O Ολυμπιακός είχε τα θέματά του. Είχε κερδίσει μεν στην προηγούμενη αγωνιστική τον Crvena Zvezda και είχε βάλει τέλος στο ιστορικό μαύρο σερί των 7 συνεχόμενων ηττών, αλλά δεν είχε μαγέψει. Γενικά δεν ήταν και στα καλύτερά του και έπρεπε να υποδεχτεί μια από τις πιο σκληρές στην άμυνα και καλές ομάδες της διοργάνωσης την Zenit. Βρέθηκε να χάνει με 17 πόντους και ήταν πίσω στο σκορ με 15 στο 23΄.10΄΄. Ο Ολυμπιακός όμως, δεν καταλάβαινε τίποτα. Θυμήθηκε τον καλό εαυτό του, αγρίεψε, πήρε φωτιά στο δεύτερο ημίχρονο και έκανε «στάχτη» με 75-61 την Zenit.

Ο Ολυμπιακός πήγε έτσι στο 12-16 και η Zenit είναι πλέον στο 16-12.

Επιμέρους σκορ 40-11 μετά το 35-50 στο 23΄.10΄΄

Ο Ολυμπιακός ήταν ισοπεδωτικός μετά το 23΄.10΄΄ οπότε και βρέθηκε να χάνει με 35-50. Στα υπόλοιπα 16΄.50΄΄ δέχτηκε μόλις 11 πόντους και έβαλε 40! Για να φτάσει βέβαια, ως εκεί, δεν χρειάστηκε να συνωμοτήσει το σύμπαν μαζί του. Χρειάστηκε να ανακατέψει ο Μπαρτζώκας την τράπουλα. Το σχήμα με Jean-Charles στο «5», Vezenkov στο «4» και τον Λαρεντζάκη στο «2» να έχει αναλάβει να… καρυδώσει τον Pangos (έκανε πάρτι) στην άμυνα, έπιασε τόπο. Ο «Λάρι» ειδικά έδωσε ρέστα και αφόπλισε τον Καναδό.

Χρειάστηκε να αρχίσει τον βομβαρδισμό ο Vezenkov από τα 6.75μ. και να γυρίσει το ματς μαζί με τον McKissic που είχαν τους 20 από τους 24π. της ομάδας στην 3η περίοδο. Χρειάστηκε να βγει μπροστά ο Σπανούλης και να πάρει επ’ ώμου τον ρόλο του ηγέτη και του εκτελεστή.

Οι Vezenkov (13π., με 3/6τριπ., 2/3διπ., 6ριμπ., 1ασ., 1κλεψ.), Σπανούλης (16π., 1/2βολ., 3/3διπ., 3/4τριπ., 3ριμπ., 1ασ.), MacKissic (13π., με 3/3βολ., 4/7διπ., 1/5τριπ., 5ριμπο., 2ασ., 1κλεψ) ήταν οι κορυφαίοι του Ολυμπιακού μαζί με τον Λαρεντζάκη, που σταμάτησε τον Pangos (20π. με 5/10τριπ., 7ασ.) στο πιο κρίσιμο σημείο του ματς και έκανε κι άλλες δουλειές στο παρκέ (5π., 3ριμπ., 2ασ., 4κλεψ.),

Ξεκίνησε καλά ο Ολυμπιακός, αγρίεψε η Zenit με σούπερ Pangos

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το ματς φουριόζος και προηγήθηκε με 5-0 στο 1΄.44΄΄ . Εκεί, όμως, η Zenit ξύπνησε. Πίεσε, ο Pangos πήρε φόρα (2/2τριπ.) και η άμυνα με αλλαγές του Ολυμπιακού δεν μπορούσε να τον σταματήσει, όπως δεν μπορούσε να σταματήσει και τον Ponitka. Από την άλλη ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να βρει σκορ κοντά στο καλάθι. Οι Ρώσοι γύρισαν το ματς.

Ρωσικό σερί 14-0

Μετά το 4΄.16΄΄ (9-9) μάλιστα, οι ερυθρόλευκοι κόλλησαν τελείως στην επίθεση, μπλόκαραν από την άμυνα των φιλοξενουμένων και άρχισαν τα λάθη. Ο Σλούκας παγιδεύτηκε, οι γηπεδούχοι είχαν κακές επιστροφές και δέχτηκαν εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό μετά από λάθη τους. Έτσι η Zenit με τον Pangos να οργιάζει (12π., με 4/4τριπ. και 4 ασίστ ως εκεί), έτρεξε ένα σερί 14-0 και προηγήθηκε με 9-23 στο 7΄.30΄΄.

Η Zenit δεν έκοβε ταχύτητα, έβαζε τα τρίποντα με κλειστά μάτια και στο  8΄.14΄΄ η διαφορά ανέβηκε στους 15 πόντους (11-26).

Το δεκάλεπτο έληξε τελικά 15-28 με τον Ολυμπιακό να έχει δεχτεί 19 πόντους στα τελευταία 5΄.44΄΄ της περιόδου και το συνολικό επιμέρους σκορ να είναι 15-28. Οι ερυθρόλευκοι είχαν 4/8διπ., αλλά μόλις 1/5τριπ., έχασαν τα ριμπάουντ (6 χωρίς κανένα επιθετικό, έναντι 9) έκαναν 4 λάθη.

Η Zenit είχε 4/8διπ., 6/10τριπ.(!),  7 ασίστ και μόλις 2 λάθη.

Έμπαζε η άμυνα, βρέθηκε στο -17

Στην 2η περίοδο η είσοδος των Σπανούλη έδειξε να ζωηρεύει κάπως τον Ολυμπιακό στην επίθεση, αλλά η ερυθρόλευκη άμυνα δεν έλεγε να ξυπνήσει με τίποτα. Στην περιφέρεια οι γηπεδούχοι μάρκαραν με τα μάτια και οι Ρώσοι έβρισκαν εύκολα τρίποντα, τα έβαζαν και η διαφορά ανέβηκε στους 17 πόντους (22-39 στο 14΄.15΄΄).

Ανακάτεψε την τράπουλα ο Μπαρτζώκας, ξύπνησε ο Ολυμπιακός

Ο Μπαρτζώκας ανακάτεψε την τράπουλα εκεί, έριξε τον Σλούκα στο παρκέ, κράτης τον Λαρεντζάκη στο «2», έβγαλε τον Ellis και πήγε τον Jean-Charles στο «5» και τον Vezenkov στο «4» και ο Ολυμπιακός έδειξε να ανακάμπτει. Πίεσε, οδήγησε την Zenit σε λάθη και σε σουτ υπό πίεση και οι γηπεδούχοι έκαναν ένα σερί 8-0 και μείωσαν στους 9 πόντους (30-39 στο 18΄.50΄΄).

Το ημίχρονο έληξε τελικά 30-41 με τον Ολυμπιακό να έχει 7/16διπ., 3/9τριπ., 5 κλεψίματα, 8 ασίστ και 8 λάθη και να έχει χάσει τα ριμπάουντ (15 με 1 μόλις επιθετικό, έναντι 16 με 4 επιθετικά των Ρώσων). Η Zenit είχε 6/14διπ., 9/19τριπ. (ξεκίνησε με 6/10 στην πρώτη περίοδο, αλλά είχε 3/9 στη δεύτερη), 11 ασίστ, 6 λάθη και 5 κλεψίματα, ενώ βρήκε 6π. στον αιφνιδιασμό (ο Ολυμπιακός δεν είχε κανέναν), 12 πόντους από τα ερυθρόλευκα λάθη (ο Ολυμπιακός πήρε 6 από τα ρωσικά) και 5 πόντους από δεύτερες ευκαιρίες (έναντι 2 των γηπεδούχων).

Στην 3η περίοδο ο McKissic έδωσε λύσεις στην επίθεση (33-46 στο 21΄.38΄΄), αλλά η Zenit άρχισε να χτυπάει στο «ζωγραφιστό» ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο -15 (35-50 στο 23΄.10΄΄).

Ξύπνησαν οι ερυθρόλευκοι με «βομβαρδιστή» τον Vezenkov, γύρισαν το ματς

Εκεί οι ερυθρόλευκοι ξύπνησαν με μπροστάρη τον Vezenkov, που άρχισε τον βομβαρδισμό από τα 6.75μ.

Οι γηπεδούχοι αγρίεψαν, πίεσαν στην άμυνα, προστάτευσαν το καλάθι τους, δεν έδιναν εύκολα σουτ στην περιφέρεια, πήγαν σε γρήγορες επιθέσεις, ο Vezenkov έβαλε μεγάλα τρίποντα. Το σχήμα με τον Jean Charles στο «5» και τον Vezenkov στο «4» λειτουργούσε ιδανικά.

Επιμέρους σκορ 15-2 και -2 με 20 από τους 24π. από McKissic, Vezenkov

Έτσι οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έτρεξαν ένα σερί 10-0 και κατέβασαν την διαφορά στους 5 πόντους (45-50 στο 24΄.50΄΄), ενώ στο 28΄.45΄΄ ο Vezenkov με το τρίτο του μεγάλο τρίποντο μείωσε στους 2 πόντους (50-52) με τον Ολυμπιακό να έχει ως εκεί (από το 35-50 στο 23΄.10΄΄) ένα επιμέρους σκορ 15-2!

Το επιμέρους σκορ στο 3ο δεκάλεπτο ήταν 24-15 με τους Veznkov (11π.) και McKissic (9π.) να έχουν βάλει τους 20 από τους 24π. της ομάδας στην περίοδο αυτή.

Προσπέραση και +4, με επιμέρους σκορ 25-6

Στο 31΄.57΄΄ ο McKissic έβαλε με δίποντο τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ (58-56) και στο 33΄.14΄΄  ο Σπανούλης έδωσε αέρα 4π. στους ερυθρόλευκους (60-56) με τους γηπεδούχους να έχουν κάνει ως εκεί (από το 35-50 στο 23΄.10΄΄) ένα επιμέρους σκορ 25-6!

Δεν σταμάταγε με ηγέτη τον Σπανούλη, πήγε στο +14

Ο Ολυμπιακός που είχε πια τον Πρίντεζη «5άρι» και «4άρι» τον Vezenkov και τον Σπανούλη στο «1», έχασε 2 σημαντικά ριμπάουντ στη άμυνά του και ο Poythress μείωσε σε 60-59 με καλάθι και φάουλ στο 33΄.43΄΄, αλλά ο Σπανούλης που πήρε φωτιά , με ένα τρίποντο έκανε το 63-59 στο 34΄.03΄΄ και στο 34΄.40΄΄ ο Πρίντεζης με 2 βολές, έστειλε την διαφορά στο +6 (65-59).

Ο Ολυμπιακός δεν έκοβε ταχύτητα με τίποτα. Στο 36΄.15΄΄, ο Σπανούλης έβαλε ένα από τα κλασικά μεγάλα του τρίποντα και ο Ολυμπιακός πήγε στο +9 (70-61), αλλά δεν έμεινε εκεί, καθώς στο 37΄.25΄΄ ο Vezenkov εκτόξευσε την διαφορά στους 11 πόντους (72-61) και στο 38΄.40΄΄ ο Σπανούλης με 1/2βολές πήγε τους γηπεδούχους στο +12 (73-61). Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο τέλος ο Πρίντεζης, που πήγε την ομάδα του στο +14 (75-61).

Τα δεκάλεπτα: 15-28, 30-41, 54-56, 75-61.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Harrison, Λαρεντζάκης 5 (1τριπ., 3ριμπ., 2ασ., 4κλεψ.), Σπανούλης 16 (1/2βολ., 3/3διπ., 3/4τριπ., 3ριμπ., 1ασ.), Σλούκας 2 (3ριμπ., 6ασ.), Vezenkov 13 (3/6τριπ., 2/3διπ., 6ριμπ., 1ασ., 1κλεψ.), Πρίντεζης 6 (4ριμπ.), Jean-Charles 6, Jenkins 3 (1), Κουφός 4, Ellis 7, MacKissic 13 (3/3βολ., 4/7διπ., 1/5τριπ., 5ριμπ., 2ασ., 1κλεψ).

ΖΕΝΙΤ (Xavi Pascual): Rivers 3 (1/5τριπ.), Pangos 20 (1/2βολ., 2/5διπ., 5/10τριπ., 7ασ.), Hollins 5 (1), Thomas, Baron 3 (1/7τρι.), Khvostov 6 (2), Zubkov, Poythress 11 (6ριμπ.), Ponitka 10 (1τριπ., 11ριμπ., 2κλεψ.), Black, Gudaitis 3