Ο Ολυμπιακός πάλεψε σαν θηρίο. Έβγαλε το λάδι στην Real και παραλίγο να την σωριάσει στο καναβάτσο. Στο τέλος όμως, και της κανονικής διάρκειας (69-69) και της παράτασης η τύχη του γύρισε την πλάτη και έτσι ηττήθηκε με 86-82 από τους Μαδριλένους (πήραν την 9η νίκη τους στα 10 τελευταία ματς και πήγαν στο 10-5,ενώ κέρδισαν δεύτερο σερί ματς στην παράταση, μετά από εκείνο με τον Παναθηναϊκό, που κρίθηκε όμβως σε 2 έξτρα 5λεπτα) και πήγε στο 7-7.

Καλά «διαβασμένος»

Ο Ολυμπιακός (έφτασε τις 2 σερί εντός έδρας ήττες στην διαβολοβδομάδα, καθώς είχε και απο την Valencia την Τρίτη) «διαβάσει» την ισπανική ομάδα και της έβγαλε την πίστη με την πιεστική άμυνά του. Την πίεσε, την ζόρισε, της έκοψε κατά πολύ το inside game. Την έκανε να πάει σε πολλά άστοχα σουτ. Στην 4η περίοδο, όμως, και στην παράταση οι Ισπανοί βρήκαν τα τρίποντα, βρήκαν λύσεις σε δύσκολα σημεία και πήραν τη νίκη.

Οι δυο μοιραίες φάσεις

Ο Ολυμπιακός που έπαιζε χωρίς τον τραυματία Πρίντεζη, ενώ ο Παπανικολάου έδειξε οτι μπορεί να αγωνιστεί λίγο πριν το ματς, θα μπορούσε να είχε πάρει το ματς, αλλά σε δυο σημεία που κρίνονταν όλα, δεν είχε την τύχη στο πλάι του. Στο τέλος της κανονικής διάρκειας ο Σλούκας έχασε το τρίποντο και το ματς έμεινε στο 69-69. Στα 14΄΄ πριν την λήξη της παράτασης και με το σκορ να είναι 81-82 ο εξαιρετικός ως τότε Hassan Martin έκανε λάθος πάσα στον Σλούκα, η μπάλα βγήκε έξω πήγε στην Real και ο Laprovittola κέρδισε το φάουλ λίγο μετά και έκανε το 81-84 με βολές.

Ο Ολυμπιακός είχε μόλις 24% στα τρίποντα (6/25), ενώ η Real είχε 40,6% (13/32), αλλά στο δεύτερο μέρος και στην παράταση οι Μαδριλένοι σκότωναν από τα 6.75μ. και είχαν 8/16 (50%).

Από τον Ολυμπιακό μεγάλο ματς έκαναν οι Martin (18π. με 2/2βολ., 8/12διπ., 6ριμπ., 1κλεψ., 1κοψ.), McKissic (18π., 5ριμπ., 1ασ., 3κλεψ., 1κοψ.), αλλά την διαφορά την έκανε ο Σλούκας, ο οποίος έμεινε «άποντος» στο πρώτο μέρος, αλλά αγρίεψε στην συνέχεια και είχε απολογισμό 11π., 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1κλέψιμο.

Από την Real σπουδαίος ήταν ο Laprovittola (19π., 2ριμπ.,6ασ., 2κλεψ.), ενώ ο Tavares πέτυχε double – double (13π., 10ριμπ.) και είχε και 5 κοψίματα!

Το ματς

Στο πρώτο δεκάλεπτο έγινε «πόλεμος». Ο Ολυμπιακός και η Real τα έσπασαν στα σουτ. Οι γηπεδούχοι είχαν 3/10 δίποντα και 1/7 τρίποντα, ενώ οι Μαδριλένοι είχαν 2/9 δίποντα και 2/8 τρίποντα.

Η «ερυθρόλευκη» πιεστική άμυνα μπλόκαρε τους Ισπανούς, που έκαναν 4 λάθη, ενώ ο Ολυμπιακός έκανε μόνο 2. Καμία ομάδα πάντως, δεν μπόρεσε να ξεφύγει και το δεκάλεπτο έληξε 12-12. Το ότι ο Ολυμπιακός κράτησε την πανίσχυρη επίθεση της Real στους 12 πόντους λέει πολλά. Βέβαια, από την άλλη, έμεινε κι εκείνος στους 12 πόντους, δείγμα του ότι η επίθεσή του δεν… ρόλαρε.

«Ερυθρόλευκη» αντεπίθεση

Στην δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός πάτησε το γκάζι μετά το 19-19 στο 14΄.18΄΄. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έτρεξε, πίεσε και έπνιξε την Real και έτσι έκανε ένα σερί 8-0 και προηγήθηκε με 9 πόντους (27-19 στο 16΄.14΄΄).

«Βραχυκύκλωσε» ο Ολυμπιακός

Εκεί ο Ολυμπιακός «κόλλησε» τελείως. Οι Ισπανοί μπλόκαραν την επίθεσή του Ολυμπιακού, τα σουτ δεν έμπαιναν, inside game δεν υπήρχε λόγω Tavares. Ο Causeur μπλόκαρε τον Σπανούλη, ενώ συμμάζεψε οργανωτικά την «βασίλισσα».

Οι Μαδριλένοι πήραν και κάποια σημαντικά επιθετικά ριμπάουντ και έτσι η Real έτρεξε ένα σερί 9-0, γύρισε ανάποδα το ματς και πέρασε μπροστά με 27-28 στο 18΄.19΄΄) και το πρώτοι 20λεπτο έληξε 30-31.

Στο πρώτο μέρος ο Ολυμπιακός είχε… υποφερτό ποσοστό στα δίποντα (40% – 8/20), αλλά τα έσπασε από τα 6,75μ.και είχε 18,2% (2/11). H Real είχε 33,3% στα δίποντα (5/15), αλλά είχε καλύτερο ποσοστό από τους «ερυθρόλευκους» στα τρίποντα (31,3% – 5/16), ενώ πήρε τα ριμπάουντ (23 με 6 επιθετικά έναντι 21 με επίσης 6 επιθετικά του Ολυμπιακού). Οι Μαδριλένοι είχαν και 4 κοψίματα, αλλά είχαν 8 λάθη (έναντι 10 ασίστ), ενώ ο Ολυμπιακός είχε λιγότερα λάθη (6), αλλά είχε μόνο 6 ασίστ.

«Άποντος» ο Σλούκας

Ο Κώστας Σλούκας που αποτελεί «βαρόμετρο» για τον Ολυμπιακό έμεινε «άποντος» στο πρώτο μέρος (0/2τριπ.), αλλά είχε 2ριμπ., 3ασ., στα 12΄.42΄΄ που έμεινε στο παρκέ.

Από την άλλη, πάντως, η καλή άμυνα που έπαιζε ο Ολυμπιακός ειδικά κοντά στο «ζωγραφιστό» κράτησε «άποντο» στα πρώτα 20 λεπτά, τον γίγαντα της Real, Edy Tavers, ο οποίος πήρε πάντως, 6ριμπ.

Πήγε να ξεφύγει η Real

Ο Ολυμπιακός είχε… θέματα σε άμυνα και επίθεση στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου και η Real έκανε ένα σερί 6-0 και πήρε… αέρα 7 πόντων (30-37 στο 22΄18΄΄). Κάπου εκεί, όμως, ο Randolph που είχε δείξει να ξυπνάει στο δεύτερο μέρος, τραυματίστηκε και αποχώρησε από το παρκέ.

Ξέσπασμα Ολυμπιακού, επιμέρους σκορ 21-6 και +8

Ο Ολυμπιακός, όμως, απάντησε αμέσως. Ξύπνησε, αγρίεψε, πίεσε, ο Σπανούλης οργάνωσε ιδανικά τη ομάδα, ο McKissic και ο Martin βγήκαν μπροστά. Οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν σκορ, η άμυνά τους εγκλώβισε την Real και έτσι έκαναν ένα επιμέρους σκορ 9-2 και ισοφάρισαν το ματς (39-39 στο 24΄.50΄΄).

Ο Ολυμπιακός δεν έκοβε ταχύτητα με τίποτα. Ο Σπανούλης συνέχισε να οργανώνει μαεστρικά την ομάδα και ο Ολυμπιακός γύρισε ανάποδα το ματς και πέρασε μπροστά με 51-43 στο 28΄.25΄΄ με την ομάδα να έχει ως εκεί – από το 30-37-  ένα επικό επιμέρους σκορ 21-6!

Η Real απάντησε όμως, με 2/2 τρίποντα και το δεκάλεπτο έληξε 51-49.

Ο Ολυμπιακός στο διάστημα αυτό είχε 7/11διπ., 2/6τριπ,. πήρε τα ριμπάουντ (9-7), αλλά έκανε 3 λάθη, ενώ οι Ισπανοί είχαν 4/10 δίποντα, 3/6 τρίποντα.

Ξεκίνησε δυνατά η Real και ξέφυγε με 7 πόντους

Η Real μπήκε με φόρα στο παρκέ στην 4η περίοδο, έκανε ένα επιμέρους σκορ 10-2 και πέρασε μπροστά με 4 πόντους (53-60 στο 31΄.45΄΄) με τους Μαδριλένους να σκοράρουν κατά ριπάς από τα 6,75μ. (με Carroll, Laprovitola) και έχουν ως εκεί – από το 51-43 – ένα επιμέρους σκορ 17-2.

Απάντηση από Ολυμπιακό με ξύπνημα Σλούκα

Ο Ολυμπιακός δεν το έβαλε κάτω. Ανασυντάχθηκε έτρεξε ένα σερί 6-0 με καλάθι και φάουλ του McKissic και τρίποντο του Σλούκα και μείωσε στον πόντο (59-50 στο 33΄.03΄΄).

Η Real απάντησε με νέο μπαράζ βομβαρδισμών από τα 6.75μ. είχε 4/5 τρίποντα ως εκεί και προηγήθηκε με 63-69 στο 36΄.51΄΄ .

Ο Σλούκας που είχε ξυπνήσει πια μείωσε με τρίποντο σε 66-69 στο 37΄.19΄΄  και στο 37΄.47΄΄ ο Ellis με 1/2βολές μείωσε στους 2 πόντους (67-69).

Θρίλερ

Στο τέλος παίχτηκε ένα μεγαλοπρεπέστατο θρίλερ. Στο 1΄.03΄΄ πριν το τέλος ο Tavares έριξε τάπα στον McKissic. Στα 38΄΄ η Real έκανε λάθος και ο Llull έκανε φάουλ στον Σλούκα. Ο γκαρντ του Ολυμπιακού είχε κρύο αίμα, έβαλε και τις 2 βολές και ισοφάρισε το ματς (69-69).

Η Real είχε την τελευταία επίθεση, αλλά  στα 5΄΄ ο McKissic έκλεψε την μπάλα από τον Carroll. Ο Σλούκας πήρε την μπάλα στην δεξιά γωνία έξω από την γραμμή των 6.75μ., έκανε το τρίποντο, αλλά αστόχησε.

O McKissic στην φάση αυτή θα μπορούσε να πάει προς τα μέσα ή να σουτάρει, αλλά προτίμησε να δώσει την μπάλα στον Σλούκα…

Μάχη σώμα με σώμα στην παράταση

Στην παράταση έγινε μάχη. H Real ξέφυγε με 71-76, αλλά ο Ολυμπιακός έκανε σερί 5-0 και πέρασε μπροστά με 77-76 στα 2΄πριν την λήξη. Ο Thompkins με τρίποντο έβαλε τους Ισπανούς ξανά μπροστά (77-79) με 1΄.43΄΄ να απομένει, αλλά εκεί βγήκε μπροστά ο Hassan Martin Με 4π. του Αμερικανού ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 81-79 στα 45΄΄ πριν την λήξη. Ο Llull με τρίποντο έβαλε ξανά μπροστά την Real (81-82) στα 31΄΄.

Μοιραίο λάθος του Martin

Στα 14΄΄ όμως, ο Martin από ωραίος έγινε μοιραίος. Έκανε λάθος πάσα στον Σλούκα η μπάλα βγήκε έξω και η τελευταία επίθεση πήγε στην Real. Στα 12΄΄ ο Laprovittola κέρδισε φάουλ, έβαλε και τις 2 βολές και έκανε το 81-84.

Στα 9΄΄ ο Σλούκας κέρδισε φάουλ, αλλά έχασε την πρώτη βολή. Έβαλε πάντως, την δεύτερη και έκανε το 82-84. Στα 7΄΄ ο Laprovittola κέρδισε φάουλ, έβαλε τις 2 βολές, έκανε το 82-86 και ο McKissic έχασε το τελευταίο τρίποντο και η Real πήρε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα:12-12, 30-31, 51-49, 69-69 (κ.α.), 82-86.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Harrison 6, Σπανούλης 5 (5ασ.), Σλούκας 11 (3/4βολ., 1/3διπ., 3/7τριπ., 5ριμπ., 7ασ., 1κλεψ.), Martin 18 (2/2βολ., 8/12διπ., 6ριμπ., 1κλεψ., 1κοψ.), Vezenkov 7 (1τριπ., 6ριμπ.), Παπανικολάου 3 (1/6τριπ., 3ριμπ., 1ασ., 1κλεψ., 1κοψ.), Jean-Charles 7 (1τριπ., 4ριμπ.), Jenkins, Ellis 7 (4ριμπ., 1ας., 1κλεψ.), McKissic 18 (5/5βολ., 5/12διπ., 1/4τριπ., 5ριμπ., 1ασ., 3κλεψ., 1κοψ.).

REAL (Pablo Laso):  Causeur 5 (1), Randolph 4 (5ριμπ.), Fernandez 3 (1/6τριπ.), Abalde 4 (5ασ.), laprovittola 19 (8/8βολ., 1/2διπ., 3/7τριπ., 6ασ., 2ριμπ., 2κλεψ.), Deck 2, Garuba 1, Carroll 8 (2), Tavares 13 (10ριμπ., 5κοψ.), Llull 19 (3/5τριπ., 5ασ.), Thompkins 15 (3/3διπ., 3/3τριπ., 4ριμπ., 4ασ.), Taylor 2