβαρδισμό από τα 6.75μ., έχασε ένα τρίποντο στην αρχή, έβαλε όμως, 3 σερί μετά και η Bayern όχι μόνο πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ (25-29 στο 13΄.30΄΄), αλλά προηγήθηκε και με 9 πόντους (33-42 στο 17΄.10΄΄).

«Αναστήθηκε» με άμυνα και Ellis

Το -9 ξύπνησε και αγρίεψε τον Ολυμπιακό, ο οποίος «αναστήθηκε». Οι «ερυθρόλευκοι» πίεσαν, ο Ellis βγήκε μπροστά, ο Ολυμπιακός πήγε στις επαφές, κέρδισε φάουλ, έβαλε τις βολές και έκανε ένα επιμέρους σκορ 11-2 και έφερε το ματς στα ίσια (44-44 στο 19΄.24΄΄).

Εφτασε τα 4 φάουλ ο Seeley

Και σαν να μην έφταναν αυτά στην Bayern, ο Νο1 κίνδυνος για τον Ολυμπιακό, ο Seeley (13π. στο πρώτο μέρος με 4/5τριπ.) έκανε πολλά φάουλ μαζί, και έφτασε τα 4 λίγο πριν την λήξη του δεύτερου δεκαλέπτου.

Το ημίχρονο έληξε τελικά 44-46 με τον Ολυμπιακό να έχει στο πρώτο 20λεπτο εξαιρετικά ποσοστά σε δίποντα (57,1% – 8/14) και τρίποντα (55,6% – 5/9). Από την άλλη, όμως, έχασε έστω και οριακά την μάχη των ριμπάουντ (13-14), αλλά δεν είχε επιθετικό ούτε για δείγμα, ενώ είχε και 9 λάθη (έναντι 9 ασίστ)

Καλά ποσοστά όμως, είχαν και οι Γερμανοί (10/19διπ. και 7/15τριπ.), είχαν 16 ασίστ, 6 κλεψίματα και μόλις 6 λάθη.

Μπήκε αγριεμένος στο παρκέ με μπροστάρη τον Σλούκα

Ο Ολυμπιακός μπήκε αγριεμένος στο παρκέ στο δεύτερο ημίχρονο. Πίεσε και αποσυντόνισε τους Γερμανούς, πήγε σε καλές επιλογές στην επίθεση, ο Σλούκας ήταν στο τιμόνι και έτσι η ομάδα έκανε ένα επιμέρους σκορ 7-2 και προηγήθηκε με 51-48 στο 22΄.49΄΄.

Αντέδρασε η Bayern, o Jenkins χρεώθηκε με 4ο φάουλ

H Bayern, όμως, δεν έλεγε να παραδοθεί (53-53 στο 24΄.33΄΄, 55-59 στο 26΄.32΄΄), ενώ ο καλύτερος αμυντικός του Ολυμπιακού, ο Jenkins, χρεώθηκε με 4ο φάουλ στο 24΄.01΄΄ και αποχώρησε για τον πάγκο.

Επέστρεψε ο Ολυμπιακός με σερί 9-0

Ο Ολυμπιακός όμως, δεν πτοήθηκε. Πήρε ξανά μπροστά. Με Σπανούλη, Σλούκα να δίνουν τον ρυθμό, την άμυνά του να στέκεται στο ύψος της και έχοντας μόνο 1 λάθος στην 3η περίοδο, ο Ολυμπιακός έκανε ένα σερί 9-0 και προηγήθηκε με 64-59 στο 29΄.11΄΄ και το δεκάλεπτο έληξε τελικά 64-61.

Ξέσπασμα

Ο Ολυμπιακός συνέχισε με την φόρα που είχε από το τέλος της 3ης περιόδου. Ο Σπανούλης βγήκε μπροστά στην επίθεση (μαζί του ήταν βέβαια και ο Σλούκας), οι «ερυθρόλευκη» άμυνα ήταν από… μπετόν, τα τρίποντα έμπαιναν και ο Ολυμπιακός πάτησε το γκάζι μετά το 64-63 στο 30΄.15΄΄ ,  έκανε ένα επιμέρους σκορ 11-3 και προηγήθηκε με 9 πόντους (75-66 στο 33΄.29΄΄).

Έφερε στο «Χ» το ματς η η Bayern με σερί 9-0

Ο Ολυμπιακός άρχισε να δείχνει σημάδια κόπωσης μετά το 34΄.21΄΄ (77-68). Οι Γερμανοί έτσι έκαναν ένα σερί 9-0 και έφεραν το ματς στα ίσια (77-77 στο 37΄.10΄΄).

Κρίσιμα καλάθια από Vezenkov, Σλούκα και θρίλερ

Την ώρα που η μπάλα έκαιγε, ο Sasha Vezenkov (έπαιζε και ως 3άρι, κάτι που έπιασε τόπο, καθώς ο Μπαρτζώκας ήθελε ψηλά κορμιά για να παίζει με αλλαγές στα σκριν στα πικ ‘εν ρολ) με καλάθι και φάουλ έκανε το 80-77 στο 37΄.31΄΄. Στο 1΄.08΄΄ πριν το τέλος ο Σλούκας έβαλε ένα κρισιμότατο δίποντο με ντράιβ και έκανε το 82-79 και στα 43΄΄ πριν την λήξη ο «Σλούκι Λουκ ξαναχτύπησε» πάλι με μπάσιμο και έκανε το 84-79.

Ο Seeley απάντησε με τρίποντο (84-82 στα 30΄΄).

O Harrison αστόχησε στα 7΄΄ από τα 6.75μ. Η Bayern είχε την τελευταία επίθεση, ο Zipser αστόχησε στο τρίποντο που έκανε και ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 44-46, 64-61, 84-82.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Νικολαΐδης, Harrison 11 (2/7τριπ.), Λαρεντζάκης, Σπανούλης 10 (2/6διπ., 2/5τριπ., 2ασ., 4λαθ.), Σλούκας 24 (5/5βολ., 5/11διπ., 3/4τριπ., 7ασ., 3ριμπ., 3κλεψ., 4λαθ.), Martin 8 (5ριμπ.), Vezenkov 13 (3/3βολ., 2/3διπ., 2/4τριπ., 6ριμπ., 2ασ., 1κλεψ., 1κοψ.), Πρίντεζης 7, Jean-Charles, Jenkins, Ellis 11 (4ριμπ., 1κλεψ., 1κοψ.).

BAYERN (Andrea Trinchieri):  Weiler-Babb 2, Baldwin 12 (3ριμπ., 5ασ., 7λαθ.), Seeley 26 (3/3βολ., 1/3διπ., 7/8τριπ.), Reynolds 20 (2/2βολ., 9/11διπ.), Flaccadori 5 (1), Zipser 5 (1), Gist 4 (2ριμπ., 3ασ.), Johnson, Radosevic 8, Grant.