Ένα ακόμα «Clasico» ολοκληρώθηκε φέτος με νίκη της Ρεάλ απέναντι στην Μπαρτσελόνα με 85-69 αυτή την φορά στην Μαδρίτη με μεγάλο πρωταγωνιστή για ένα ακόμα ματς τον Σέρχιο Γιουλ ο οποίος μετά το buzzer beater στον αγώνα Πρωταθλήματος, έκανε σήμερα και πάλι «όργια». Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι από την αρχή μέχρι το τέλος και δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα από την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώ και του Στράτου Περπέρογλου.

Πλέον οι Πρωταθλητές Ισπανίας έχουν ρεκόρ 20-7 και μέχρι τελευταία αγωνιστική θα κοντραριστούν με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας για την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια της Ευρωλίγκας. Να θυμίσουμε ότι την Παρασκευή η ομάδα του Πάμπλο Λάσο έρχεται στον Πειραιά να αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό (24/2, 21:00).

Κορυφαίοι των νικητών ήταν φυσικά ο εκπληκτικός Σέρχιο Γιουλ με 21 πόντους και 6 ασίστ, ο Αγιόν με 14 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Ράντολφ με 13 πόντους και 5 ριμπάουντ. Από την Μπάρτσα προσπάθησε ο Τόμιτς που έκανε double double με 12 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Στράτος Περπέρογλου είχε σε 21 λεπτά 7 πόντους, 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ και ο Βεζένκοφ 3 πόντους σε 12 λεπτά.

Τον πρώτο λόγο η Ρεάλ!

Η Ρεάλ όπως συνηθίζει μπήκε δυνατά στην έδρα της και προηγήθηκε με 6-0 (στο 2′), όμως οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα αντέδρασαν και μείωσαν σε 6-4 και 11-7 (στο 5′) με τον Περπέρογλου να έχει 4 πόντους. Τελικά οι Μαδριλένοι κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με την διαφορά στο +9 (22-13). Στο δεύτερο δεκάλεπτο του σπουδαίου ντέρμπι η Μπάρτσα ξεκίνησε με ένα γρήγορ σερί 7-0 και μείωσε σε 22-20. Η Ρεάλ με την σειρά της «έχτισε» και πάλι την διαφορά πάνω από τους 5 πόντους (30-23 στο 4′) με τον απίστευτο Γιουλ να έχει 8 πόντους. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να είναι στο +14 (41-27) και να είναι πολύ κοντά στην νίκη.

Το «καθάρισαν» εύκολα οι Μαδριλένοι

Στο δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού η Μπαρτσελόνα προσπάθησε να αντιδράσει και να μειώσει την διαφορά κάτι που κατάφερε (53-44 στο 25′) παρότι ο Σέρχιο Γιουλ ήταν απίστευτος και είχε 19 πόντους με 4/7 τρίποντα. Να τονίσουμε ότι οι Καταλανοί δεν είχαν τον Γιώργο Μπαρτζώκα στον πάγκο τους καθώς αποβλήθηκε έπειτα από δεύτερη τεχνική ποινή που δέχθηκε. Η τρίτη περίοδος έληξε με 64-51 και την Ρεάλ να δείχνει ότι δύσκολα δεν μπορεί να κερδίσει. Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του «Clasico» οι γηπεδούχοι μπήκαν με στόχο να «καθαρίσουν» την νίκη κάτι που κατάφεραν με την διαφορά 7:30 πριν το τέλος να είναι στο +15 (70-55) έπειτα από το πρώτο καλάθι του Ρούντι στο ματς. 4 περίπου λεπτά πριν το φινάλε το 81-63 αντικατόπτριζε την εικόνα του ματς, ενώ το τελικό 85-69 βρήκε τους παίκτες της Ρεάλ να πανηγυρίζουν μία ακόμα νίκη απέναντι στην Μπαρτσελόνα.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 41-27, 64-51, 85-69

Ρεάλ Μαδρίτης: Ράντολφ 13(2), Ντρέιπερ, Φερνάντεθ 2, Ντόντσιτς 5, Μασιούλις 2, Ρέγες, Αγιό 14ν, Κάρολ 8(2), Χάντε 8ρ, Γιουλ 21(4), Τόμπκινς 9(2), Τέιλορ 3(1)

Μπαρτσελόνα: Μάνφορντ, Ράις 12(4), Κλαβέρ 5(1), Ναβάρο 4(1), Βεζένκοφ 3(1), Έρικσον, Ντιανέ 1, Όλεσον 9(3), Κόπονεν 11(3), Ρένφρο 5(1), Περπέρογλου 7, Τόμιτς 12