Ισορροπημένο παιχνίδι αλλά με καθαρό φαβορί με την Μπαρτσελόνα να παίρνει την νίκη με σκορ 70-62 ενάντια στην Ούνικς και πλέον να έχει ρεκόρ 10-15 σε αντίθεση με την Ούνικς που με αυτήν την ήττα πέφτει στο ρεκόρ 7-18

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Στράτος Περπέρογλου(13 πόντους,4/5 δίποντα,3 κλεψίματα) ο οποίος ήταν καθοριστικός στο σερί της Μπαρτσελόνας στο 3ο δεκάλεπτο που έδωσε εν τέλει την νίκη ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κόλομ(10 πόντους, 8 ασίστ).

Ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο

Αποφασισμένη μπήκε στο γήπεδο η Μπαρτσελόνα και με πρωταγωνιστές τον Περπέρογλου(8 πόντους) και τον Τόμιτς(6 πόντους) κατάφερε και ξεκίνησε έχοντας μια καλή διαφορά(10-3) αλλά η Ούνικς με ”όπλο” της τα καλά ποσοστά στα τρίποντα(4/7 τρίποντα), ισορρόπησε το παιχνίδι και με δίποντο του Προνκάσοφ τελείωσε το δεκάλεπτο με σκορ 24-20.
Με τον Φαβεράνι να έχει περάσει στο παιχνίδι, η Μπαρτσελόνα προσπάθησε να χτυπήσει μέσα στην ρακέτα. Η άμυνα της Ούνικς έκλεισε πάνω του και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να βρεθούν ελεύθερα τρίποντα για τους γηπεδούχους. Ο καλύτερος σε αυτόν τον τομέα για την ομάδα της Ισπανίας, Κόπονεν, το εκμεταλεύτηκε και με 7 δικούς του πόντους έκανε το 36-34 για το ημίχρονο.

Το τρίτο δεκάλεπτο κλείδωσε την νίκη

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους η Ούνικς πέρασε μπροστά για πρώτη φορά με τρίποντο του Άντουσιτς(38-39), ενώ βρέθηκε και με 3 πόντους μπροστά με δίποντο του Παραχούσκι(38-41). Τότε ξεκίνησε η αντεπίθεση από τους γηπεδούχους και με σερί 17-3 ολοκληρώθηκε το 3ο δεκάλεπτο με διψήφια διαφορά για πρώτη φορά στον αγώνα υπέρ της Μπαρτσελόνας(55-44).

Πολύ πιο ήρεμη η Μπαρτσελόνα αφού κατάφερε να έχει διψήφια διαφορά. Το μόνο που προσπάθησε να κάνει είναι να ροκανίσει τον χρόνο και να κρατήσει μια διαφορά με την οποία δεν θα κινδυνέψει στο τέλος της αναμέτρησης. Σε έναν βαθμό το κατάφερε αφού μετά από καλάθια του Βεζένκοφ και τρίποντο του Ράις(68-58) ”σκότωσαν” τις ελπίδες της Ούνικς για ελπίδες νίκης. Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικά καθώς με βολές το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο 70-62.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 36-34, 55-44, 70-62.

Μπαρτσελόνα: Μάνφορντ, Ράις 9(1), Κλαβέρ 12(2), Φαβεράνι 4(1), Βεζένκοφ 6(1), Έρικσον 6(2), Ντιανιέ, Όλεσον 3(1), Κόπονεν 9(1), Ρένφροε 2, Περπέρογλου 13(1), Τόμιτς 13

Ούνικς: Αντίποφ 12(4), Κλάρκ 4, Πονκράσοφ 8(2), Παραχούσκι 8, Κόλομ 10(2), Κλιμένκο 2, Μπάνιτς 6, Βορόνοφ, Πάνιν 5(1), Γουίλιαμς 2, Άντουσιτς 5(1)