Η νίκη δεν είναι πάντα γλυκιά. Ο Ολυμπιακός μπορεί να κέρδισε με 82-75 την μισή (είχε έρθει μόλις με 9 παίκτες στον Πειραιά και 1 ξένο τον McCollum) Khmiki, αλλά στο τέλος του αγώνα δεν είχε διάθεση για χαμόγελα. Και δεν είχε, διότι το κλείσιμο της σεζόν άφησε ολόπικρη γεύση στην ομάδα, καθώς είχε αποκλειστεί εδώ και καιρό από τα πλέι οφ).

Διπλό ρεκόρ για Vezenkov

Όπως και να ‘ναι πάντως, το ματς είχε κέρδη και για κάποιους από τον Ολυμπιακό. Ο λόγος για τον Sasha Vezenkov. Ο παίκτης του Ολυμπιακού έκανε άλλο ένα σπουδαίο παιχνίδι (20π., 11ριμπ.) και θα θυμάται το ματς για δυο… ιστορικούς λόγους, καθώς έκανε δυο ρεκόρ καριέρας στο ματς. Ο 26χρονος παίκτης έκανε ρεκόρ με τα 11 συνολικά ριμπάουντ που πήρε (είχε 10 από το ματς με την Alba στην Γερμανία στις 18/3/2021) και έκανε ρεκόρ και με 9 αμυντικά ριμπάουντ που πήρε (είχε πάρει 8 πάλι στο φετινό ματς με την Alba στην Γερμανία στις 18/3/2021).

Σπουδαίος ήταν και ο Σπανούλης, που έβαλε μεν μόλις 1π. αλλά έδωσε 9 ασίστ.  «Παρών» φώναξαν επίσης στο ματς οι Χαραλαμπόπουλος, Κουφός, που πέτυχαν από 10 πόντους.

Από την Khimki κορυφαίος ήταν ο McCollum (17π., 7ασ.) .

Νωθρό ξεκίνημα και -5

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νωθρά το ματς απέναντι στους… τίμιους Ρώσους, που έτρεχαν, έβαζαν τα σουτ, δεν ένιωθαν καμία πίεση από την… χαλαρή ερυθρόλευκη άμυνα και έτσι η Khimki προηγήθηκε με 8-13 στο 3΄.

Σοβαρεύτηκε ο Ολυμπιακός

Το -5 λειτούργησε σαν… ξυπνητήρι για τον Ολυμπιακό, που σοβαρεύτηκε και αγρίεψε στ συνέχεια. Οι ερυθρόλευκοι αποφάσισαν να παίξουν άμυνα. Ο Σπανούλης οργάνωσε ιδανικά, ο Vezenkov που είχε πάρει φωτιά στην επίθεση, συνέχισε να… φορτώνει το αντίπαλο καλάθι, ενώ τον σιγοντάριζε και ο Χαραλαμπόπουλος και ο Ολυμπιακός έκανε ένα σερί 8-0 και προηγήθηκε με 19-13 στο 6΄.04΄΄. Το δεκάλεπτο έληξε 24-18, με τους Vezenkov (10π., 6ριμπ.), Χαραλαμπόπουλο (8π.) και Ellis να έχουν βάλει όλους τους ερυθρόλευκους πόντους και τον Σπανούλη να μην έχει σκοράρει, αλλά να έχει 6 ασίστ!

Νόμιζε ότι θα κέρδιζε εύκολα, χαλάρωσε και βρέθηκε στο -4

Στην 2η περίοδο ο Ολυμπιακός πήγε στο +11 (31-20) στο 12΄.59΄΄ και φάνηκε ότι έχει διάθεση να πάρει μια μεγάλη διαφορά και να τελειώνει με το ματς. Αμ δε. Οι ερυθρόλευκοι νόμιζαν ότι θα κερδίσουν εύκολα και δεν θα χρειαζόταν γι’ αυτό ιδιαίτερος κόπος.

Έτσι χαλάρωσαν, άλλαξαν τσιπάκι, αποσυντονίστηκαν, ξέχασαν την άμυνα και οι Ρώσοι που βομβάρδιζαν από τα 6.75μ. και είχαν ηγέτες τους McCollum και Monia, έκαναν ένα επιμέρους σκορ 21-6, γύρισαν ανάποδα το παιχνίδι και πέρασαν και μπροστά στο σκορ με 4 πόντους (37-41 στο 18΄.30΄΄).

Ο Ολυμπιακός συνήλθε, έκανε ένα σερί 5-0 και πέρασε μπροστά με 1 πόντο στο τέλος του ημιχρόνου.

Τα τρομερά στατιστικά

Σε τέτοια ματς όπως αυτό, που είναι κομματάκι… αγγαρεία τα στατιστικά πάνε περίπατο. Υπήρχαν, όμως, δυο στατιστικά, ένα για κάθε ομάδα, που είναι άξια ειδικής μνείας.

Ο Ολυμπιακός είχε 79% στα δίποντα (15/19), αλλά στον αντίποδα είχε 3/13τριπ. (23,1%), ενώ η Khimki είχε μόλις 33,3% στα δίποντα (7/21), αλλά… σκότωνε από τα 6.75μ. και είχε 61,5% (8/13τριπ.)!

Στην 3η περίοδο ο Ολυμπιακός δεν έβγαλε μάτια, αλλά τουλάχιστον άνοιξε τα μάτια του, είδε ότι πρέπει να ανεβάσει στροφές μετά το 26΄.39΄΄ (54-53) για να μην έχει θέματα και έτσι έκανε ένα επιμέρους σκορ 9-2 και προηγήθηκε με 63-55 στο 30΄.

Στην 4η περίοδο ο Ολυμπιακός συνέχισε στο ίδιο τέμπο και πήγε στο +13 (79-66 στο 36΄.48΄΄) και το ματς τελείωσε εκεί.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 42-41, 63-55, 82-75.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Harrison, Χαραλαμπόπουλος 19 (2/2τριπ.), Λαρεντζάκης 1 (4ασ., 3κλεψ.), Σπανούλης 1 (9ασ.), Σλούκας 5 (1τριπ., 4ριμπ., 4ασ., 1κλεψ.), Vezenkov 20 (1τριπ., 11ριμπ., 1ασ., 1κλεψ.), Πρίντεζης 14 (1τριπ., 4ριμπ.), Jenkins, Κουφός 10, Ellis 11 (7ριμπ.), MacKissic 10

KHIMKI (Andrei Malcev): McCollum 17 (2τριπ., 7ασ.), Karasev 12 (2), Zaytsev (5ριμπ.), Vialtsev 14 (4/5τριπ.), Monia 8 (2/2τριπ., 6ριμπ.), Sharapov 4 (5ριμπ.), Ponkrashov 6 92), Voronov 8 (2), Valiev 6.