Μία πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη πήρε η Γκραν Κανάρια στην Τουρκία επί της Νταρουσάφακα, την οποία και κέρδισε με 71-75 για την 10η αγωνιστική της φετινής Ευρωλίγκας. Τρομερό δεύτερο ημίχρονο από τους Ισπανούς, οι οποίοι ανέτρεψαν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν εξαιρετικά την αναμέτρηση, παίζοντας πολύ ωραίο μπάσκετ, κάτι που ανέβασε σε ψηλά… επίπεδα το σκορ, με την Νταρουσάφακα να είναι αυτή που κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ (25-22). Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, βελτιώνοντας όμως την άμυνά τους, κάτι το οποίο τους επέτρεψε να ανοίξουν τη διαφορά στο σκορ και να πάνε στην ανάπαυλα με διψήφια διαφορά (44-34).

Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, εμφανίστηκε μία άλλη Γκραν Κανάρια, η οποία με εξαιρετικό μπάσκετ κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι και να πάρει, μάλιστα, και το προβάδισμα πριν ξεκινήσει η τελευταία περίοδος της αναμέτρησης (56-57). Εκεί, διατήρησε το προβάδισμά της και, μάλιστα, μεγάλωσε τη διαφορά, πριν φτάσει σε μία πολύ μεγάλη νίκη μέσα στην Τουρκία με 71-75.

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 44-34, 56-57, 71-75.

Νταρουσάφακα (Τσακί): ΜακΚάλουμ 13 (1), Όζμιζρακ 7, Ακάι, Μπαϊγκούλ 5 (1), Κοσούτ 8, Ντεμίρ 6, Κιντ 8 (1), Οζντεμίρογλου, Μπράουν 4, Ντίμπλερ 7 (1), Έβανς 5, Έρικ 8.

Γκραν Κανάρια (Βιδορέτα): Μπαλτσερόφσκι, Ολιβέρ 6, Έρικσον 23 (5), Μπάλβιν 6, Μπάεζ, Πασέζνικς 17, Πάουλι 2, Ραμπασέδα 3 (1), Έβανς, Στρόμπερι 10, Ραντίσεβιτς 3 (1), Τιλί 5 (1).