Μπορεί να μην μάγεψε, να μην ήταν ισοπεδωτικός, να μην έβγαλε μάτια. Ήταν όμως, σοβαρός και ουσιαστικός και όπως λένε… «το αποτέλεσμα μετράει». Ο Ολυμπιακός πήρε αυτό πουν ήθελε. Επιβλήθηκε με 94-79 του Crvena Zvezda στο ΣΕΦ και έτσι πάτησε φρένο στην κατηφόρα που τον είχε πάρει (μετρούσε 7 σερί ήττες και είχε κάνει ιστορικό μαύρο ρεκόρ).

Οι ερυθρόλευκοι πήγαν έτσι στο 12-16 και οι Σέρβοι που βολοδέρνουν και πηγαίνουν από το κακό στο χειρότερο, έφτασαν τις 9 σερί ήττες και πήγαν πλέον στο 7-21.

Ο Ολυμπιακός ήθελε όσο τίποτα αυτή τη νίκη, για να δείξει ότι παίρνει τα πάνω του, αλλάζει τσιπάκι μετά τα απανωτά χαστούκια. Και την πήρε. Μπορεί να είχε κάποια σκαμπανεβάσματα, να είδε τους φιλοξενούμενους να του γυρίζουν το ματς και να βρέθηκε ακόμα και πίσω στο σκορ, αλλά ήταν σοβαρός και ουσιαστικός όταν χρειάστηκε και πήρε αυτό που ήθελε. Έπαιξε άμυνα όταν χρειάστηκε, πήγε σε καλές επιλογές στην επίθεση όταν ζορίστηκε.

Από τον Ολυμπιακό ο McKissic έκανε μεγάλο ματς και ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας (20π. με 2/3βολ., 3/5διπ., 4/6τριπ., 3ριμπ., 3ασ., 3κλεψ.). Σπουδαίος όμως, ήταν και ο Vezenkov (17π. με 4/4βολ., 2/4διπ., 3/6τριπ., 5ριμπ., 3ασ., 2κλεψ.). Εξαιρετικός ήταν και ο Σλούκας (14π., 4ριμπ., 7ασ.), ενώ σούπερ ήταν οργανωτικά και ο Σπανούλης (4π., 7ασ.).

Οι ερυθρόλευκοι είχαν τρομερό ποσοστό στα δίποντα (75% – 27/36), είχαν 40,9% στα τρίποντα (9/22), πήραν τα ριμπάουντ (30-24), είχαν 24 ασίστ και έκαναν  μόλις 8 λάθη! Επίσης βρήκαν 14π. από τα σερβικά λάθη και 14π. από δεύτερες ευκαιρίες.

Στην αντίπερα όχθη από τον Crvena Zvezda που το πάλεψε όσο μπορούσε, κορυφαίος ήταν ο Simonοvic (19π., με 5/8τριπ.).

Το ματς

Ο Ολυμπιακός μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια στο παρκέ του ΣΕΦ και πετούσε σπίθες. Πίεσε και μπλόκαρε τους Σέρβους έβαζε τα τρίποντα με κλειστά μάτια (ξεκίνησε με 3/3), έτρεξε και προηγήθηκε με 20-12 στο 6΄.44΄΄ με τον McKissic να είναι ο ηγέτης στην επίθεση με 8π.

Οι ερυθρόλευκοι δεν έκοβαν ρυθμό και στο 9΄.45΄΄ η διαφορά πήγε στο +11(30-19). Το δεκάλεπτο έληξε με αυτό το σκορ με τον Ολυμπιακό να έχει 10/15διπ., 3/4τριπ., 10ασ., να έχει πάρει τα ριμπάουντ (10-4), να έχει μόλις 1 λάθος και τον McKissic να έχει 8π. και τον Σλούκα 6π. και 5ασ.!

Άρχισε να χάνει στροφές

Ο Ολυμπιακός συνέχισε στο ίδιο τέμπο ως το 11΄.44΄΄ (34-25). Κάπου εκεί, όμως, η άμυνά του άρχισε να χάνει στροφές. Οι Σέρβοι έτσι έκαναν ένα επιμέρους σκορ 7-2 και μείωσαν στους 4 πόντους (36-32 στο 14΄ και 42-38 στο 16΄). Με μπροστάρη τον Σλούκα και με χτυπήματα κοντά στο καλάθι, καθώς τα τρίποντα δεν έμπαιναν (είχε 1/5 στην 2η περίοδο, ο Ολυμπιακός πήγε στο +8 (48-40) στο 17΄.34΄΄, αλλά το δεκάλεπτο έληξε τελικά με τους γηπεδούχους μόνο στο +5 (53-48).

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός είχε 73,1% στα δίποντα και 44,4% στα τρίποντα (είχε συνολικά 4/9, αλλά στην 2η περίοδο είχε 1/5). Είχε 14 ασίστ και μόλις 1 λάθος, πήρε τα ριμπάουντ (16 με 6 επιθετικά, έναντι 9), βρήκε 12π. από δεύτερες ευκαιρίες, ενώ είχε και 3 κλεψίματα. Από άλλη όμως, δέχτηκε 29π στην 2η περίοδο και αυτό δείχνει ότι στο διάστημα αυτό είχε θέμα με την άμυνά του και ειδικά στην περιφέρεια όπου οι Σέρβοι έκαναν ζημιές από τα 6.75μ. και είχαν 62,5% (5/8τριπ.).

Προσπέραση από Crvena Zvezda

Στην 3η περίοδο ο Ολυμπιακός ήταν ακόμα χειρότερος. Κόλλησε στην επίθεση, είχε θέματα στην άμυνα, έτρωγε αιφνιδιασμούς, έκανε 3 λάθη και ο Crvena Zvezda έκανε ένα επιμέρους σκορ 11-5 και προσπέρασε τους ερυθρόλευκους (58-59 στο 24΄.10΄΄).

Σοβαρεύτηκε ο Ολυμπιακός, έπαιξε άμυνα και πήγε στο +11

Μετά το 26΄.42΄΄ (65-66) οι γηπεδούχοι άρχισαν να σοβαρεύονται. Ανέβασαν τη ένταση της άμυνάς τους. Πήγαν σε… σκεπτόμενες επιθέσεις, πήγαν στις επαφές πήραν φάουλ και κέρδισαν βολές (το θέμα είναι ότι δεν τις έβαζε, καθώς είχε 5/8 στο διάστημα αυτό), ο Vezenkov βγήκε μπροστά στην επίθεση και ο Ολυμπιακός έκανε ένα επιμέρους σκορ 10-1 και πήγε στο +8 (75-67).

Στην 4η περίοδο ο Ολυμπιακός συνέχισε το κρεσέντο του, ανέβασε το επιμέρους σκορ σε 13-1 και πήγε στο +11 (78-67).

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να ελέγχει το ματς ως το 35΄.04΄΄ (84-75). Οι Σέρβοι μείωσαν στη συνέχεια στους 5 πόντους (84-79 στο 36΄.49΄΄). Ο McKissic όμως, με καλάθι και φάουλ τους έκοψε την φόρα (87-79 στο 37΄.08΄΄) και αυτό φάνηκε, καθώς ο Ολυμπιακός έβαλε άλλους 7 πόντους και με ένα συνολικό σερί 10-0 πήγε την διαφορά στους 15 πόντους (94-79).

Τα δεκάλεπτα: 30-19, 53-48, 75-67, 94-79.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Harrison 2, Λαρεντζάκης 7 (1), Σπανούλης 4 (7ασ.), Σλούκας 14 (2/2βολ., 6/9διπ., 0/1τριπ., 4ριμπ., 7ασ.), Vezenkov 17 (4/4βολ., 2/4διπ., 3/6τριπ., 5ριμπ., 3ασ., 2κλεψ.), Πρίντεζης 6, Jean-Charles 8 (3ριμπ., 2ασ., 1κλεψ., 1κοψ., 4λαθ.), Jenkins 4, Κουφός 8 (4/5διπ., 1ριμπ.), Ellis 4 (7ριμπ.), McKissic 20 (4/6τριπ., 3ριμπ., 3ασ., 3κλεψ.).

CRVENA ZVEZDA (Dejan Radonjic): Hall 4 (7ασ.), Walden 5, Loyd 10 (5ασ.), Uskokovic, Davidovac 4, Lazic 8 (2τριπ., 5ριμπ.), Dobric 11 (1), Simonovic 19 (5/8τριπ.), Jagodic-Kuridza 5, Kuzmic 7, Nnoko 6.