Η Χίμκι πέρασε από την Λιθουανία,, επικρατώντας της Χίμκι με 76-71. Η ρωσική ομάδα με αυτό το “διπλό” συνεχίζει το κηνύγι της πρόκρισης στην επόμενη φάση, με την νίκη κόντρα στον Ολυμπιακό την επόμενη εβδομάδα να είναι απαραίτητη.

Πρώτος σκόρερ για την Χίμκι ήταν ο Ράις με 17, με τον Κόπονεν να έχει 15. Για την Ζαλγκίρις ο Γιανκούνας με 16 και ο Ουλανόβας με 17 ήταν οι κορυφαίοι.

Παρά το καλό ξεκίνημα της Χίμκι, η Ζαλγκίρις κατάφερε να επιστρέψει και να πάρει το προβάδισμα με 15-12 στο 8’. Η Χίμκι όμως βρήκε και πάλι τις λύσεις και έκλεισε το δεκάλεπτο με το υπέρ της 17-20.

Οι Ρώσοι πήραν ένα προβάδισμα 7 πόντων με τον Ντράγκις (17-24 11’), με την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να απαντά και να πλησιάζει. Σε όλο το υπόλοιπο δεκάλεπτο το προβάδισμα άλλαζε χέρια και τελικά οι γηπεδούχοι έκλεισαν προηγούμενοι το πρώτο ημίχρονο με 37-35.

Με την αρχή της επανάληψης η Χίμκι πίεσε στην άμυνα και όλο και ανέβασε την υπέρ της διαφορά. Τελικά με ένα επιμέρους 21-12, έκλεισε την Τρίτη περίοδο με το υπέρ της 49-54.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν μια τυπική διαδικασία με την Χίμκι να μην χάνει ποτέ το προβάδισμα και τελικά να παίρνει την νίκη με 76-71. Στο τέλος εντύπωση έκανε το τάιμ άουτ που πήρε ο Ιβάνοβιτς με 1.4″ για την λήξη.

Δεκάλεπτα: 17-20, 37-35, 49-54, 71-76

Ζαλγκίρις (Γιασικεβίτσιους): Ραντλ 4, Βένε, Λεκαβίτσιους 11 (2), Σειμπούτις 7 (1), Μότουμ 10 (2), Γιανκούνας 16 (2), Βουγιούκας 4, Βετσβάγκαρς 2, Χάνλαν, Ουλανόβας 17 (1)

Χίμκι (Ιβάνοβιτς): Ράις 17 (1), Σβεντ 7 (1), Ντράγκιτς 8, Ογκουστίν 12, Μπουν 2, Κόπονεν 15 (1), Βιάλτσεφ, Ιλνίτσκι, Μόνια 5 (1), Χάνικατ 10

Δείτε το στατιστικό του αγώνα ΜΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ.