Καλά έλεγαν οι σοφοί αρχαίοι ημών πρόγονοι. Μηδένα προ του τέλους μακάριζε. Το τέλος στο ματς του Ολυμπιακού με την Maccabi πλησίασε και όλα έδειχναν παράταση. Αμ δε. Ο Aaron Harrison είχε άλλη άποψη. Ο Αμερικανός πήρε την τελευταία επίθεση. Δεν σκέφτηκε ότι είχε 1/3τριπ. ως τότε. Έριξε μια οβίδα σχεδόν από τα 8 μέτρα βρήκε τον στόχο και με το επικό buzzer beater τρίποντό του έριξε ανάσκελα την Maccabi και την έστειλε στην κόλαση, ενώ αντίθετα έστειλε τον Ολυμπιακό στα ουράνια και τον παράδεισο, καθώς του χάρισε τη νίκη με 85-82.

Ο Ολυμπιακός, που μετράει πλέον 3 σερί νίκες και πήγε στο 3-1, βρέθηκε στο +10 στο 23΄, αλλά οι Ισραηλινοί του γύρισαν το ματς. Στο τέλος όμως, ήρθε ο Harrison (12π.) και έριξε μαχαιριά στην καρδιά της Maccabi

Οι ερυθρόλευκοι δεν είχαν τα… βαριά χαρτιά τους Σλούκα, Πρίντεζη σε καλή μέρα. Είχαν όμως, καλά ποσοστά στα σουτ (21/37διπ. – 56,8%, 12/29τριπ. – 41,4%), είχαν 22 ασίστ και μόλις 10 λάθη. Είχαν επίσης έναν σπουδαίο Hassan Martin (16π., 8ριμπ.), ένα εξαιρετικό Vezenkov (14π., 5ριμπ.) και έναν Σπανούλη (11π.) ηγέτη σε δύσκολες στιγμές.

Το ματς

Η Maccabi προσπάθησε να χτυπήσει στην επίθεση μέσα με τον… θεόρατο Zizc για να εκμεταλλευτεί την απουσία ψηλού δεινόσαυρου από το «ερυθρόλευκο» ρόστερ, αλλά τα double team και οι καλές περιστροφές του Ολυμπιακού της έκοψαν τη φόρα. Από την άλλη, έδινε το τρίποντο στον Ολυμπιακό, αλλά το ρίσκο δεν της βγήκε. καθώς οι «ερυθρόλευκοι» έβαζαν τα σουτ από τα 6.75μ. Έτσι ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 8-4 στο 3΄.17΄΄.

Μπλοκάρισμα και 10-0 η Maccabi

Εκεί όμως, ο Ολυμπιακός «κόλλησε». Η άμυνα χώρου (έκλεινε προς τα μέσα και έδινε το σουτ) τον μπλόκαρε. Πήγε σε αργές επιθέσεις, έχασε τα σουτ, έκανε λάθη, ο Jones οργάνωνε ιδανικά τους Ισραηλινούς, ο Bryant δημιούργησε ρήγματα στη «ερυθρόλευκη» άμυνα, που είχε κολλήσει κι αυτή και η Maccabi έκανε ένα σερί 10-0 και γύρισε το ματς (8-14 στο 6΄.09΄΄).

Το δεκάλεπτο έληξε τελικά με τους Ισραηλινούς στο +7 (15-22).

Μεταμόρφωση Ολυμπιακού

Στην 2η περίοδο ο Ολυμπιακός πίεσε. Ο Σπανούλης οργάνωνε ιδανικά και εκτελούσε και άλλαξε τις ισορροπίες μαζί με τον Martin που έδωσε λύσεις σε άμυνα και επίθεση στην αρχή και τον Harrison μετά (πήρε το όπλο του στην επίθεση).

Η Maccabi δεν έβαζε τα σουτ και δεν μπορούσε να βρει σκορ κοντά στο καλάθι. Αντίθετα, ο Ολυμπιακός πήγε τη μπάλα πήγε κοντά στο καλάθι, ενώ έβαζε και τα σουτ. Η ομάδα ξεκίνησε με ένα σερί 5-0 σε 38’’ (20-22 στο 10΄.38΄΄), αλλά δεν σταματούσε. Με ένα επιμέρους σκορ 23-9 (από το 15-22 στο 10΄) έφερε το ματς τούμπα (38-31 στο 16΄.36΄΄). Τελικά το ημίχρονο έληξε 44-40.

Ο Ολυμπιακός είχε στη δεύτερη περίοδο 29 πόντους με 7/9διπ., 4/7τριπ., ενώ έκανε 1 μόνο λάθος.

Συνολικά στο πρώτο μέρος είχε 10/16 (62,5%) δίποντα, 7/15 (46,7%) τρίποντα, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη.

Μπήκε με φόρα, πήγε στο +10

Στην 4η περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε με φόρα στο παρκέ, έκανε ένα σερί 5-0 και πήγε στο +9 (49-40 στο 21΄.51΄΄) και στο 23΄ οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν στο +10 (54-44) με τον Vezenkov να έχει 2 τρίποντα τιμωρώντας το κλείσιμο προς τα μέσα της ισραηλινής άμυνας.

Ξαναμπήκαν στο ματς οι Ισραηλινοί

Οι Ισραηλινοί, όμως, δεν το έβαλαν κάτω. Ο Ολυμπιακός είχε θέματα, ενώ άρχισε να μην βάζει τα τρίποντα, που του έδιναν οι φιλοξενούμενοι. Η Maccabi πήγε κοντά στο καλάθι, έκανε ένα σερί 5-0 σε 40΄΄ και έριξε την διαφορά στους 5 πόντους (54-49 στο 23΄40΄΄), ενώ συνέχισε ακάθεκτη και μείωσε στους 3 πόντους (61-58 στο 27΄.17΄΄). Το δεκάλεπτο έληξε τελικά 69-66.

Κόλλησε ο Ολυμπιακός

Στην  4η περίοδο ο Ολυμπιακός είχε θέματα στην επίθεση, δεν έβαζε τα σουτ και έδειξε «βραχυκυκλωμένος». Οι φιλοξενούμενοι έτσι γύρισαν το ματς και πέρασαν μπροστά με ένα πόντο (71-72 στο 32΄.20΄΄). Από κει και πέρα έγινε μάχη.

Θρίλερ

Στον Ολυμπιακό οι Σπανούλης, Vezenkov βγήκαν μπροστά και ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά με 82-79 στο 1΄.40΄΄ και στο τέλος το ματς έγινε θρίλερ.

Ο Ολυμπιακός έκανε δυο κακές επιθέσεις με άστοχα τρίποντα από τους Σπανούλη και Harrison, αλλά το ίδιο έκανε και η Macabbi (άστοχα σουτ 3 πόντων από Blayzer και Jones). Ο Jones έχασε 2 βολές στα 11΄, αλλά οι ψηλοί του Ολυμπιακού κοιμήθηκαν, ο Caloiaro πήρε το ριμπάουντ, έδωσε την μπάλα στον Wilbekin κι εκείνος «ξέρανε» τον Ολυμπιακό και ισοφάρισε το ματς με τρίποντο (82-82) με 7,9΄΄ να απομένουν.

«Εκτέλεση» από τον Harrison

Η τελευταία επίθεση ήταν του Ολυμπιακού και την ανέβαλε ο Harrison. Ο Αμερικανός έριξε την τρίποντη ρουκέτα σχεδόν από τα 8 μέτρα στην εκπνοή του ματς, βρήκε στόχο ανατίναξε το καλάθι και έδωσε τη νίκη στον Ολυμπιακό με 85-82!

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 44-40, 69-66, 85-82

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Harrison 12 (0/1βολ., 3/5διπ., 2/4τριπ., 2ριμπ., 3ασ.), Λαρεντζάκης, Σπανούλης 11 (2/2βολ., 3/5διπ., 1/5τριπ., 1αςσ, 1κλεψ.), Σλούκας 6 (0/3διπ., 2/3τριπ., 2ριμπ., 4ασ., 1κλεψ., 3 λάθη), Martin 16 (0/1βολ., 8/9διπ., 8ριμπ., 1κλεψ.), Vezenkov 14 (2/2βολ., 0/3διπ., 4/5τριπ., 6ριμπ.), Πρίντεζης 6 (1/2βολ., 1/3διπ., 1/2τριπ., 5ριμπ., 3ασ.), Παπανικολάου 3 (0/1διπ., 1/3ρτριπ., 1ριμπ., 6ασ., 1κλεψ.), Jean-Charles, Jenkins 5 (1/2διπ., 1/2τριπ., 1ριμπ., 1ασ.), Ellis 8 (4/4διπ., 2ριμπ.), McKissic 4 (2/3βολ., 1/2διπ., 0/5τριπ., 1ριμπ., 3ασ., 2κλεψ.)

MACCABI TEL AVIV (Σφαιρόπουλος): Bryant 12 (1), Wilbekin 18 (3/6τριπ., 3ασ.), Jones 12 (2τριπ., 4ριμπ., 6ασ., 1κοψ.), Caloiaro 7 (1τριπ., 4ριμπ., 4ασ.), Hunter 15 (7ριμπ., 1κοψ.), Cohen, Dorsey 4 (2/4διπ., 3ριμπ., 2ασ., 1κλεψ.), Blayzer 10 (2), Bender, Zizic 4.