Η Αρμάνι Μιλάνο επικράτησε της Νίζνι στο Νόβγκοροντ με 85-76 στα πλαίσια της πρεμιέρας της β΄ φάσης του Top-16 και πέτυχε τη δεύτερη νίκη της στη φάση αυτή.

Το ματς ήταν ανοιχτό εξ αρχής και οι Ιταλοί μπήκαν πολύ δυνατά δείχνοντας μεγαλύτερο πάθος για την νίκη. Με έναν εκπληκτικό Σαμάρντο Σάμουελς που τελείωσε το ματς με 36 πόντους οι φιλοξενούμενοι εδραίωσαν μία διαφορά από την πρώτη κιόλας περίοδο που τους βρήκε μπροστά με 27-18. Στη συνέχεια τα πράγματα δεν άλλαξαν, με τους Ρώσους να μη βρίσκουν τρόπο να αντιμετωπίσουν τον θηριώδη σέντερ της Μιλάνο και με ένα τρίποντο του Κβοστόφ από τα 8 μέτρα οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με σκορ 50-40 υπέρ της Αρμάνι.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και παρότι στην τρίτη περίοδο δεν τα κατάφεραν, στην τέταρτη και τελευταία έφτασαν να μειώσουν στο καλάθι περισσότερες από μία φορές. Ωστόσο δε μπόρεσαν σε κανένα σημείο να ισοφαρίσουν ή να προηγηθούν και τελικά ήρθε η νίκη για την ομάδα του Μπάνκι με σχετική άνεση.

Ο Σαμάρντο Σάμουελς έκανε πάρτι στη Ρωσία και με 36 πόντους έκανε ατομικό ρεκόρ, αλλά και φετινό ρεκόρ στην Euroleague. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Ρότσεστι με 21 πόντους,

Τα δεκάλεπτα: 18-27, 40-50, 56-64, 76-85.

Νίζνι (Μπαγκάτσκις): Μπαμπούριν 10, Παρακχούσκι 7, Αντόνοφ 10, Κβοστόφ 13, Ρότσεστι 21, Κούκσικς 5, Τόμπκινς 10.

Αρμάνι Μιλάνο (Μπάνκι) : Ράγκλαντ 2, Μπρουκς 14, Τσερέλα 4, Μέλι 4, Κλέιζα 9, Τζέιμς 2, Χάκετ 12, Σάμουελς 36, Μος 2.