ΣΟΚ στην Αγία Πετρούπολη για την Zalgiris Kaunas!

Οι πρωταθλητές Λιθουανίας ταξίδεψαν στην Ρωσία όντας σε εξαιρετική κατάσταση το τελευταίο χρονικό διάστημα (9 νίκες σε 12 ματς) αλλά απόψε λύγισαν διότι υπέπεσαν σε απίστευτα μπασκετικά… εγκλήματα! Αποκορύφωμα των τραικών λαθών της ομάδας του Sarunas Jasikevicius, το φάουλ που έκανε ο Lukas Lekavicius στον Andrew Albichy στα 2,8″ πριν το τέλος της παράτασης, το οποίο έδωσε το δικαίωμα στον Γάλλο πλέι μέικερ να δώσει το προβάδισμα στην Zenit, 76-75 με τις δύο (νικητήριες όπως αποδείχθηκαν) βολές. Χαμένο πήγε το σπουδαίο ματς από του Jock Landale, που είχε 27 πόντους από 8/9 δίποντα, 2/2 τρίποντα και 5/6 βολές σε 25 λεπτά συμμετοχής. Από την άλλη το συγκρότημα του Xavi Pasual δεν παράτησε ουδέποτε το παιχνίδι παρότι βρέθηκε νωρίς με διψήφιες διαφορές πίσω στο σκορ και ανταμείφθηκε με μία νίκη γοήτρου.

Tα δεκάλεπτα: 12-27, 37-41, 47-53, 66-66 (κ.α.), 76-75

Zenit Saint Petersburg (Πασκουάλ): Αϊβερσον 14, Αλμπισί 19 (5), Πονκράσοφ, Χόλινς 6, Τόμας 7 (1), Ρένφρο 7, Βορόνοφ, Ζούμπκοφ 3 (1), Αμπρομάιτις 2, Πονίτκα 8 (2), Αγιόν 10

Zalgiris Kaunas (Γιασικεβίτσιους): Γουόκαπ 6, Ρίβερς 14 (4), Λεκάβιτσους 2, Χέιζ 2, Γιανκούνας 2, Μιλάκνις 3 (1), Γκέμπεν 2, Γιοκουμπάιτις 2, ΛεΝτέι 11 (1), Λάνταλ 27 (2), Ουλάνοβας 4

Δείτε τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης ΕΔΩ

Micov για τρεις και… τέζα η Valencia!

Η Armani Milano φεύγει από την Ισπανία και την έδρα της Valencia με ένα πάρα πολύ σημαντικό “διπλό” στις αποσκευές της το οποίο ενδέχεται να μετρήσει… διπλά στο φινάλε της σεζόν. Με αυτή τη νίκη το σύνολο του Etore Messina “έπιασε” την σημερινή αντίπαλο της στο 12-16 ρεκόρ και κοιτάει πλέον αλλιώς την οχτάδα της Turkish Airlines Euroleague. Την παράταση χρειάστηκαν οι Ιταλοί για να υποτάξουν τους Ισπανούς που να θυμίζουμε αγωνίστηκαν χωρίς τον κόσμο τους λόγω κορωνοιού. Οι άμυνες είχαν πρωταγωνιστικό ρόλο και στα 40 λεπτά με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν να ελέγχουν το παιχνίδι (58-63) λίγο πριν το φινάλε αλλά τελικά να μην καταφέρνουν να τελειώσουν το ματς εκεί καθώς ο Abalde ισοφάρισε με καλάθι στα 2″ πριν τη λήξη (65-65) ενώ και νωρίτερα είχε βάλει γκολ-φάουλ για να μειώσει σε 61-63. Έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο όπου σε αντίθεση με την κανονική διάρκεια, η άμυνες χαλάρωσαν υπερβολικά. Με ένα ακόμα καλάθι του Alberto Abalde η Valencia αγγιξε την νίκη στα 30″ πριν το τέλος, 78-73 αλλά η απάντηση του Sergio Rodriguez ήταν άμεση και ήταν από τα 6,75 για το 78-76. Abalde και Rodriguez συνέχισαν να σκοράρουν για το 81-80 στα 8″ δευτερόλεπτα με την μπάλα στα χέρια της ομάδας του Ponsarnau. Εκεί ο Quino Colom έκανε 0/2 βολές και ο Vladimir Micov έπειτα από ασίστ του Rodriguez έστειλε στον έβδομο ουρανό τους Ιταλούς και στα… τάρταρα τους γείτονες του. Με 16 πόντους και 9 ασίστ (και την καθοριστική) ο “Chacho” είναι ο MVP του αγώνα καθώς εκεί που έκαιγε η μπάλα εκείνος ήταν που έδωσε την ελπίδα στην Armani Milano. Όμως αν δεν ήταν ο Vladimir Micov (13 πόντους και το καθοριστικό μεγάλο τρίποντο στην εκπνοή) ο Abalde (22 πόντους) θα αναδεικνυόταν λογικά εκείνος πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 28-36, 46-48, 65-65 (κ.α.), 81-83

Valencia (Πονσαρνάου): Κολόμ 8 (2 τρίποντα, 7 ασίστ), Μαρίνκοβιτς 2, Εντούρ 12 (6/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Αμπάλντε 21 (7/12 δίποντα, 1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Λαμπεϊρί, Τόμπεϊ 7 (1), Ντούμπλιεβιτς 19 (2/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 9/9 βολές, 5 ριμπάουντ), Βίβες, Σαν Εμετέριο 9 (2), Σάστρε 3 (1), Ντόορνεκαμπ

Armani Milano (Μεσίνα): Ντέλα Βάλε, Μίτσοφ 13 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γκουντάιτις 6, Μορασκίνι 6, Ρολ 11 (3), Ρολ 11 (3), Ροντρίγκεθ 16 (2 τρίθποντα, 9 ασίστ), Ταρζούσκι 8, Κρόφορντ 7 (1), Σάικς 5 (1), Μπρουκς. Σκόλα 11 (4/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ)

Επαγγελματική νίκη για την Real Madrid κόντρα στην σκληροτράχηλη σήμερα, Villeurbanne!

Οι πρωταθλητές Γαλλίας εξέπληξαν την ομάδα του Pablo Lasso στο ξεκίνημα του αγώνα με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 14-20. Οι γηπεδούχοι Ισπανοί όμως αντέδρασαν άμεσα και παρότι μέχρι το φινάλε του τρίτου δεκαελέπτου δεν κατάφεραν να χτίσουν κάποια διαφορά ασφαλείας, έδειχναν να ελέγχουν το παιχνίδι. Στο ξεκίνημα του τελευταίου και καθοριστικού δεκαλέπτου οι Μαδριλένοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά, διαχειρίστηκαν άψογα την κατάσταση και χωρίς να “πατήσουν” το γκάζι, πανηγύρισαν την 22η φετινή του νίκη (ρεκόρ 22-6) πλησιάζοντας επικίνδυνα την πρωτοπόρο Efes (ρεκόρ 23-4, παίζει αύριο με τον Ολυμπιακό). 19 πόντους ο Jaycee Carroll, 15 ο Fabian Causeur και 10 με 6 ριμπάουντ ο rookie, Usman Garuba ο οποίος έχει κερδίσει την θέση του στο rotation της Βασίλισσας παρά το νεαρό της ηλικίας του.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 39-38, 67-63, 87-78

Real Madrid (Λάσο): Κοζέρ 15 (3), Φερνάντεθ 9 (1), Καμπάσο 2, Λαπροβίτολα 9 (1), Ρέγιες 4, Γκαρούμπα 10 (1), Νάκιτς 2, Κάρολ 19 (3), Ταβάρες 9, Τόμπκινς 8 (1)

Villeurbanne (Μίτροβιτς): Τζεκίρι 10, Καουντί 8 (1), Μαλεντόν 12, Μπέρι 3 (1), Λόμαζ 4, Νουά 2, Ζαν-Σαρλ 13 (1), Ντιό, Λάιτι 6, Γιαμπουσελέ 9 (3), Στραζέλ 11