Η Μακάμπι Τελ Αβίβ είχε τα ηνία του παιχνιδιού μέχρι το ημίχρονο (48-50), αλλά με εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο και επιμέρους 21-10, ”καθάρισε” το παιχνίδι και πήρε μια εύκολη νίκη (93-81).

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Έντι Ταβάρες με 10 πόντους, 12 ριμπάουντ και 3 τάπες σε 23’39”, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Ρέγιες με 14 πόντους. Από τους Ισραηλινούς ξεχώρισε ο φανταστικός Τζάκσον με 29 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Με αυτό το αποτέλεσμα η Ρεάλ Μαδρίτης πέτυχε την πέμπτη συνεχόμενη της νίκη στην Ευρωλίγκα και ανέβηκε στο 10-6 ενώ η Μακάμπι που πάει από το κακό στο χειρότερο, έπεσε στο 8-8.

Από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού η Μακάμπι πήρε τα ηνία, με τους Παραχούσκι και Τζάκσον να χτίζουν διαφορά για τους φιλοξενούμενους (15-26). Ο Κοζέρ όμως έδωσε λύσεις στην επίθεση για την Ρεάλ και με γρήγορο σερί 10-0 στα τελευταία λεπτά του πρώτου δεκαλέπτου, έφερε την ”Βασίλισσα” σε απόσταση αναπνοής (25-26). Το σκηνικό δεν άλλαξε με την ”ομάδα του λαού” να κρατάει μέχρι το ημίχρονο την υπέρ της διαφορά (48-50).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ρεάλ μπήκε εντελώς αλλαγμένη. Κλείνοντας διαδρόμους στη άμυνα, πήρε ώθηση και στην επίθεσηΤόμπκινς, Καμπάσο και Κάρολ έτρεξαν σερί 15-0 σε τέσσερα λεπτά, ανατρέποντας την κατάσταση (67-54) που είχε δημιουργηθεί μέχρι εκείνη την στιγμή. Ο Τζάκσον με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου μείωσε στους 7 (69-62), αλλά η Ρεάλ εκτόξευσε και πάλι την διαφορά. Ευστοχώντας σε 4 τρίποντα μόλις σε 3.30 λεπτά παιχνιδιού, η ομάδα του Λάσο κλείδωσε το παιχνίδι (93-81), το οποίο δίνει άλλον αέρα για τους γηπεδούχους ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Τα δεκάλεπτα: 25-26, 48-50, 69-60, 93-81.

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Κοζέρ 7 (1), Ρούντι 6 (2), Ντόντσιτς 11 (1), Ματσιούλις 8 (2), Ρέγιες 14, Καμπάσο 13 (3), Γιούστα 7 (1), Κάρολ 4, Ταβάρες 10, Τόμπκινς 10 (2), Τέιλορ 3.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Σπάχια): Ρολ 4, Κέιν 9 (1), Τάιους 9, Ντιμπαρτολομέο 2, Κοέν, Μπόλντεν 3 (1), Παραχούσκι 16, Ζούσμαν 9 (3), Τζάκσον 29 (4).