Δεν λέει να αλλάξει με τίποτα ο φετινός Ολυμπιακός. Συνεχίζει να πετάει τα πρώτα ημίχρονα, να ξυπνάει στην συνέχεια και να προσπαθεί να μαζέψει τα ασυμμάζευτα. Κάποιες φορές τα καταφέρνει. Τις πιο πολλές όχι. Οι ερυθρόλευκοι έπαιξαν το ίδιο έργο και σήμερα, στην ήττα με 76-71 από την Fenerbahce στο ΣΕΦ.

Οι Πειραιώτες ήταν… αλλού στο πρώτο ημίχρονο και βρέθηκαν να χάνουν και με 18 πόντους. Συνήλθαν στην 3η περίοδο, πήγαν να γυρίσουν το ματς ανάποδα. Κόλλησαν όμως, και πάλι και ξύπνησαν στο τέλος, αλλά όλα είχαν χαθεί και έτσι ηττήθηκαν από τους Τούρκους, είδαν το σερί των 3 νικών τους να σταματάει και έχασαν τις ελάχιστες ελπίδες που είχαν μπας και κατόρθωναν να περάσουν στα πλέι οφ.

Ο Ολυμπιακός πήγε πλέον στο 14-17, ενώ οι Τούρκοι που μετράνε 14 νίκες σε 16 ματς, πήγαν στο 19-12.

Ο Ολυμπιακός ανέβασε στο δεύτερο μέρος τα τραγικά ποσοστά που είχε στο πρώτο και τελείωσε το ματς με 17/33διπ. και 10/29 τριπ. (είχε 4/14 δίποντα, 4/14 τρίποντα στο πρώτο 20λεπτο), πήρε την μάχη των ριμπάουντ (33 με 14 επιθετικά, έναντι 29). Είχε όμως, 20 λάθη (δέχτηκε 26π. απ’ αυτά), έναντι 15 ασίστ.

Από τους ερυθρόλευκους σπουδαίος ήταν ο Jean-Charles (16π. με 8/8διπ, 8ριμπ.). Ο Vezenkov είχε 15π. ενώ ο Σλούκας πέτυχε 12π., πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, αλλά έκανε 5 λάθη απέναντι στην παλιά του ομάδα.

Από την Fenerbahce που είχε 68,4% στα δίποντα (26/38) κορυφαίος ήταν ο Vesely (18π., 2ριμπ., 3ασ., 3κλεψ.).

Εκτός τόπου και χρόνου στο ξεκίνημα

Ο Ολυμπιακός ήταν αλλού στο πρώτο δεκάλεπτο. Η άμυνά του έμπαζε, η επίθεση του τα έσπαγε. Ο Duverioglu έκανε πάρτι στο «ζωγραφιστό» απέναντι στον Κουφό. Η τουρκική πίεση στον Σλούκα και το κλείσιμο της άμυνας προς τα μέσα αποσυντόνισε τους γηπεδούχους.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με 1/5διπ., 0/4τριπ., έβλεπε τους Τούρκους να παίρνουν τα ριμπάουντ, το ένα μετά το άλλο.

Στο 5΄.06΄΄ ο Ολυμπιακός ήταν πίσω στο σκορ με 12 πόντους (2-14), είχε πετύχει ένα μόνο καλάθι, κι αυτό με τον Jenkins στο 3΄.48΄΄ και τίποτα δεν λειτουργούσε στους ερυθρόλευκους.

Το κακό είχε και συνέχεια και στο 8΄.17΄΄ η διαφορά πήγε στους 13 πόντους  (7-20) και το δεκάλεπτο έληξε 11-22 με τον Ολυμπιακό να έχει κάνει τα στεφάνια να… αναστενάξουν και να έχει 2/8 δίποντα, 1/8 τρίποντα!

Το κακό για τον Ολυμπιακό συνεχίστηκε και στην 2η περίοδο. Η πίεση στον Σλούκα απέδωσε, οι Τούρκοι έδιναν τα σουτ και ο Ολυμπιακός δεν τα έβαζε. Η ερυθρόλευκη  άμυνα έμπαζε από παντού και στο 13΄.28΄΄ η διαφορά ανέβηκε στους 14 πόντους (17-31).

Ψιλοξύπνησε, αλλά έπεσε ξανά σε λήθαργο και βρέθηκε στο -18

Το σχήμα του Μπαρτζώκας με 3 κοντούς Σπανούλη, Λαρεντζάκη στο «1», «2» και  McKissic στο «3» και το δίδυμο ψηλών με Jean-Charles στο «4» και Ellis στο «5» έδειξε να ψιλοξυπνάει τον Ολυμπιακό (23-33 στο 15΄.51΄΄.

Επιμέρους σκορ 2-10 για Fenerbahce

Στη συνέχεια, όμως, τα πολλά επιθετικά που έπαιρναν οι Τούρκοι και τα αβίαστα λάθη που έκαναν οι ερυθρόλευκοι, οδήγησαν την Fener σε ένα επιμέρους σκορ 10-2 και ανέβασαν την διαφορά στους 18 πόντους (25-43 στο 19΄.39΄΄) και το ημίχρονο έληξε τελικά 27-43.

Τα τραγικά στατιστικά του Ολυμπιακού στο πρώτο μέρος

Την τραγική εικόνα του Ολυμπιακού στο πρώτο μέρος αποτύπωνε η στατιστική. Ο Ολυμπιακός είχε 4/14 δίποντα, 4/14 τρίποντα! Είχε μόλις 4 ασίστ! Έκανε 10 λάθη. Έχασε τα ριμπάουντ. Είχε 14 με 7 επιθετικά πάντως, αλλά οι Τούρκοι πήραν 19 έχοντας κι αυτοί 7 επιθετικά. Μέσα σε όλα είχε δεχτεί 8π. από αιφνιδιασμούς (εκείνος δεν έβαλε κανέναν), 18π. από τα λάθη του (εκείνος πέτυχε 8), 10 πόντους από δεύτερες ευκαιρίες (ο Ολυμπιακός είχε μόλις 5π.).

Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι, που έκαναν θραύση κοντά στο καλάθι (ειδικά με τον Vesely που είχε 10π. στο πρώτο μέρος), είχαν 72% στα δίποντα (18/25), 11 ασίστ, 7 κλεψίματα, 6 λάθη και το μόνο τους «μείον» ήταν το 14,3% στα τρίποντα (1/7).

Ξύπνησε και αγρίεψε ο Ολυμπιακός και έκανε επιμέρους σκορ 12-2

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με φόρα την 3η περίοδο. Πίεσε, έκλεψε μπάλες (3 κλεψίματα), έτρεξε και χτύπησε στο ανοιχτό γήπεδο (έβαλε 7π. στον αιφνιδιασμό). Έτσι έκανε ένα επιμέρους σκορ 12-2 και κατέβασε τη διαφορά στους 6 πόντους (39-45 στο 23΄.24΄΄).

Κόλλησε και βρέθηκε στο -12

Εκεί η ομάδα κόλλησε. Έκανε 3 λάθη, η Fener πήγε στις επαφές και κέρδισε βολές, που τις έβαλε. Ο MicKissc πήρε όλα τα σουτ στην επίθεση και τα έχασε (0/2διπ., 0/2τριπ.), και έτσι η τουρκική ομάδα έκανε ένα σερί 6-0 ανέβασε την διαφορά στους 12 πόντους (39-51 στο 26΄.42΄΄). Ο Ολυμπιακός έδειξε να ανακάμπτει και το δεκάλεπτο έληξε με την διαφορά στους 9 πόντους (49-58).

Ξεκίνησε άσχημα, βρέθηκε στο -15

Στην 4η περίοδο η Fenerbahce ξεκίνησε με ένα επιμέρους σκορ 8-2 και πήγε στο +15 (51-66 στο 32΄.27΄΄).

Πήγε να το γυρίσει ανάποδα, αλλά ήταν αργά

Η Fenerbahce βρέθηκε στο +15 (57-72) στα 2.39΄΄ πριν το τέλος και νόμισε ότι το ματς τελείωσε. Έτσι χαλάρωσε και ο Ολυμπιακός πήγε να της κάνει μεγάλο κάζο. Οι ερυθρόλευκοι μείωσαν στους 6 πόντους στα 48΄΄ πριν το τέλος (66-72) με σερί 9-0. Στα 15΄΄ ο Σλούκας κατέβασε την διαφορά στους 5 πόντους με τρίποντο (69-74). Στην επόμενη φάση ο Pierre έκανε λάθος. Το τρίποντο του Λαρεντζάκη δεν βρήκε στόχο στα 13΄΄, αλλά ο Jean-Charles πήρε το ριμπάουντ και έκανε το 71-74. Στα 9΄΄  ο De Colo κέρδισε φάουλ, έκανε τις βολές και έκανε το 71-76, ενώ στα 4΄΄ ο Σπανούλης έκανε λάθος και το ματς τελείωσε εκεί.

Τα δεκάλεπτα: 11-22, 27-43, 49-58, 71-76.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Harrison, Λαρεντζάκης, 9 (3/5τριπ., 2ασ., 2κλεψ.) Σπανούλης 6 (2ασ., 3λαθ.), Σλούκας 12 (3/3βολ., 0/2διπ., 3/7τριπ., 4ριμπ., 5ασ. 2κλεψ., 5λαθ.), Vezenkov 15 (0/1βολ., 3/5διπ., 3/7τριπ. 3ριμπ., 2ασ., 1κλεψ.), Πρίντεζης 7 (1), Jean-Charles 16 (8/8διπ., 0/1τριπ., 8ριμπ., 3κλεψ.), Jenkins 2, Κουφός, Ellis 4 (7ριμπ., 1ασ.), McKissic (2ριμπ., 2ασ.).

FENERBAHCE (Igor Kokoskov): Brown 8, Guduric 2, Mahmutolgu, O’Quin 9 (1), De Colo 7 (1/6τριπ., 7ριμπ., 4ασ., 3κλεψ.), Pierre 15 (4/4βολ., 4/6διπ., 1/3τριπ., 4ασ., 1κλεψ.), Barthel 6 (6ριμπ.), Vezely 18 (4/4βολ., 7/9διπ., 0/1τριπ., 2ριμπ., 3ασ, 3κλεψ.), Sipahi 5 (1), Duverioglu 6.