Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κατάφερε να κερδίσει με 84-82 την Μπασκόνια χάρη σε βολές του Χάινς στο 1 δευτερόλεπτο πριν το τέλος και έκανε το 2-0 στην σειρά των playoffs της Ευρωλίγκας και πλέον απέχει μόνο μία νίκη από το final four της Κωνσταντινούπολης. Οι παίκτες του Σίτο Αλόνσο ήταν εξαιρετικοί στο πρώτο μέρος και ήταν κοντά στους Ρώσους, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη πήραν το ροζ φύλλο αγώνα σε ένα δραματικό ματς και διπλασίασαν τις νίκες τους . Επόμενο ραντεβού στην Βασκονία την Τρίτη (25/4, 21:45).

«Στενός κορσές» η Μπασκόνια στην ΤΣΣΚΑ!

Πολύ ισορροπημένο ήτα το ξεκίνημα του παιχνιδιού στην Μόσχα με την Μπασκόνια να δείχνει και απόψε πολύ ανταγωνιστική βάζοντας δύσκολα στην ΤΣΣΚΑ και μάλιστα είχε το ελάχιστο προβάδισμα με 11-10 (στο 5′). Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους γηπεδούχους μπροστά με 21-20 σε ένα πραγματικό ντέρμπι. Στην δεύτερη περίοδο του ματς οι επιθέσεις είχαν τον πρώτο λόγο κάτι που βοήθησε τους παίκτες του Σίτο Αλόνσο να πάρουν και πάλι το προβάδισμα με 33-28 (16ο λεπτό) έπειτα από καλάθι του Μπομπουά (8π.). Η ΤΣΣΚΑ όμως απάντησε με ένα σερί 9-0 και πέρασε μπροστά με 37-33 (18′), ενώ το πρώτο μέρος τελείωσε με τους Ρώσους στο +5 (40-35).

Ο Χάινς έσωσε την ΤΣΣΚΑ από «κάζο»

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν με στόχο να καθαρίσουν το ματς και χάρη σε ένα γρήγορο σερί 12-6 ανέβασαν την διαφορά για πρώτη φορά πάνω από τους 10 πόντους (52-41 στο 24′) με τον Τεόντοσιτς να φτάνει τους 10 πόντους. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με την ΤΣΣΚΑ στο +11 (69-58) και το παιχνίδι πλέον να στα χέρια της. Η τέταρτη και τελευταία περίοδος του δεύτερου ματς ανάμεσα σε ΤΣΣΚΑ-Μπασκόνια ξεκίνησε με τους Βάσκους να παίζουν πολύ καλή άμυνα και να μειώνουν σε 71-63 (34′).

Περίπου 4 λεπτά πριν το φινάλε στην Μόσχα οι γηπεδούχοι ήταν με 10 πόντους μπροστά (73-63) και ουσιαστικά είχαν κερδίσει. Στο τέλος οι Βάσκοι κατάφεραν να μειώσουν μέχρι και στον 1 πόντο (80-79), όμως οι Ρώσοι με καλάθι του Τζάκσον (82-79) πήραν και πάλι προβάδισμα τριών πόντων. Μία τρίποντη «βόμβα» του Μπομπουά στα 14 δευτερόλεπτα έφερε το ματς στο 82-82. Οι διαιτητές σε σχεδόν νεκρό χρόνο έστειλαν τον Χάινς στις βολές μετά από φάουλ του Βόιγκτμαν και αυτός έδωσε την νίκη στην ομάδα του με 84-82.