Με το καλύτερο τρόπο ξεκίνησε η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα τις υποχρεώσεις της για το β’ γύρο της Euroleague, καθώς επικράτησε με 74-70 της Μπάμπεργκ στη Γερμανία.

Η Μπάμπεργκ μπήκε καλύτερα στον αγώνα και προηγήθηκε με 8-2, ύστερα από 3 περίπου λεπτά αγώνα, με τρίποντο του Χάκετ. Η Κίμκι αντέδρασε και με κύριο πρωταγωνιστή τον Σβεντ μείωσε τη διαφορά στο –1(13-12). Οι δύο ομάδες συμβάδισαν στο σκορ και οι Μάρκοβιτς- Σβεντ  έβαλαν μπροστά το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα με 23-26 λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος της περιόδου, όμως οι γηπεδούχοι με 3/3 βολές του Ντορέλ Ράιτ έφεραν το ματς στα ίσια και το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 26-26. Χαρακτηριστικό του υψηλού σκορ είναι πως και οι δύο ομάδες είχαν 6/9 τρίποντα, με τον Αλεξέϊ Σβεντ να έχει σε εκείνο το διάστημα 13 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο έπεσε ο ρυθμός, με αποτέλεσμα να κυριαρχούν οι άμυνες και η αστοχία. 6:20 για το ημίχρονο ο Βιάλτσεφ αποβλήθηκε από τον αγώνα, καθώς χρεώθηκε με 2 αντιαθλητικά φάουλ πάνω στον Χάκετ, ενώ ο Ιταλοαμερικανός χρεώθηκε με 1. Σε εκείνο το σημείο η ομάδα του Αντρέα Τρινκέρι πήρε μια διαφορά 8 πόντων (39-31). Οι Ρώσοι άρχισαν να μειώνουν σταδιακά και το κατάφεραν, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με πόντους πίσω (42-40).

Στο τρίτο δεκάλεπτο καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να πάρει διαφορά στον αγώνα. Ο Σβεντ έδωσε προβάδισμα 3 πόντων στην ομάδα του (53-50), με τον Νίκο Ζήση να απαντάει με 5 συνεχόμενους πόντους και να βάζει μπροστά τη Μπάμπεργκ με 58-53, λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος της περιόδου. Ο Άντονι Γκιλ κέρδισε φάουλ στην εκπνοή και σκόραρε δύο βολές και η Κίμκι μείωσε στους 2 (58-56).

Στο τελευταίο μέρος του παιχνιδιού η Κίμκι μπήκε αποφασισμένη να πάρει τη νίκη. Αρχικά ο Μάρκοβιτς έδωσε προβάδισμα 3 πόντων (58-61), για να μειώσει ο Χίκμαν σε 60-61. Αργότερα όμως ο Ζούμπκοφ και ο Σβεντ έφεραν τη διαφορά στο +8 (60-68). Η Μπάμπεργκ απάντησε με σερί 8-0 φέρνοντας το ματς στην ισορροπία (68-68), χάρη στους Χάκετ και Χίκμαν. Στα 2:13 πριν το τέλος, οι Ρώσοι με τον Χάνεϊκατ πήραν προβάδισμα 4 πόντων (69-73). Από κει και πέρα οι παίκτες ήταν άστοχοι και η ομάδα του Αντρέα Τρινκέρι έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει το ματς, καθώς τα τρίποντα των Ράιτ και Ζήση δεν βρήκαν στόχο. Τελικά το σύνολο του Γιώργου Μπαρζώκα πήρε μια σημαντική νίκη με 74-70 στην έδρα της Μπάμπεργκ.

Για τους νικητές που ανέβηκαν στο 9-7 στη βαθμολογία, κορυφαίος ήταν ο Αλεξέϊ Σβεντ με 28 πόντους (5/12 τρίπ, 4/11 δίπ, 5/7 β), ενώ μοίρασε και 6 ασίστ, με τον Μάλκολμ Τόμας να τον ακολουθεί στο σκοράρισμα με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ. Για τους ηττημένους που έπεσαν στο 6-10,  ο Ντορέλ Ράϊτ έκανε double double με 20 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα, κλικάροντας εδώ.