Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερη αντίσταση η Φενέρμπαχτσε πήρε μία εύκολη νίκη στην Ισπανία, νικώντας με 69-83 την Μπασκόνια. Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνεθ αν και για μία περίοδο έβαλε δύσκολα στον Ζέλικο Ομπράντοβιτς, στη συνέχεια δεν μπόρεσε να μείνει στο ίδιο επίπεδο και ηττήθηκε δίκαια από την καλύτερη Φενέρ.

Στην πρώτη περίοδο οι παίκτες της Μπασκόνια κατάφεραν να… αιφνιδιάσουν τους αντιπάλους τους παίρνοντας ένα μεγάλο προβάδισμα στην πρώτη περίοδο (25-15). Ωστόσο, στο δεύτερο δεκάλεπτο η ισπανική ομάδα έχασε τη διαφορά που είχε χτίσει, αφού η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς βρήκε εύκολα καλάθια και πριν το ημίχρονο είχε περάσει μπροστά στο σκορ (37-41).

Στο δεύτερο ημίχρονο η τουρκική ομάδα συνέχισε να βρίσκει τον δρόμο προς το καλάθι της Μπασκόνια εύκολα, με αποτέλεσμα να ανοίξει την διαφορά και να τη φτάσει σε διψήφιο αριθμό με το τέλος της τρίτης περιόδου (51-66). Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με την Μπασκόνια να έχει αποδεχθεί την ήττα και την Φενέρ απλά να συντηρεί την διαφορά, πριν το παιχνίδι τελειώσει στο 69-83.

Ο MVP της αναμέτρησης ήταν ο «πύργος» της ομάδας του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, ο Γιαν Βέσελι, ο οποίος ήταν εξαιρετικός πετυχαίνοντας 10 πόντους, μαζεύοντας 5 ριμπάουντ, μοιράζοντας 6 ασίστ στους συμπαίκτες του και κάνοντας 3 τάπες σε αντιπάλους του. Από την κακή Μπασκόνια, ξεχώρισαν οι Τίμα (10 π.) και Σενγκέλια (13 π.), που δεν κατάφεραν όμως να δώσουν την νίκη στην ομάδα τους.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 37-41, 51-66, 69-83.

Μπασκόνια (Μαρτίνεθ): Βιλντόθα, Γκονζάλεθ, Τίμα 10 (2), Βοίτμαν 3, Μαλμάνις 5 (1), Χουέρτας 10 (2), Μπομπουά 10, Τζάνινγκ, Γκρέιντζερ 6, Πουαριέ 4, Τζόουνς 8, Σενγκέλια 13.

Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Τόμπσον, Μέλι 10 (1), Μαχμούτογλου, Ουαναμέικερ 11 (1), Σλούκας 14 (1), Νάναλι 16 (2), Γκούντουριτς 2, Βέσελι 10, Γκιουλέρ, Ντίξον, Ντουβερίογλου 8, Ντατόμε 12 (2).

Δείτε τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ.