Ο Ολυμπιακός παρέμεινε αήττητος στο ΣΕΦ και το οφείλει σε έναν παίκτη: τον Κώστα Σλούκα. Ο 31χρονος γκαρντ πήρε το παιχνίδι -δίχως υπερβολή- μόνος του. Σκόραρε τους τελευταίους οκτώ πόντους της ομάδας του μετά το 35’ και με δικό του σουτ 2’’ πριν από τη λήξη ο Ολυμπιακός κατέβαλε τη Fenerbahce με 67-65 για την 7η αγωνιστική της EuroLeague, κάνοντας το 5-0 στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.

Ο Σλούκας (14 πόντοι) πέρα από clutch ήταν και ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού, ενώ μοίρασε και 5 ασίστ. Σπουδαία δουλειά έκαναν ακόμα και οι Γιαννούλης Λαρεντζάκης (10 πόντοι), Moustapha Fall (10 πόντοι, 9 ριμπάουντ) για τον Ολυμπιακό (5-2), ο οποίος στάθηκε όρθιος παρότι είχε μόνος 22 πόντους με 7/26 σουτ και 7 λάθη στο 2ο ημίχρονο, καταφέρνοντας παράλληλα να σπάσει και ένα σερί πέντε ηττών που μετρούσε απέναντι στον κακό του “δαίμονα”.

Για τη Fenerbahce (2-5) ό,τι και να πει κανείς, λίγο θα είναι… Παρά τις προσπάθειες του Jan Vesely (14 πόντοι, 9 ριμπάουντ) η ομάδα του Sasha Djordjevic υπέστη την 4η ήττα σε ισάριθμα εκτός έδρας παιχνίδια και την 4η συνολικά στην τελευταία επίθεση, συμπεριλαμβανομένων και των τελευταίων τριών αγώνων!

ΔΥΟ ΜΕΓΑΛΑ ΣΕΡΙ ΟΔΗΓΗΣΑΝ ΣΤΟ “ΘΡΙΛΕΡ” ΤΩΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΩΝ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΩΝ

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έκανε καλό ξεκίνημα και με όπλο την άμυνά του (που είχε ξεχάσει κόντρα στην ALBA), “έτρεξε” ένα σερί 7-0 στα τέλη της 1ης περιόδου και προηγήθηκε 19-12 στο 10’. Το ξέσπασμα που έβαλε τον Ολυμπιακό σε θέση οδηγού, πάντως, το έκανε στα μέσα του 2ου δεκαλέπτου, όταν πέτυχε 13 αναπάντητους πόντους, μετέτρεψε το 27-27 σε 40-27 στο 18’ και έκλεισε το 1ο ημίχρονο με προβάδισμα 11 πόντων (43-32), έχοντας εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας (11/14 δίποντα, 7/17 τρίποντα), 14 ασίστ και μόνο 5 λάθη. Και μετά ήρθε το μπλακ άουτ…

Οι “ερυθρόλευκοι” κόλλησαν τόσο πολύ απέναντι στην τουρκική άμυνα στο 2ο ημίχρονο, που έμειναν χωρίς πόντο για 6’47’’ από το 27’ έως το 34’, με συνέπεια να δεχτούν ένα σερί 0-16 και να δουν την πλάτη της Fenerbahce (55-56 στο 32’) για πρώτη φορά μετά το 8’ (11-12). Το παιχνίδι έγινε καθαρή… σκυλομαχία από εκεί και πέρα.

Τα καλάθια έμπαιναν με το σταγονόμετρο και το κάθε ένα είχε τη δική του τεράστια σημασία στα τελευταία λεπτά. Από πλευράς Ολυμπιακού όλα (μα ΟΛΑ) τα πέτυχε ο Σλούκας. Ο διεθνής γκαρντ ισοφάρισε το σκορ (62-62) με γκολ-φάουλ 4’51’’ πριν από τη λήξη, στο 1’39’’ έκανε το σκορ 65-62 με τρίποντο και 2’’ πριν από τη λήξη έγραψε και το τελικό σκορ (67-65) με σουτ μέσης απόστασης. Η Fener κατόρθωσε να βγάλει τρίποντο (έστω και από τα εννέα μέτρα) μετά το τάιμ άουτ του Sasha Djordjevic, ωστόσο το σουτ του Guduric προσέκρουσε στο μπροστινό μέρος της στεφάνης…

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 45-34, 55-53, 67-65

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Walkup 3 (1/5 τρίποντα), Ντόρσεϊ 10 (2/6 τρίποντα), Λαρεντζάκης 10 (2), Fall 10 (5/6 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Σλούκας 14 (2/8 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Vezenkov 7 (1/7 τρίποντα), Πρίντεζης, Παπανικολάου 5 (1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Jean-Charles 4, McKissic 4.

Fenerbahce (Djordjevic): Birsen, Hazer 2, Mahmutoglu 6 (2), De Colo 10 (5/8 δίποντα), Henry 8, Pierre 4, Guduric 10 (2), Vesely 14 (5/12 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Booker 2, Polonara 9 (1/5 τρίποντα), Duverioglu.