Ο Ολυμπιακός είχε πάρει φόρα την περασμένη εβδομάδα μετά την τεράστια νίκη επί της Barcelona στην Ισπανία και επί του Crvena Zvezda στο Βελιγράδι, αλλά η πτήση που έκανε σταμάτησε απότομα. Η Valencia προσγείωσε ανώμαλα τους «ερυθρόλευκους» μέσα στο ΣΕΦ, καθώς κέρδισε τον Ολυμπιακό με 96-85.

Ο Ολυμπιακός πήγε έτσι στο 7-6. Oι Ισπανοί πήγαν στο 9-5, ενώ κέρδισαν τους «ερυθρόλευκους» στην Ελλάδα για πρώτη φορά μετά από 17 χρόνια, 1 μήνα και 4 μέρες.

Η τελευταία τους εκτός έδρας νίκη επί του Ολυμπιακού ήταν στις 13/11/2003 όταν είχαν κερδίσει με 77-69 τους Πειραιώτες στο κλειστό του Κορυδαλλού (στο ΣΕΦ γίνονταν έργα για την Ολυμπιάδα του 2004) στην κανονική περίοδο της διοργάνωσης. Από τότε οι Ισπανοί είχαν 4 σερί ήττες στα ματς με τους «ερυθρόλευκους» στην Ελλάδα.

Βέβαια, άλλο το χθες και άλλο το σήμερα και σήμερα ο Ολυμπιακός έχασε ένα ματς, που δεν έδειξε ποτέ ικανός στα 40 λεπτά να το διεκδικήσει.

Η Valencia του έκοψε την φόρα. Τον έβγαλε εκτός ρυθμού. Τον πήγε σε σετ παιχνίδι, δεν τον άφησε να τρέξει, τον μπλόκαρε με τις άμυνες χώρους που έπαιζε νωρίς και του πήρε μια σημαντική διαφορά πολύ γρήγορα. Τον χτύπησε κοντά στο καλάθι.

Χωρίς Παπανικολάου, χτύπησε ο Πρίντεζης

Ο Ολυμπιακός βέβαια, παρατάχθηκε στο ΣΕΦ χωρίς τον Κώστα Παπανικολάου, ο οποίος χτυπήθηκε από γαστρεντερίτιδα την ξεπέρασε, αλλά είχε ραιβόκρανο και έτσι έμεινε τελικά εκτός αποστολής.

Σαν να μην έφτανε αυτό ο Πρίντεζης τραυματίστηκε στη μέση στην 1η περίοδο σε μια σύγκρουση με τον Labeyrie, έχοντας παίξει μόλις 2΄.25΄΄, και πήγε κατευθείαν στα αποδυτήρια και δεν έπαιξε ξανά.

Άμυνα με τα μάτια

Αυτό όμως, δεν μπορεί να είναι δικαιολογία για την κακή εμφάνιση και ειδικά για την… άμυνα με τα μάτια που έπαιζε η ομάδα και έτσι δέχτηκε 96 πόντους από τους Ισπανούς, που είχαν μέχρι σήμερα μ.ο. στην επίθεση 81,9π. (έβαλαν 96) ενώ ο Ολυμπιακός δεχόταν μέχρι πριν το τζάμπολ 77,3π. στην άμυνα.

Η τραγική άμυνα επέστρεψε στους Ισπανούς να σουτάρουν απόψε με 65,7% στα δίποντα (23/35) και 47,6% στα τρίποντα (10/21).

Επίσης η Valencia πήρε τα ριμπάουντ (32 με 12 επιθετικά, έναντι 27).

Ο Ολυμπιακός δεν είχε τραγικά ποσοστά. Είχε 50% στα δίποντα (18/36) και 34,6% στα τρίπντα, ενώ έκανε μόλις 7 λάθη (έναντι 17 ασίστ).

Είχε έναν Σλούκα σε μεγάλη μέρα (18π., 7ασ.), ενώ εξαιρετικοί ήταν και οι Vezenkov (14π., 7ριμπ., 2ασ.), Jean-Charles (14π. με 2/3τριπ., 7ριμπ., 2ασ.), MacKissic (16π.). O Σπανούλης δεν έχασε σουτ (7π. με 2/2βολ., 1/1διπ., 1/1τριπ.), αλλά έπαιξε μόλις 8΄.18΄΄ (ίσως επειδή ο Σλούκας έκανε σπουδαίο παιχνίδι).

Από την άλλη, όμως, η άμυνά του τον πρόδωσε, ενώ ο Dubljevic έκανε πάρτι (20π., 9ριμπ.) και η ήττα δεν γινόταν να αποφευχθεί.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο το ματς. Παγιδεύτηκε με την άμυνα χώρου της Valencia, οδηγήθηκε σε σετ παιχνίδι, δεν έβαζε τα σουτ, δεν μπορούσε να απειλήσει κοντά στο καλάθι, δεν μπορούσε να τρέξει στο ανοιχτό γήπεδο και η άμυνά του έμπαζε από παντού. Από την άλλη οι Ισπανοί έβαζαν τα σουτ, βρήκαν σκορ και από τα 6,75μ., αλλά και κοντά στο καλάθι και προηγήθηκαν με 10 πόντους με τους Labeyrie και San Emeterio να έχουν από 6π. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε τελικά 16-25 με τη Valencia να σκοράρει με κλειστά μάτια (5/5διπ., 3/5τριπ.), να έχει 5 ασίστ και μόλις 2 λάθη και τον Ολυμπιακό να έχει 3/9διπ.(33,3%), 2/7τριπ. (28,6%) 4 ασίστ και ευτυχώς μόνο 1 λάθος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Μπαρτζώκας έδωσε τα ηνία στον Σπανούλη, αλλά η άμυνα του Ολυμπιακού δεν έλεγε να… εμφανιστεί στο παρκέ και η 12΄.34΄΄ η διαφορά πήγε στους 13 πόντους (22-35).

Ξύπνημα και 10-2 με Σπανούλη, αλλά «κόλλημα» στη συνέχεια

Εκεί ο Ολυμπιακός άρχισε να δείχνει σημάδια ανάκαμψης. Άρχισε να πιέζει, άρχισε να παίζει πιο γρήγορα, βρήκε σκορ κοντά στο καλάθι και με ηγέτη τον Σπανούλη οι «ερυθρόλευκοι» έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 10-2 και μείωσαν στους 5 πόντους (32-37 στο 15΄.23΄΄).

Στη συνέχεια, όμως, η ομάδα κόλλησε, οι Ισπανοί πήγαν την μπάλα στο «ζωγραφιστό» με τον Dubljevic και έκαναν ένα σερί 6-0 και πήγαν στο +11 (32-43 στο 16΄.25΄΄) και στο 19΄. 12’’ η διαφορά έφτασε στην μέγιστη τιμή της (14π.), όταν ο Prepelic έκανε το 36-50 με τρίποντο.

Το ημίχρονο έληξε 39-52 με τον Ολυμπιακό να μην έχει παίξει άμυνα (οι 52π. που δέχτηκε από τους φιλοξενούμενους τα έλεγαν όλα), να έχει 44,4% στα δίποντα (8/18) και 27,3% στα τρίποντα, να έχει χάσει κατά κράτος την μάχη των ριμπάουντ (11 έναντι 18 με 7 επιθετικά των Ισπανών). Δεν έκανε λάθη πάντως, και είχε μόλις 5 έναντι 10 ασίστ, ενώ είχε μπροστάρηδες τους Σπανούλη (7π.), Vezenkov (9π., 3ριμπ., 2ασ.).

Στην άλλη πλευρά η Valencia σκότωνε σε δίποντα (13/19 – 68,4%) και τρίποντα (5/10 – 50%), ενώ o Dubljevic έκανε θραύση στο «ζωγραφιστό» (8π., 7ριμπ.).

Στην 3η περίοδο ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει τα ίδια προβλήματα, η Valencia συνέχισε να παίζει στον ίδιο ρυθμό και η διαφορά πήγε πάλι στους 14 πόντους (51-65 στο 24΄.52΄΄) και το δεκάλεπτο έληξε 65-76.

Το ίδιο σκηνικό διατηρήθηκε και στην 4η περίοδο και ο Ολυμπιακός έχασε τελικά από τους Ισπανούς με 85-96.

Τα δεκάλεπτα: 16-25, 39-52, 65-76, 85-96.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Harrison 3, Χαραλαμπόπουλος 2, Λαρεντζάκης 1, Σπανούλης 7 (2/2βολ., 1/1διπ., 1/1τριπ., 2ασ., 1κλεψ.), Σλούκας 18 (6/6βολ., 0/.2διπ., 4/8τριπ., 2ριμπ., 7ασ., 1κλεψ.), Martin 8, Vezenkov 14 (5/6βολ., 3/3διπ., 1/3τριπ., 7ριμπ., 2ασ.), Πρίντεζης 2, Jean-Charles 14 (0/1βολ., 4/6διπ., 2/3τριπ., 7ριμπ., 2ασ., 1κλεψ, 2κοψ.), Jenkins, Ellis, McKissic 16 (5/6βολ., 4/10διπ., 1/3τριπ.).

VALENCIA (Jaume Ponsarnau): Prepelic 11 (2τριπ., 4ασ.), Puerto, Labeyrie 8 (1τριπ., 4ριμπ.), VanRossom, Tobey 12 (1), Kalinic 14 (4ριμπ., 3ασ., 1κλεψ.), Dubljevic 20 (2/2βολ., 6/9διπ., 2/3τριπ., 9ριμπ., 2ασ., 1κλεψ.), Vives, San Emeterio 8 (1), Williams 16 (2), Hermannsson 7 (1).